בנק הפועלים יוביל הלוואה של 1.1 מיליארד שקל לפרויקט אנרגיית רוח של אנלייט

גלעד יעבץ, מנכ"ל אנלייט: "קורא לראש הממשלה להתערב מיידית ולהפסיק את המחדל הביורוקרטי המקומם של משרדי הממשלה בפרישת אנרגיית הרוח בישראל"

ערן אזרן
מנכ"ל אנלייט גלעד יעבץ
מנכ"ל אנלייט, גלעד יעבץצילום: אנלייט
ערן אזרן

אנלייט אנרגיה מתחדשת, העוסקת בייזום, הקמה והפעלה של פרויקטים לייצור חשמל מאנרגיה סולארית ואנרגיית רוח, חתמה על הסכמי כוונות למימון הפרויקטים "רוח בראשית" ו"יתיר". המימון יתבסס על קונסורציום מלווים, בהובלת בנק הפועלים, בסכום של כ-1.1 מיליארד שקל.

בהתאם להסכמי הכוונות, יועמד לכל פרויקט בנפרד, מימון פרוייקטלי מסוג נון-ריקורס (Non-recourse) במינוף מוערך של כ-85%-80% מעלות ההשקעה, המוערכת בכ-0.95-1.1 מיליארד שקל לפרויקט בראשית, ובעלות של 170-190 מיליון שקל לפרויקט יתיר.

ההלוואה לכל פרויקט תיפרס על פני כ-21 שנים, ותכלול את תקופת ההקמה ועוד 19 שנים ממועד קבלת הרישיון הקבוע. חתימת הסמכי המימון המחייבים כפופה, בין היתר, להשלמת תהליכי בדיקת הנאותות של הבנק ויועציו, שביעות רצון הבנק וכן קבלת האישורים הנדרשים.

שני הפרויקטים, בהספק מצטבר של כ-220 מגה-וואט, נמצאים בשלבי פיתוח מתקדמים ביותר. עם זאת – באנלייט סייגו וציינו כי אין עדיין ודאות מלאה בדבר התממשותם, וכי הם ממתינים עדיין לאישורים רגולטוריים שונים, וביניהם אישור הממשלה, הנדרש על ידי משרד הביטחון, להסדר הפריסה של הפתרון הטכנולוגי לאנרגיית רוח בישראל .

רוח בראשית הוא פרויקט האנרגיה המתחדשת הגדול מסוגו בישראל, כ-190 מגה-וואט שיספקו חשמל נקי לכ-60 אלף משקי בית בצפון. זהו מיזם התשתית הגדול ביותר בגולן והוא משותף לשמונה יישובים ולחברות אנלייט ואוירם. 

יתיר הוא פרויקט אנרגית רוח לייצור חשמל נקי בהספק של 32 מגה-וואט בשיתוף שלושה ישובים והחברות אנלייט ואוירם. באנלייט ציינו כי הפרויקטים יספקו מאות משרות בתקופת ההקמה ועשרות משרות קבועות לאורך כל תקופת ההפעלה. שילוב של אנרגית רוח יחסוך למשק מיליארדי שקלים בעלויות גיבוי למתקנים סולאריים בזכות הגיוון בשעות הייצור השונות.

גלעד יעבץ, מנכ"ל אנלייט, מסר: "העצמאות האנרגטית של ישראל וכלכלת יישובי הגולן ממתינות עכשיו רק לממשלת ישראל. אחרי אישור התוכנית בוועדה לתשתיות לאומיות ולאחר אישור בג"ץ, הסדרנו גם את מתווה המימון ואנו מוכנים להתחיל בהקמה בהקדם. אנו קוראים לראש הממשלה להתערב מיידית ולהפסיק את המחדל הביורוקרטי המקומם של משרדי הממשלה בפרישת אנרגיית הרוח בישראל. אפשר לשחרר מיידית את הפרויקטים מחנק הבירוקרטיה של משרדי הביטחון, האוצר והאנרגיה, ולחלץ את המדינה מהפיגור ההיסטורי של פרישת אנרגיה מתחדשת ביחס לכל מדינות העולם".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker