אנרג'יאן תבנה מקטע גז עבור נתג"ז תמורת 369 מיליון שקל

המקטע כולל תיבת סעף שתאפשר חיבור מאגרים נוספים ליבוא ויצוא גז טבעי ימי; בניית צינור שייצא מהתיבה לחוף; והקמת נקודת נחיתה של הגז בחוף ■ נתג"ז תתפעל את המקטע

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר האנרגיה, יובל שטייניץ, ומנכ"ל נתג"ז, שמואל תורג'מןצילום: אלבטרוס
אורה קורן

חברת אנרג'יאן ישראל, חברה בת של אנרג'יאן נפט וגז המחזיקה ברישיונות הפיתוח למאגרים כריש ותנין - חתמה אתמול (ב') על הסכם מפורט לבניית צינור גז ימי עם חברת נתיבי גז טבעי (נתג"ז). הצדדים חתמו על מזכר הבנות בדצמבר.

בהתאם להסכם, אנרג'יאן תבנה את המקטע המזרחי של תשתית הגז - הכולל מקטע ימי במרחק של כ-10 ק"מ מהחוף ומקטע חופי - ותעביר אותו לנתג"ז הממשלתית. המקטע כולל תיבת סעף של כמה מאות טונה שתיבנה 10 ק"מ מערבית לחוף דור, ותאפשר חיבור מאגרים נוספים ליבוא ויצוא גז טבעי ימי; בניית צינור שייצא מהתיבה לחוף; והקמת נקודת נחיתה של הגז בחוף. נתג"ז תפקח על התכנון והביצוע ותתפעל את המערכת.

‎ההסכם עם אנרג'יאן יביא לידי ביטוי את פרויקט מאגרים שנתג"ז מקדמת, בהתאם להחלטת הממשלה מאפריל 2017. המערכת תכלול תחנת קבלה ימית שתמוקם כ-10 ק"מ מערבית מחוף דור, צינור הולכת גז ימי שיונח על קרקעית הים, ותחנת קליטה יבשתית שתפקידה מדידה, ויסות וחיבור למערכת ההולכה. המערכת תהיה מסוגלת להוליך עד כ-12BCM (סך הכל כ-1.6 מיליון מ"ק/שעה). המאגר הראשון שיחובר למערכת יהיה כריש, אשר חברת אנרג'יאן מחזיקה ברישיון לפיתוחו. 

‎בתמורה לכך, תשלם נתג"ז לאנרג'יאן סכום של 369 מליון שקל (כ-102 מיליון דולר), בהתאם לאבני דרך המסוכמות במסגרת ההסכם. ‎מסירת המקטע תתרחש זמן קצר לאחר תחילת הזרמת הגז ממאגר כריש, הצפויה ב-2021. לאחר מועד המסירה, האחריות התפעולית והתחזוקה של חלק זה יהיו בידי נתג"ז. חברת אנרג'יאן לא תישא בעלויות בגין שימוש עתידי במערכת.

שר האנרגיה, יובל שטייניץ, אמר כי "ההסכם הוא צעד משמעותי בפיתוחם של מאגרי גז קטנים ובינוניים בעתיד, שיוכלו להשתמש באותה תשתית של חברת נתג"ז. צעד זה, שמאפשר שיתוף בתשתיות ההולכה אל החוף על ידי כמה מאגרים, יעודד את המשך חיפושם ופיתוחם של מאגרים קטנים ובינוניים בעתיד, ויתרום לחיזוק הביטחון האנרגטי של ישראל".

מתיוס ריגאס, מנכ"ל אנרג'יאןצילום: דניאל בר און

מנכ"ל אנרג'יאן נפט וגז, מתיוס ריגס, אמר כי "שיתוף הפעולה עם נתג"ז ממחיש מחויבות ממשית לפיתוח המאגרים כריש ותנין - ולפיתוח של מאגרי גז טבעי גם בעתיד. בניית התשתית כמערכת פתוחה (Open Access System) תאפשר חיבור של מאגרי גז עתידיים – ותתרום לחיזוק הביטחון האנרגטי של ישראל ולגיוון מקורות האנרגיה שלה".  ריגס הוסיף כי הגז ממאגר כריש צפוי לזרום לשוק הישראלי ברבעון הראשון של 2021, בהתאם ללוח הזמנים. 

‎יו"ר נתג"ז, איתן פדן, אמר כי "ההסכם יאפשר, הן למאגרי תנין-כריש והן למאגרים קטנים עתידיים, להתחבר למערכת ההולכה הארצית של נתג"ז תוך חסכון משמעותי של זמן וכסף. לאחר התאמות נספות תוכל המערכת להוות בסיס לפרויקטים וייצוא גז ישראלי ליעדים, מעבר לאלה הקיימים היום".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker