הרפורמה במקורות נחתמה - העובדים יקבלו מענק של 25 אלף שקל; 140 יפוטרו

ההסתדרות ומקורות חתמו על הרפורמה שבמסגרתה העובדים הפורשים יזכו בתנאי פרישה מועדפים ■ בנוסף למענק, הם יקבלו גם תוספת של 500 שקל בחודש ■ כ-100 הנדסאים וטכנאים יקבלו תוספת של 9% לשכרם

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובדי מקורות
עובדי מקורותצילום: ניר קידר

ההסתדרות והנהלת מקורות חתמו אמש (ב') על הסכם שיאפשר את יציאתה לדרך של רפורמה מבנית במקורות ובחברת הביצוע שלה שח"מ. מדובר ברפורמה ראשונה במקורות זה 40 שנה.

הצורך ברפורמה התעורר נוכח התוכנית להכפלת הפרויקטים בביצוע מקורות בשנים הבאות על רקע שנות הבצורת שהיו ושצפויות, לצד השקעה לא נאותה במשק המים בעשור האחרון.

כחלק מההסכם, שיהיה בתוקף עד סוף 2025, יצומצמו 140 תקנים בחברה בפריסה של חמש שנים, כשלעובדים הפורשים יינתנו תנאי פרישה מועדפים. הסכמות נוספות בין הצדדים קובעות כי כלל העובדים יקבלו כעת תוספת למשכורתם בסך 500 שקל וכן מענק חד פעמי בגובה 25 אלף שקל בשתי פעימות. כ-100 הנדסאים וטכנאים יזכו לתוספת נוספת של 9% לשכרם, עובדים ותיקים יזכו לתוספת ל"דרגת שהייה" וכלל העובדים יקבלו זכאות לחברות בעמותות מקצועיות.

ההסכם נחתם בבית ההסתדרות במעמד יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, מנכ"ל מקורות, אלי כהן, יו"ר הסתדרות המעו"ף, גיל בר-טל, סמנכ"ל משאבי אנוש במקורות, אשר בן שושן, ויו"ר ארגון עובדי מקורות, אילן הללי. ההסכם נחתם בברכתו של שר האנרגיה, יובל שטייניץ, ובליוויו של אפי מלכין מהממונה על השכר באוצר.

ההסתדרות טירפדה את ההסכמה בין הממשלה למקורות לסגור את חברת שח''מ הלא יעילה. הפרטת שח''מ נחשבה לאחד מעוגני הרפורמה, מכיוון שהסכמי העבודה בחברה כללו הסדר לפיו היא מקבלת עבודות ממקורות ללא מכרז, מה שייקר את העבודות ובהמשך את מחיר המים לצרכנים. הפרטתה נחשבת בממשלה חיונית לקראת התוכניות להכפלת העבודה של מקורות בשנים הקרובות במיליארדי שקלים, במטרה לקדם פתרון למשבר המים במשק.

שח''מ מעסיקה כ-450 עובדים ועוסקת בביצוע כ-67% מהפרויקטים של מקורות ללא מכרז בהיקף של כ-400 מיליון שקל בשניה. על פי הסיכומים, כ-80 מעובדי החברה ייצאו לפרישה מוקדמת, החברה תמשיך לקבל פרויקטים ללא מכרז, אולם הסכום יוגבל ל-200 מיליון שקל בשנה, ותוכל להתמודד במכרזים תחרותיים של מקורות בהיקפים נוספים של 275 מליון שקל בשנה. כמו כן החברה תוכל להתמודד במכרזים נוספים במשק מלבד אלה של מקורות.

בר-דוד, מסר כי "הלילה חתמנו על הסכם היסטורי שיאפשר את קידומו וייעולו של משק המים בישראל, במקביל לשמירה על מעמד עובדי מקורות. ההסתדרות היתה ותמשיך להיות שותפה מלאה לכל רפורמה גדולה וחשובה, וכיו"ר ההסתדרות אני גאה לקחת חלק במהלך יציאתה לדרך חדשה של מקורות. אני מברך על שיתוף הפעולה לו זכינו מצד ההנהלה במהלך הדיונים על ההסכם ומודה לכל המעורבים במשא ומתן".

בר-טל ציין כי "ההסכם יאפשר למקורות להתייעל, אך גם לקבל מימון לצורך בניית תשתיות - ואנו מצפים שבעתיד, נוכח הפיתוח המואץ, כמות המשרות בקבוצה אף תגדל. אני מברך על ההסכם שיאפשר לעובדים ותיקים לפרוש בתנאים מיטיבים ולעובדים קיימים וחדשים לקבל הטבות שכר מרשימות. אני מבקש להודות להנהלת מקורות, באמצעות יחסי האמון החזקים בין הצדדים נסללה הדרך להסכם זה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker