דו"ח המבקר

מתחם בז"ן חרג מהזיהום המותר 49 פעמים ב-2018 - אך לא נקנס

דו"ח המבקר מתריע כי המשרד לאיכות הסביבה נמנע מאכיפה במפעלי קבוצת בז"ן, למרות אירועים של זיהום חריג וחריף ■ הדו"ח קורא למשרד לפעול על פי עקרון "הזהירות המונעת" שאימצה הממשלה ומדיניות "אפס סובלנות" שעליה הצהיר המשרד עצמו

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעלי בזן במפרץ חיפה
מפעלי בזן במפרץ חיפהצילום: פנחס מועלם

מתחם בז"ן שבו פועלות החברות מקבוצת בז"ן - ובהן בתי הזיקוק והמפעלים הפטרוכימיים - חרג 49 פעמים מהערך הסביבתי היומי התקני במהלך 2018 לבדה. למרות זאת, לא הוטל על הקבוצה קנס ולא נפתח הליך פלילי. באחת הדגימות של המשרד להגנת הסביבה החריגה הגיעה לפי 6.1 מהרמה המותרת, ובכל זאת המשרד הסתפק בזימון בכירי הקבוצה לשימוע.

"המשרד לא נקט פעולות אכיפה במישור הפלילי נגד מפעלי קבוצת בז"ן, ולא פתח נגדם בהליכים להטלת עיצום כספי, אלא הוציא לקבוצה במארס 2019, לאחר השימוע שהתקיים בפברואר 2019, צו מינהלי נוסף שבו נדרשה הקבוצה לנקוט פעולות שונות לעניין מכלי האחסון", כתב המבקר.

בפועל, המשרד להגנת הסביבה נקט אמצעי אכיפה נגד מפעלי קבוצת בז"ן רק בגין כמה מהפרות ההוראות האישיות שעליהן התריע כבר ב-2011, והטיפול ברוב ההפרות לא מוצה. רק ב-2017, שש שנים לאחר שנמצא כי כמות מזהמי האוויר - ובהם בנזן - שנפלטו מארובות קבוצת בז''ן חרגה במידה ניכרת מהמידה המותרת, הסתיים הטיפול בהפרה, במסגרת הסדר טיעון.

המבקר ציין כי "בשנים 2016-2012 נמצאו בארובות מפעלי הקבוצה עשרות חריגות ניכרות בפליטות לאוויר של מזהמים, שחשיפת בני אדם אליהם עלולה לגרום בטווח הארוך לנזקים בריאותיים ואף למחלת הסרטן. רק בינואר 2019, כשש שנים וחצי לאחר שהתגלו החריגות הראשונות, הועבר תיק החקירה בנושא לתובע חיצוני להכנת כתב אישום".  

הזיהום במפרץ חיפה

מבקר המדינה הדגיש כי מדובר בריכוזים חורגים של חומר המוגדר כחומר מסרטן ודאי בבני אדם, וכי על אף הצו המינהלי שהוצא באוקטובר 2017 עדיין נמדדים ריכוזים כאלה. אי לכך, הוא העיר למשרד לאיכות הסביבה כי ראוי שלא יסתפק בהוצאת צווים בלבד, ויקפיד לפעול בנושא על פי עקרון "הזהירות המונעת" שאימצה הממשלה, ועל פי מדיניות של "אפס סובלנות" שעליה הצהיר המשרד עצמו.

ככלל, המבקר מצא כי כ-40% לפחות מהארובות במפרץ חיפה לא נדגמו זה שנים רבות. על פי הדו"ח, המשרד להגנת הסביבה התבסס לפחות עד לסוף 2017 על דגימת פליטות מזהמים שביצעו מפעלי התעשייה במפרץ חיפה באמצעות חברות חיצוניות ששכרו. אלה ביצעו בדיקות שלא לפי התקן, אך המשרד דיווח על ממצאיהן לציבור מבלי לציין זאת.

"מממצאי ביקורת זו מצטיירת תמונה שאינה מניחה את הדעת ומחייבת בדחיפות פעולות תיקון", קבע המבקר. לדבריו, "הדו"ח מעיד על כשל בניהול מערכי הניטור הרציף והדיגומים בארובות המפעלים, שעדיין אינו מאפשר למשרד להגנת הסביבה ולציבור לקבל תמונת מצב מהימנה ומדויקת על ריכוז המזהמים הנפלטים מהמפעלים".

המשרד להגנת הסביבה: הגברנו את האכיפה

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי "המשרד רואה חשיבות בכך שהממשלה תעשה עבודה נרחבת ומקיפה בנושא עתיד המפעלים במפרץ חיפה. המשרד תומך בכל צעד שיוביל לשיפור איכות האוויר במטרופולין חיפה, ובכלל זה הזזת מפעלים ממיקומם הנוכחי.

"איכות האוויר היום במפרץ חיפה אינה שונה ממטרופולינים אחרים בישראל. המשרד להגנת הסביבה השקיע כוח אדם רב ויותר מ-100 מיליון שקל ביישום התוכנית הלאומית לצמצום זיהום אוויר במפרץ, הגברנו את הפיקוח על המפעלים ושילשנו את מספר סיורי הפיקוח ובדיקות הפתע בארובות וכן הגברנו את האכיפה על המפעלים. כדי להגביר אף יותר את האכיפה יש הכרח לתגבר את המשרד בכוח אדם נוסף".

עוד מסרו כי במהלך שנת 2018 עדכן המשרד את נוהלי ניטור הארובות שלו מ-2011. "כיום במפרץ חיפה 34 מערכות ניטור עומדות בנוהל מתוך 62 הנדרשות לעמידה בנוהל, והשאר מצויות בשלבי אכיפה או הסדרה שונים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker