מקורות גייסה מיליארד שקל באיגרות חוב סחירות

הביקוש הגבוה גרם להגדלת סכום הגיוס, שנועד לממן השקעות בתשתיות מים כחלק מההיערכות למחסור עתידי במים על רקע שנות הבצורת האחרונות

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חברת מקורות
חברת מקורותצילום: קובי גדעון / לע"מ

חברת המים הממשלתית מקורות יצאה לגיוס 700 מיליון שקל באיגרות חוב (אג"ח) סחירות, למימון תוכנית השקעות במשק המים במיליארדי שקלים. בעקבות ביקושים גדולים למהלך, הוחלט על הגדלת הסכום למיליארד שקל.

מקורות גייסה בעבר אג"ח פרטי מגופים מוסדיים. החברה השלימה אמש (ג') את שלב ההזמנות של הגופים המוסדיים בגיוס אג"ח סחיר על סך כמיליארד שקל, ומתעתדת להשלים את שלב המכרז הציבורי במהלך השבוע הבא.

הביקושים בשלב המוסדי הגיעו לכ-3.4 מיליארד שקל, סכום הגדול פי כחמישה מסכום הגיוס המתוכנן. מתוך הביקושים, החברה נענתה להזמנות בסכום כולל של כמיליארד שקל.

הגיוס יבוצע באמצעות שתי סדרות אג"ח צמודות, בעלות מח"מ (משך חיים) שונה. בסדרה 10, עם מח"מ של כ-6.5 שנים, שפירעון הקרן שלה יבוצע בתשלומים שווים בשנים 2027-2023, עמדו הביקושים על סך כ-1.2 מיליארד שקל, והחברה נענתה להזמנות בסך 328 מיליון שקל בריבית בשיעור 0.1%, המשקפת מרווח של כ-0.5% מעל אג"ח ממשלתי במח"מ דומה.

בסדרה 11, עם מח"מ של כ-15 שנה, שפירעון הקרן שלה יבוצע בתשלומים שווים (למעט האחרון) בשנים 2053-2021, עמדו הביקושים על סך כ-2.2 מיליארד שקל והחברה נענתה להזמנות בסך 670 מיליון שקל בריבית בשיעור 2.08%, המשקפת מרווח של כ-1.25% מעל אג"ח ממשלתי במח"מ דומה.

אלי כהן, מנכ"ל מקורות אמר כי "הגיוס הוא אות כבוד לחברה וצעד נוסף ביישום החלטת הממשלה על רפורמה בחברה וטיפול בבצורת. לחברה יש פרויקטים בהיקף שנתי כפול מזה שביצעה עד כה, המהלך הופך את מקורות לחברה יותר שקופה ומדווחת לציבור".

רו"ח רונית זלמן מלאך, סמנכ"לית הכספים של מקורות, אמרה כי "החברה מדורגת בדירוג האשראי המקסימלי ilAAA, ותוצאות ההנפקה הטובות מהוות הבעת אמון של המשקיעים במשטר התאגידי של החברה ובביצוע החלטת הממשלה".

מרדכי מרדכי, יו"ר מקורות, אמר כי "זהו יום היסטורי לחברת מקורות. ההנפקה המוצלחת צפויה לסייע לחברה לעמוד ביעדי פיתוח משק המים כפי שהגדירה הממשלה, תוך שמירה על חוזקה ואיתנותה הפיננסית של החברה. אנו מודים למשקיעים על האמון הרב ונערכים לביצוע ההשקעות המשמעותיות בהרחבת תשתיות המים בכל רחבי המדינה".

עד היום השקיעה מקורות בפיתוח משק המים 900-800 מיליון שקל בשנה בממוצע, שהושגו ממקורות עצמיים ומהנפקת אג"ח לא סחירות בשוק המוסדי. הנפקת האג"ח הסחיר נועדה להגדלת הביקושים והורדת עלויות המימון באמצעות פנייה למשקיעים נוספים, והיא אף מהווה חלק בלתי נפרד מהחלטת הממשלה מפברואר האחרון בנושא: "יצירת תשתית להגדלת היקף הפיתוח במשק המים לשם התמודדות עם תקופות בצורת מתמשכות". הכספים שיגויסו יאפשרו למקורות בהמשך תנופת פיתוח משק המים לטובת כלל אזרחי ישראל.

ההנפקה בוצעה בהובלת זלמן מלאך ועו"ד חנה זיכל, היועצת המשפטית של החברה. את החברה ליוו בהליך ההנפקה צוות מרשות החברות בראשות לירון זינגר, צוות עורכות הדין אסתר קורן ויפעת שפטל ממשרד גרוס-חודק וכן החתמים פועלים איי.בי.איי, דיסקונט קפיטל, ברק קפיטל ורוסאריו חיתום.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker