לקראת אישור פשרת הגז עם מצרים: חברת החשמל מבקשת שיפוי לבכיריה

השיפוי נועד להגן על דירקטורים ונושאי משרה מתביעות אישיות ■ שיפוי המנכ"ל אושר כבר לפני שבוע - אך לא דווח לציבור

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אסדת גז במצרים
אסדת גז במצריםצילום: ENI / NYT

האם אישור פשרת הגז עם מצרים, שבה נחתך הפיצוי במיליארדי שקלים, מתקרב? חברת החשמל דיווחה אתמול (ד') על כינוס אסיפת בעלי מניות החברה, ממשלת ישראל, שיתרחש ב-4 ביולי. הוא נועד לאשר הצעה לשיפוי של עד 2 מיליארד שקל לדירקטורים ונושאי משרה בחברה, שהיו מעורבים במגעים לפשרה החל ממועד פסק הבוררות הבינלאומית ב-2015. השיפוי בפועל לא יעלה על 25% מההון העצמי של החברה, על פי הדו''חות הכספיים שלה לפני מתן התשלום. הפשרה נמצאת כעת בבדיקת רשות החשמל שאמורה לקבוע אם היא טובה מספיק עבור צרכני החשמל.

השיפוי נועד להגן על דירקטורים ונושאי משרה מתביעות אישיות, שבהן עשויים לטעון כי הסכום שאושר בפשרת הגז נמוך יחסית. עתירה נגד הפשרה כבר הוגשה על ידי עו''ד גלעד ברנע.

בדיווח נמסר כי השיפוי אינו כולל שיפוי למנכ''ל. זה כבר אושר בנפרד בוועדת תגמול ודירקטוריון החברה ב-6 ביוני, אך בדיקת הודעות החברה במועד זה מעלה כי לא דווח על כך לציבור, וכי לא נמסר מהו גובה השיפוי למנכ''ל.

מחברת החשמל נמסר בתגובה כי המנכ''ל לא מקבל שיפוי חריג מהסכום שהוזכר בהודעה, וכי הוא מוזכר בנפרד כיוון שנדרש רוב שונה לאישור השיפוי לגביו.

זו אינה הפעם הראשונה שנושא מהותי הקשור בפשרת הגז לא מדווח לציבור. עצם הפשרה עם המצרים הוסתר מהציבור בטענה שחשיפתה עלולה להביא ללחצים פוליטיים במצרים עד כדי טירפודה. בפועל מתברר כי הפשרה נחשפה וכי לא היו לחצים שהובילו לביטולה במצרים.

הבוררות הבינלאומית עסקה בפיצוי שראוי שחברת החשמל תקבל מחברות גז מצריות בעקבות הפסקת הזרמת הגז לישראל, זאת על רקע פיגועי טרור ולחצים פוליטים במצרים. הפסקת ההזרמה חייבה את חברת חשמל להצטייד בדלק יקר בהרבה. לפי הפסיקה, זכאית החברה לפיצוי בסך 1.7 מיליארד דולר. הפשרה שהתקבלה עומדת על חצי מיליארד דולר לשמונה שנים. בדיקה שערכה רשות החשמל העלתה כי החברה אמורה היתה לקבל 2.3 מיליארד דולר בתהליך היוון לשמונה שנים, אך היא תסתפק ב-350 מליון דולר. כלומר, קיצוץ של קרוב לשני מיליארד דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker