לא מחכים למדינה: קו אוטובוס יחל לפעול בשבת במודיעין

הקו יופעל על ידי עמותת נוע תנוע ויאפשר להגיע ממודיעין לראשון לציון ולחוף הים בפלמחים בעלות של 10 שקלים ■ בעבר איים שר התחבורה, ישראל כ"ץ, כי יאסור על עמותות להפעיל קווי אוטובוס בשבת

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוטובוס שבת של אגודת "נוע תנוע"
אוטובוס שבת של אגודת "נוע תנוע"צילום: מוטי מילרוד

עיריית מודיעין ועמותת נוע תנוע יתחילו להפעיל קו שירות ממודיעין לחוף הים בפלמחים כבר בשבת הקרובה, 15 ביוני.

הקו יופעל בעלות של 10 שקלים משלוש נקודות עצירה בעיר, ויגיע לחוף הים בפלמחים ולמתחם הסינמה סיטי בראשון לציון. הקו יהיה פעיל מ-11:30 ועד הערב.

המהלך במודיעין גובש לפני כחודש בפגישה בין ראש העירייה, חיים ביבס, ויו"ר מועצת הנוער, איתי מיכאלי. "האוטובוס יחסוך את עלויות הנסיעה היקרות והמיותרות במוניות ואת הצורך בהסעות של ההורים", אמר מיכאלי. הרישום לנסיעה יתבצע באתר עמותת סחלבים, אגודת נוע תנוע ואתר העירייה, שבהם מופיעים גם מסלול הנסיעה ומפת התחנות המלאה.

 "עיריית מודיעין הבינה שתושביה אינם יכולים לחכות למדינה, ולכן החליטה לאפשר לראשונה לכל תושב לבחור איך לבלות את יום השבת שלו כרצונו, כפי שהרוב המוחלט של הציבור הישראלי רוצה", אמר מייסד ויו"ר נוע תנוע, רועי שוורץ-תיכון.

עמותת נוע תנוע מפעילה כיום קווי שירות בשבת ברשויות שונות, בהן תל אביב, רמת גן, גבעתיים ובאר שבע. העמותה פועלת בשנים האחרונות ללא מטרות רווח במטרה לקדם תחבורה בשבת. קו 63 שמפעילה העמותה מדי שבת ברמת גן, גבעתיים ותל אביב, חוגג השנה חמש שנים להשקתו.

רועי שוורץ-תיכון, "נוע תנוע"צילום: מוטי מילרוד

עמותות ללא מטרת רווח, כמו נוע תנוע ושבוס, פועלות כדי לקדם קווי אוטובוסים בשבתות. היעדר התחבורה הציבורית בשבת הוא מכשול משמעותי, שלא קיים באף מדינה מתקדמת בעולם, בדרך לוויתור על רכב פרטי. גם אם התחבורה הציבורית בישראל תעבור מהפך של 180 מעלות באמינותה, תדירותה ורמת השירות בה - אלמנטים הרחוקים מאוד מסטנדרט מספק היום - העובדה כי מדי שבוע אין שירות תחבורתי במשך יותר מ-24 שעות, מאלצת את הציבור להמשיך ולהיות תלוי ברכב פרטי, היבט שיש לו תרומה משמעותית לגודש החמור בכבישים ולזיהום האוויר.

ואולם העמותות המקדמות תחבורה בשבת פועלות בשלב זה בהיקף מצומצם יחסית למערכת הציבורית המסובסדת, ואף נתקלות בהתנגדות ומכשולים מצד המדינה. שר התחבורה, ישראל כ"ץ, איים לפני כשנה וחצי בראיון לרדיו ב"קול ברמה" כי יוציא מחוץ לחוק את פעילות האגודות השיתופיות המפעילות קווי אוטובוסים ומיניבוסים בשבת, אף שמדיניות המשרד בעבר ראתה אותן כלגיטימיות. 

לפני כחצי שנה הכריז ראש העיר טבריה, רון קובי, כי בעיר יחל לפעול קו אוטובוס בשבתות, מהלך שעורר הדים בקרב האוכלוסייה החרדית במקום, בעיקר בשל ההחלטה להפעילו ברחבי העיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker