זליכה: רשות המים לא יכולה להתערב בדו"חות הכספיים של העיריות

זליכה ביקר את החלטת רשות המים לאסור על עיריות למשוך מתאגידי המים דיווידנדים המבוססים על גביית כסף שנועד לפיתוח תשתיות

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרופ' ירון זליכה
פרופ' ירון זליכהצילום: עופר וקנין

רשות המים החליטה באחרונה כי רשויות מקומיות לא יוכלו לחלק דיווידנדים שיתבססו על גביית דמי פיתוח (היטל השבחה) מהתושבים. על פי ההחלטה, אף שדמי הפיתוח נכנסים לסעיף ההכנסות של החברה, יש לקזז את חלקם ברווח כשמדובר בחלוקת דיווידנדים. הסיבה היא שדמי הפיתוח מיועדים לפיתוח תשתיות.

במהלך שימוע ציבורי שנערך היום (ה') בנושא תעריפי המים שגובים התאגידים, התייחסו לסוגיית הדיווידנדים נציגי השלטון המקומי. פרופסור ירון זליכה, שנשכר במטרה לטעון נגד ההחלטה, תקף את רשות המים בטענה שאינה יכולה להתערב בצורה כזו בדו''חות הכספיים של העיריות.

במאי הודיעה רשות המים על כוונתה לייקר את המים ב-1.2% מיולי, לאחר שהתייקרו ב-3% בינואר השנה. נציגי השלטון המקומי, המייצגים את הרשויות המקומיות השולטות בתאגידי המים, דרשו להעלות את התעריף בשיעור גבוה יותר. הסיבה לכך היא לא רק רצון לבסס את יציבותם של התאגידים, אלא גם מכיוון שהן נהנות מדיווידנדים שהם מעבירים.

מנגד, נציגי איגוד לשכות המסחר והתאחדות התעשיינים דרשו להוריד את התעריף. שני האיגודים טוענים בשנים האחרונות כי העלאות של תעריפי ארנונה, חשמל ומים שמתבצעות על ידי המדינה או באישורה, פוגעות בצמיחה של אלפי עסקים.

באחרונה פורסם ב-TheMarker כי תאגידי מים העבירו בשנים האחרונות לעיריות  דיווידנדים בשווי של 760 מליון שקל, חלקם מרווחים וחלקם מהלוואות שאת הריבית עליהן מממנים התושבים. לפי המלצות דו''ח בלינקוב 2 למשק המים, יש לאחד תאגידים חזקים וחלשים כמו שאישרו בממשלה ובכנסת; לצמצם את הדיווידנדים; ולהשקיע אותם בתשתיות המים של תאגידים חלשים.

בשלטון המקומי טוענים כי דיווידנדים מכסים את עלות הרכוש שהעבירו לתאגידים. מדובר בחלק ממאבק כולל של השלטון המקומי, שדורש לבטל את רפורמת תאגידי המים ולהחזיר את ניהול המים לרשויות המקומיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker