לאחר מאבק של עשור: אור ירוק להקמת מתקן התפלה ליד עכו

הוועדה לתשתיות לאומיות אישרה להפקדה את התוכנית להקמת המתקן, לאחר שהמהלך נדחה בשנים האחרונות בלחץ תושבי האזור ■ לפי התוכניות, המתקן יספק לגליל המערבי 200-100 מיליון מ''ק מים מ-2025

אורה קורן
נשיא המדינה ראובן ריבלין (במרכז) מבקר במתקן ההתפלה שורק, ב- 2018
נשיא המדינה ראובן ריבלין (במרכז) מבקר במתקן ההתפלה שורק, ב-2018צילום: מארק ניימן / לע"מ

מליאת הוועדה לתשתיות לאומיות (ות''ל) אישרה אתמול (ב') להפקדה את תוכניות ההקמה של מתקן התפלת המים שיקום בגליל המערבי, באזור המחנה הצבאי שרגא. בנוסף אישרה הוועדה את קו המים שיחבר את המתקן למערכת המים הארצית.

מדובר באישור ראשון שמקבל המתקן, לאחר שהתנגדות תושבי האזור גרמה לדחיית הקמתו בשנים האחרונות. התושבים חששו בעיקר מהזיהום הסביבתי הקשור בהפעלתו. המתקן צפוי לקום על קו החוף שבין עכו לנהריה. "זוהי אבן דרך חשובה מאוד לפתרון בעיות המים במשק, שהושגה לאחר 10 שנות מאבק על מיקום המתקן", אמר מקור המקורב לנושא.

המכרז להקמת המתקן צפוי להתפרסם תוך שנתיים, והקמתו אמורה להסתיים עד 2025. המתקן נועד לפתור את בעיית אספקת המים לגליל המערבי. עד השנים האחרונות, נהנה הגליל ממשקעים טבעיים, אך חמש שנות הבצורת שקדמו לשנה הגשומה הנוכחית יצרו צורך דחוף במקורות חדשים לאספקת מים לתושבי האזור. "לאחר חמש שנים שבהן האזור לא קיבל גשם כלל - נדרש שינוי תפישתי כולל", טען המקור.

לבד במכרז?

מתקן ההתפלה בגליל המערבי יהיה השני שיקום על פי החלטת הממשלה מלפני כשנה, לאחר חמש שנות בצורת רצופות. המתקן הראשון יהיה שורק 2, שלמכרז בעניינו ניגשו שלוש חברות: IDE, האצ'יסון ושותפות של אלייד ואקסיונה הספרדית.

באחרונה עלו סימני שאלה באשר להשתתפות האצ'יסון ו-IDE במכרז, לאחר שהתגלתה התנהלות בעייתית בהפעלת מתקן ההתפלה בשורק. שר האנרגיה, יובל שטייניץ, הקים ועדה בראשות מנכ''ל משרדו, אודי אדירי, לבחינת ההתנהלות. ההערכות הן כי אם יימצא פגם בהתנהלות שתי החברות המחזיקות במתקן, הן יתקשו להשתתף במכרז. עם זאת, נראה כי בממשלה דווקא מנסים להרחיק את החברות מהפרשה, כדי שיוכלו להשתתף במכרז שורק 2. בממשלה מעוניינים בעיקר בהשתתפותה של IDE, לאור נסיונה העשיר.

ברז מים
ברז מיםצילום: Bloomberg

גורמים ממשלתיים מעריכים כי הוועדה תנצל את הנסיבות כדי לנסות להכפיף את רשות המים העצמאית למשרד האנרגיה. בכל מקרה אין כוונה לבטל את המכרז גם אם תישאר בו מתמודדת אחת, כיוון שההצעות הוגשו בתנאי תחרות. בנוסף, יש המציינים כי הממשלה יודעת לנהל משא ומתן גם עם מתמודדת אחת ולשפר את הצעתה - כפי שעשתה במכרז למכירת תעש, שבו היתה אלביט מתמודדת יחידה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker