ועד הרכבת מכחיש - אך התנהלותו מוכיחה כי הוא מתנגד לשיפור פעילות הרכבות

הוועד טוען שהשינוי בלוח הזמנים של הרכבת, שמוסיף 19 רכבות ביום בקו נהריה-באר שבע, נעשה בחוסר שקיפות מול העובדים ■ ואולם הוועד היה מודע לניסויים במנהרות בקו לקראת אישורו, ואף התנגד להם במסגרת העיצומים

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילה אדרעי, יו"ר ועד הרכבת
גילה אדרעי, יו"ר ועד הרכבתצילום: חגי פריד

ועד העובדים של רכבת ישראל מתנגד לתוספת הרכבות המתוכננת בקו החוף, ופנה לבית הדין לעבודה בתל אביב בטענה כי שינוי לוח הזמנים נעשה ללא ידיעתו, וכי המהלך בוצע בחוסר תום לב, חוסר שקיפות וללא הידברות עם העובדים. 

מהוועד נמסר כי לא מדובר בעתירה, אלא בעדכון לבית הדין לגבי המשא ומתן, כפי שמחויבים לעשות. הוועד הסביר את הכחשתו בכך שאינו מתנגד ללו"ז הרכבות, אלא ללו"ז הנהגים ודרך המשא מתן.

הוועד מתנגד לשינוי שיוסיף 19 רכבות יומיות בקו נהריה-תל אביב-באר שבע החל ב-26 במאי, שעליה הודיע אתמול (שלישי) משרד התחבורה. בקו יפעלו בשעות העומס שלוש רכבות בשעה בכל כיוון, במקום שתיים כיום. כתוצאה מכך, תדירות הרכבות בין חיפה לתל אביב תגדל לארבע בשעה בשעות העומס, במקום שלוש כיום - תוספת של 15-12 אלף מקומות ישיבה ביום.

לטענת הוועד, יש להתייעץ עמו בכל שינוי בלוחות הזמנים המשפיע על עבודת הנהגים. ואולם, התנהלות הוועד מעידה על כך שהיה מעורב בהליך, וידע על השינוי הצפוי מבעוד מועד. עדות לכך ניתנה בהתנגדות הוועד, במסגרת העיצומים שנקט באחרונה, לניסוי במנהרות באזור כרמיאל שביקשה לבצע הרכבת בחודשים האחרונים. מדובר בניסוי בטיחותי שהיה הכרחי לצורך קבלת אישור למעבר הקרונות בקו זה ממשרד התחבורה.

מעבר לכך, לא מדובר בתוספת לשירות חדש, אלא בפעילות קיימת שהופסקה מאז ספטמבר בשל מחסור בקרונות כתוצאה מפתיחת הקו לירושלים באופן חלקי.

רכבת ישראל. ההפסד הצטמצם
רכבת ישראל. ההפסד הצטמצםצילום: אליהו הרשקוביץ

התוכנית ללוח הזמנים החדש היתה קיימת לאורך מרבית תקופת כהונתה של יו"ר הוועד הנוכחית, גילה אדרעי. 

לצורך החלפת הקרונות בין קו כרמיאל-חיפה לקו חוף, היה צורך באישור משרד התחבורה, שמצריך ניסוי במנהרות בהן עובר קו כרמיאל- מנהרת גילון. הוועד התנגד לביצוע הניסוי במשך זמן רב, וזה בוצע בסופו של דבר לאחר החלטת בית הדין לעבודה בתל אביב לפני כחודש, שאסרה על עיצומים ושביתות כל עוד נמשך המשא ומתן עד 1 ביוני.

מהוועד יצאה הכחשה לפרסום בחדשות 12, שבה נכתב כי "אנחנו מברכים על החזרת השירות המלא לצפון. לא עתרנו לבית הדין נגד הרחבת השירות, והפרסום הזה הוא שקרי ופורסם על אף הכחשותינו הגורפות. במסגרת פסיקת בית הדין מ-18 באפריל, ועד העובדים מחויב לעדכן את בית הדין על התנהלות המו"מ וכך הוא עשה היום".

אלא שבהודעת עדכון שנשלחה מהוועד לבית הדין לעבודה היום נכתב כי "חוסר תום הלב והשקיפות הם קיצוניים", וכי מדובר בצעד חד-צדדי שנעשה ללא ידיעתם.

התנגדות הוועד לתוספת מגיעה על חשבון הנוסעים בקו החוף, הסובלים מצפיפות רבה בשעות העומס מאז הצמצום בפעילות קו זה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker