משקים פרטנרס הציעה את המחיר הנמוך ביותר במכרז החשמל הסולארי

במכרז הוגשו הצעות לאספקת 700 מגה-ואט חשמל, בכפוף לאיתור מקום ברשת ההולכה על ידי חברת חשמל ■ עוד זכו במכרז: סולאיר אנרג'יקס, עדנית נדל''ן ומנורה אנרגיה

אורה קורן
תחנת כוח סולארית
תחנת כוח סולאריתצילום: דניאל בר און

רשות החשמל פירסמה היום (ד') את שמות החברות שזכו במכרז למתקנים פוטו וולטאיים קרקעיים, המחוברים לרשת המתח העליון. משקים פרטנרס הציעה את המחיר הנמוך ביותר - 14.44 אגורות לקוט''ש, ותספק 48 מגה-ואט.

סולאיר אנרג'יקס אנרגיה מתחדשת הציעה 15.6 אגורות לקוט''ש ותספק כ-69 מגה-ואט. עדנית נדל''ן מקבוצת אדלטק הציעה 15.89 אגורות לקוט''ש ותספק 13 מגה-ואט. מנורה אנרגיה הציעה 16.68 אגורות לקוט''ש ותספק 110 מגה-ואט. סך הכל יסופקו במכרז זה כ-240 מגה-ואט מתוך היצע של כ-700 מגה-ואט.

ההצעות נבחנו לפי מחיר שדורשות החברות מחברת חשמל תמורת אספקת האנרגיה, ולפי מיקום, שצריך היה להיות באזור שבו יש מקום ברשת ההולכה. לגבי הצעות שניתנו באותו אזור, ניתנה עדיפות למחיר הנמוך מביניהן.

מחירי החשמל שהוצעו מצביעים על שפל היסטורי - מדובר במחיר הנמוך ביותר מ-90% מהמחיר הסולארי שנמכר לרשת לפני כעשור, ובירידה של 25% מהשיא האחרון, שהיה 19 אגורות לקוט''ש. לצורך השוואה, מחיר הגז לקוט''ש היה 27 אגורות, מה שהופך את החשמל הסולארי כדאי יותר לצרכן בתעריף החשמל.

הפרויקטים יוקמו בתוך ארבע שנים ויחוברו לרשת ההולכה. רק לאחר מכן יתבטא המחיר הנמוך בתעריף החשמל לצרכנים.

הזכייה מותנת בהסרת צו הביניים בבג''ץ של סולאד נגד חברת החשמל ורשות החשמל, נגד פסילת הרשיון של החברה להקים תחנת כח באשדוד. סולאד מוחזקת על ידי אדלטק ששולטת גם בעדנית, שזכתה במיכרז.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker