מחדל ההתפלה: המפקחים שנרדמו בשמירה יבדקו את עצמם

שר האנרגיה מינה ועדת בדיקה בעקבות חשד שאנשי מתקן ההתפלה בשורק "שיחקו" עם נתוני איכות המים המותפלים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתקן התפלת מים שורק
אורה קורן

שר האנרגיה, יובל שטייניץ, מינה ועדה ממשלתית לבדיקת החריגות שהתגלו באיכות המים שהוזרמו ממתקן ההתפלה בשורק. הוועדה מוקמת חודש לאחר שהתברר המחדל – ורק בעקבות פרסום החשש מאספקת מים לא תקינים לציבור. אם לא די בכך, הוועדה תורכב מנציגי משרדי האנרגיה, האוצר ורשות המים – שלושת הגופים שאמורים היו לפקח על פעילותו התקינה של מתקן ההתפלה, ועל טיב המים המותפלים.

כפי שפורסם ב-TheMarker, גורמים במשק המים קראו להקמת ועדה כזאת, שתבדוק חשד להונאה שיטתית, שבמסגרתה עובדי מתקן ההתפלה שורק שינו את כמות הכלורידים במים בהתאם לשעת הבדיקה של חברת מקורות. זאת, באופן שהניב למתקן ההתפלה רווח יתר של כ-20 מיליון שקל. בעלי המתקן בשנים האחרונות היו IDE (בשליטת דלק ואלפא קפיטל) וכן האצ'יסון ווטר.

במכתב מינוי ועדת הבדיקה, שנשלח גם לבכירים במשרד האנרגיה וברשות המים, כתב שטייניץ כי זו מוקמת "בעקבות הממצאים שהוצגו לי על חריגות במליחות המים המסופקים ע"י מתקן ההתפלה בשורק; בעקבות הנתונים המצביעים, לכאורה, על חריגה שיטתית, לאורך זמן, לגבי איכות המים המסופקים; וכן לאור החשיבות הקריטית באמון הציבור לגבי איכות המים ולגבי מהימנות מערכות הניטור והבקרה".

בראש הוועדה יישב מנכ"ל משרד האנרגיה, כשלצדו סמנכ"ל התשתיות במשרד, חזי ליפשיץ, רכז אנרגיה באגף החשב הכללי, איציק מרמלשטיין - וכן מנהלת אגף ההתפלה ברשות המים, הילה גיל. הוועדה התבקשה לבדוק את נסיבות האירוע, את השפעותיו, לגבש המלצות לעתיד - ולהגיש דו"ח מסכם בתוך 60 ימים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker