"מים חומים בברז": כך הצליח מתקן ההתפלה בשורק "לשחק" עם נתוני איכות המים

ווטרגייט הישראלית? בענף המים קוראים להקמת ועדה ממשלתית שתבדוק חשד להונאה שיטתית, שבמסגרתה עובדי מתקן ההתפלה שורק שינו את כמות הכלורידים במים ■ "רמת המליחות זינקה פי 4" ■ האם הפרשה תשפיע על המכרז להקמת שורק 2?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא המדינה ראובן ריבלין (מימין) עם יו"ר IDE אבשלום פלבר במתקן שורק צילום: מארק ניימן / לע"מ

בענף המים קוראים להקמת ועדת בדיקה ממשלתית לבחינת מה שנראה כפרשת הונאה באספקת מי השתייה ממתקן ההתפלה הגדול במדינה - מתקן שורק ליד ראשון לציון. לטענתם, ההונאה התאפשרה גם מכיוון שהמדינה לא בדקה את הנתונים שהתקבלו מהחברה העסקית שמפעילה את המתקן, והסתמכה על דיווחיה תוך מתן אמון עיוור בה.

מממצאים של בדיקה שערכה חברת מקורות עולה כי כמות הכלורידים במי השתייה שסיפק המתקן - שלפי החוזה עם המדינה אמורה היתה להיות 20 מ"ג לליטר - עמדה ברף הרצוי בשעת המדידה היומית בבוקר, ואולם זינקה לאחר מכן בדפוס פעולה שמעורר חשד שהיה שיטתי.

החשד התחזק לאחר שמקורות דיווחה לרשות המים על הממצאים, וזו החלה בבדיקה מול הגורמים הרלוונטים בשורק. זמן קצר לאחר מכן נרשמה ירידה מחודשת בכמות הכלורידים ל-20 מ"ג לליטר, שנשמרה לאורך כל שעות היממה. מקורות בענף המים אומרים כי השיטה איפשרה לבעלי השליטה במתקן ההתפלה או בחברה המפעילה אותו לצבור רווח נוסף, שנאמד בהערכה גסה בכ-20 מיליון שקל בשנה.

השליטה במתקן ההתפלה שורק היתה לאורך שנים בידי חברת האצ'יסון ווטר בראשות עמיקם כהן וחברת הנדסת התפלה (IDE), בשליטה משותפת שווה של דלק, שבבעלות יצחק תשובה, ואלפא קפיטל, המנוהלת על ידי אבשלום פלבר. בתחילת 2019 נרכש החלק של IDE בשורק על ידי חברת דן קפיטל, חברת התשתיות של חברת האוטובוסים דן. את המתקן מפעילה עבור IDE והאצ'יסון חברת SOMC.

צילום:

כמות הכלורידים זינקה אחרי הבדיקה

הפרשה נחשפה באקראי לאחר שהתקבלו תלונות על מים חומים אצל תושבים בעיר חולון. במקורות החלו לבדוק מאיפה הגיעו המים, ומצאו כי הגיעו ממתקן שורק. לדברי מקורות, המים נבדקו על ידי עובדי מקורות ביציאה ממתקן שורק למאגר מקורות - ונמצא כי הם מכילים 80 מ"ג כלורידים לליטר, מה שנתפש בחברה כנתון דרמטי, מכיוון שההנחה היא שהמים יכילו 20 מ"כ כלורידים לליטר. כלומר במקורות התייחסו למים ממתקן שורק ככאלה שניתן למהול אותם במים עם רמת כלורידים גבוהה יותר, ועדיין להבטיח מים ראויים לשתיה.

גורם המעורה בפרטים אמר כי עובדי מקורות בדקו את נתוני המים של שורק לאורך כמה שעות, החל מ-08:00 בבוקר, ומצאו כי סביב השעה 08:30 מתקן ההתפלה מקטין את כמות הכלורידים, מבצע את הבדיקה עבור רשות המים ב-09:00 בבוקר - וזמן קצר לאחר מכן כמות הכלורידים עולה ונשארת ברמה גבוהה לאורך היממה. נראה היה כי יש דפוס קבוע שלפיו מפעילי המתקן מפעילים מערכת נוספת לטיהור מים לטובת הבדיקה, ואחריה מדוממים אותה וחוזרים להפיק מים עם רמת כלורידים גבוהה יותר.

ב-13 במארס בשעה 09:00 בבוקר נרשמה רמת כלורידים של 19 מ"ג - בעוד שבשעות 12:00 ו-15:00 נרשמו רמות של 97 מ"ג. יום למחרת, ב-09:00 בבוקר נרשמו 21 מ"ג, ושלוש שעות אחר כך 79 מ"ג. שלושה ימים מאוחר יותר נרשמה ב–09:00 בבוקר רמה של 19 מ"ג - וב-12:00 ו-15:00 נרשמו רמות של 87 מ"ג.

מתקן התפלת מים שורקצילום: עופר וקנין

בדיקה לאחור שבוצעה על ידי חברת מקורות העלתה כי החל באוקטובר 2016 נרשמה עלייה הדרגתית בכמות הכלורידים שבמי השתיה שהתקבלו ממתקן שורק. הרמה המחייבת את החברה על פי החוזה עם המדינה היא 20 מ"ג, וזו נשמרה עד אוקטובר 2016. אז, לפי בדיקות אקראיות, הרמה החלה לטפס ל-40 מ"ג ולפני כשנה הגיעה לכ-90 מ"ג.

בדיקה נוספת שנערכה בחודש שעבר התייחסה למוליכות חשמלית של המים, שממנה ניתן להסיק על רמת הכלורידים. בבדיקה עלה כי המוליכות היתה ברמה גבוהה לאורך זמן, ולפתע צללה לרמה נמוכה - זמן קצר לאחר שמקורות העבירה את הנתונים לרשות המים וזאת החלה בבדיקתה.

על פי גורמים בענף המים, רמת הכלורידים המותרת במי שתייה מגיעה ל-400 מ"ג לליטר. לשם השוואה, למתקן של מקורות באשדוד הותר לספק מים עם רמת כלורידים 80 מ"ג. הבעיה, לפיכך, אינה שהמים עצמם אינם ראויים לשתייה - אלא אי עמידה לכאורה בהסכם עם המדינה, וסכנה להטעיה של חברת מקורות, שבהיעדר מידע על הגדלת המליחות משורק, עלולה למהול את המים מהמתקן באופן שיגרום לה להגיע לרמת כלורידים גבוהה המסוכנת לבריאות.

כמה גורמים המקורבים לנושא העלו טענות על כך שכל הנתונים היו בידי הרגולטורים בממשלה, במשרדי האנרגיה והאוצר, אלא שאלה לא ביצעו פיקוח יזום על הנתונים שהעבירה להם החברה המפעילה את שורק - SOMC. לדבריהם, "הנתונים של החברה פתוחים, ונמצאים אונליין במחשבי רשות המים, כך שלא ברור איך פתאום מישהו מתעורר ומאשים את בעלי השליטה במתקן בהונאה שנמשכה שנתיים וחצי. איפה היו הרגולטורים של הממשלה? נראה שהרגולטורים ביססו את קשריהם עם החברה העסקית על אמון ולא על בדיקות יזומות".

גורם ממשלתי אמר ל-TheMarker כי "אם החשדות לכאורה יתבררו כנכונים, זה משבר אמון גדול מאוד בין הצדדים. זה יהיה מתסכל נורא אם היתה לכאורה הפרת אמון, זה בלתי־נסבל. אם אכן מדובר בדפוס פעולה שנמשך שנים, ניתן יהיה לקנוס את החברות בעשרות מיליוני שקלים ולהגיש נגד בעליהן תלונה במשטרה".

לדבריו, "הבדיקה לא צפויה להיות מסע קל - אלא מסע ארוך ומפרך. ספק אם מישהו ירחיק את החברה ממכרז שורק 2 כל עוד מדובר בחשדות שלא הוכחו. עם זאת, בימים אחרונים גילו הבודקים דפוס פעולה שאפשר להצביע עליו ולומר שהוא נראה כתרמית. אנחנו משערים שיש כאן ניסיון להציג מצג לא נכון של ריכוזי המלחים במים".

מחכים לשורק 2

מתקן התפלת מים שורק (למצולמים אין קשר לנאמר)צילום: עופר וקנין

מכירת שורק 1 על ידי IDE נועדה לאפשר לחברה להתמודד במכרז ההקמה של שורק 2, שיהיה הגדול מסוגו בעולם, ויתפיל 200 מיליון מטר קוב (מלמ''ק) מים בשנה. מתקן שורק 1 מתפיל 150 מלמ''ק. אם לא תזכה בו, תוכל IDE להתמודד על המתקן העתידי שיוקם בגליל המערבי. הפרשה מעלה שאלות אם לאפשר לחברה להתמודד על שורק 2. לצד משבר האמון, מזכירים גורמים ממשלתיים כי קיימת לבעליה חזקת החפות.

מקורבים למתקן ההתפלה שורק אמרו ל-TheMarker כי לא בוצעה כל הטעייה, וכי לא הוצגו בפניהם נתונים מפורטים. לדבריהם, הם העבירו בימים האחרונים תשובה מפורטת לשאלות שהפנתה אליהם רשות המים בנושא, שמתייחסות למורכבות הבדיקות שנערכות למים לאורך היממה. עד כה לא נקבעה פגישה בין אנשי מתקן ההתפלה לרגולטורים הממשלתיים לבירור הטענות.

ברשות המים סירבו להתייחס לתשובה שקיבלו, ומסרו בתגובה: "המדינה בודקת ממצאים חורגים לכאורה בנוגע לערכי הכלורידים הנדרשים על פי ההסכם שנחתם בין המדינה לבין מתקן ההתפלה בשורק. בכל מקרה, המים שסופקו עמדו במלואם בדרישות תקנות איכות מי השתייה. דרישות ההסכם מחמירות בהרבה יחסית לתקנות מי השתיה. כיום המים המסופקים מהמתקן עומדים בכל דרישות ההסכם והתקנות האמורות".

תגובת IDE: "מאז הפעלת המתקן שהוקם והופעל על ידי IDE והאצ'יסון, ועד למכירת אחזקות IDE במתקן לפני חודשיים, לא הגיעה כל תלונה על איכות המים שהמתקן מספק למדינה. אין בידינו מידע על טענות שהועלו אם בכלל, לאחר מכירת אחזקותינו ואנו מניחים שככל שיש טענות כאלה הן הופנו להתייחסות חברת ההפעלה של מתקן שורק המוחזקת על ידי האצ'יסון ודן. חברות האחזקה וההפעלה של IDE בישראל ובעולם, מספקות לאורך שנים רבות מים איכותיים ללקוחות החברה, תוך הקפדה ללא פשרות על איכות המים, הן בהיבטים של בריאות הציבור והן בהיבטים החוזיים מול הלקוחות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker