תחבורה ציבורית צריכה להיות זמינה לכל אמצעי התשלום

הרב־קו מחייב הנפקה, הטענה מראש ומעקב אחר היתרה. התוצאה היא שהוא מהווה קושי בפני נוסעים מזדמנים ותיירים

מיטל להבי
מיטל להבי
אוטובוסים בתל אביב
אוטובוסים בתל אביבצילום: אביעד הרמן

אם פעם זו היתה שאלה, כיום כבר ברור שהתחבורה הציבורית היא המפתח לקידום נושאים משמעותיים שעומדים על סדר היום הציבורי. דיור, תעסוקה ואיכות סביבה מצויים בתלות מוחלטת בהתפתחותה. פתרונות ניידות המונים הם המפתח לפיזור אוכלוסייה וכפועל יוצא להורדת מחירי הדיור, ולא פחות חשוב לצמצום פליטות גזים רעילים ומזהמים לסביבה.

בשנים האחרונות המדינה החלה להבין זאת ועושה יותר לשיפור הנושא, אלא שהמשבר הקיים בתחום דורש שינוי דרסטי ומהיר, הרבה יותר מהנעשה עד כה. להשקיע הרבה יותר כסף? לאו דווקא. לפעמים הפתרון הוא בחזון או בהבנת המטרה. ראשית, יעד שיפור התחבורה צריך להשתנות להתייעלות הניידות. שיפור התחבורה הוא אתגר בשדה הטכנולוגי־תשתיתי. לעומת זאת, הגדרת החזון כשדרוג ניידות הוא אתגר בשדה הערכי. ניידות פירושה, לפני הכל, יצירת נגישות להזדמנויות — שזו מחויבות חברתית מהמעלה ראשונה.

שנית, צריך לזכור כי בישראל התחבורה הציבורית נתפשת תודעתית כמיועדת לחסרי יכולת. לכן יש לשנות את הפרדיגמה כי התחבורה הציבורית היא פתרון לציבור שאינו מחזיק ברכב פרטי, ולקבוע כי מדובר במערכת ניידות מרכזית לכלל האוכלוסייה, גם זו שבבעלותה רכב וגם זו שאינה מחזיקה בו.

ברגע שיוחלט כי המטרה היא תחבורה ציבורית כפתרון לכולם, ייגזרו מכך תקני השקעה ופיתוח הולמים בהתאם. תחבורה ציבורית שאמורה להחליף תחבורה פרטית, תצטרך לתת פתרונות נוחים לשימוש יעיל כמו זמינות ופריסה, מעבר קל בין אמצעי נסיעה שונים וכמובן נוחיות תשלום ותחליפים מתקדמים לשיטות התשלום הקיימות. על משרד התחבורה לצפות כבר היום את העתיד ולייצר פתרונות בהתאם. יש נושאים התלויים בפיתוח תשתיות שמשך ביצוען רב, כמו מסילות, מנהרות וכו', אך יש גם כאלה, כמו טכנולוגיות תשלום למשל, שניתן ליישם מיידית.

חפירת המנהרות תסתיים והרכבת הקלה תתחיל לנוע בעוד שלוש שנים במקרה הטוב. אך כבר כעת על המדינה לפתח סביבה נוחה ליצירת תודעה אוהדת לשימוש בתחבורה ציבורית מגוונת. אחד החסמים בנושא הוא הצורך בשימוש בכרטיס ייעודי. הרב־קו מחייב הנפקה, הטענה מראש, וגם להיות במעקב מתמיד על היתרה בו. התוצאה היא שהוא מהווה קושי בפני נוסעים מזדמנים ותיירים.

לפיכך, יש לאמץ בהקדם שיטת תשלום ידידותית למשתמש. האפקט האמיתי של פעולה כזו יהיה נדבך חשוב בהכשרת הלבבות למעבר לתחבורה ציבורית, ובקצה התהליך הדבר יאפשר מעבר ידידותי וקל בין אמצעי תחבורה מגוונים ללא צורך לשאת אמצעי תשלום שונים.

בערים מרכזיות בעולם עברו מזמן לטכנולוגיות מתקדמות של תשלום, לצד מערכות ישנות (כמו הרב־קו בארץ). בעיקר עברו לשימוש בכרטיסי אשראי שמונעים את הצורך בעמידה בתור לקניית כרטיס, או להטעינו כל פעם מחדש. במאמר שפורסם באחרונה על ידי חברת ויזה בשיתוף עם אוניברסיטת סטנפורד על עתיד התחבורה הציבורית, עלו היתרונות העצומים בשימוש בטכנולוגיה כזו בהיבטים של חיסכון בזמן, במעבר חלק בין כמה אמצעי התניידות ובהנגשתה לכולם.

בשבועות הקרובים צפויים להציף את ישראל בכלל, ותל אביב בפרט, אלפי תיירים בעקבות האירוויזיון. כמה טוב יכול היה להיות, אילו התייר היה פוגש מערכת הסעת המונים ציבורית הזמינה לכל אמצעי התשלום. התכנסותה של כנסת חדשה מהווה הזדמנות לפעול תוך שילוב כל בעלי העניין הרלוונטיים, כדי ליצור מציאות חדשה שבה התחבורה הציבורית היא המחולל העיקרי של ניידות ונגישות המייצרים הזדמנות שווה לכולם.

הכותבת היא סגנית ראש עיריית תל אביב ומחזיקת תיק התחבורה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker