באיחור של 6 שנים: הגבלות ראשונות על הזיהום מאסדת הגז תמר

המשרד להגנת הסביבה פירסם לשימוע ציבורי את היתר פליטת המזהמים שיעניק למפעילת הקידוח, נובל אנרג'י, בתום מחלוקת ארוכה מול החברה ■ היתר הפליטה של אסדת לווייתן יפורסם במאי

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסדת הקידוח תמר
אורה קורן

אסדת תמר פועלת כשש שנים ללא היתר פליטת מזהמים, ורק היום הוציא המשרד להגנת הסביבה היתר ראשון לשימוע ציבורי שיחייב אותה לעמוד ברמת זיהום שנתי נתונה.

האסדה זיהמה את האוויר באופן ניכר ב-2018-2013, כששרפה באוויר הפתוח חומרים אורגנים נדיפים. ב-2017 נחשף הזיהום על ידי המשרד להגנת הסביבה, שדרש להפסיקו ולעבור לשריפה במתקן סגור, אבל רק בשלהי 2018 הושלמה התקנת המערכת החוסמת את רוב הזיהום. המערכת עברה הרצה שהסתיימה בסוף מארס והוכחה כיעילה. על רקע זה הוציא היום המשרד להגנת הסביבה לשימוע ציבורי היתר פליטה ראשון לאסדה, שיישומו יביא להפחתה של כ-98% מפליטת חומרים אורגניים נדיפים ובהם בנזן.

האסדה נמצאת כ-24 ק"מ מערבית לחופי אשקלון במים הכלכליים של ישראל. בין הממשלה לחברה היו חילוקי דעות בנוגע לשאלה האם חוק אוויר נקי שחל במים הטריטוריאליים יכול לחול גם עליה, והממשלה החליטה שעליה להיות כפופה לו, חרף התנגדות החברה.

הדרישות בהיתר הפליטה מבוססות על הגישות המיטיביות והעדכניות הנהוגות באירופה ובארה''ב, וכן על דרישות נוספות בהתאם למדיניות המשרד להגנת הסביבה בנושאים כדוגמת ניטור, דיגום ותקינות ארובות.

ההיתר כולל חובת טיפול בפליטות של חומרים אורגניים נדיפים שיקטינו זיהום של 1,200 טונה בשנה ל-15 טונה "בלבד": חיוב שריפת גזים בלפידים, ניטור רציף לפחמן אורגני ודיגום חצי שנתי למזהמים אחרים, יישום תוכנית לזיהוי ותיקון דליפות, דיווח מיידי על תקלות, ודרישה להכנת תוכנית להפחתת פליטות גז חממה מתאן תוך שנה.

היתר הפליטה של אסדת לוויתן צפוי להתפרסם להערות הציבור במאי בנסיון להגביל את הזיהום בשלב ההקמה שלה, כדי למנוע טענות של דרישות לא מתוכננות וידועות מראש. האסדה נמצאת כ-10 ק''מ מחוף דור ומעוררת בשל כך התנגדות ציבורית בעיקר מצד תושבי זכרון יעקב והסביבה. במשרד להגנת הסביבה טוענים כי אין צורך בהרחקת האסדה מהחוף כפי שדורשים התושבים, וכי יש להבטיח פיקוח הדוק על עמידתה בהיתרי הפליטה שתקבל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker