איך קשור שגריר ארה"ב למכרז המיליארדים של חברת החשמל?

החברה הממשלתית דיווחה על זכיית ג'נרל אלקטריק במכרז לאספקת טורבינות ב-2 מיליארד שקל, ושילבה בהודעה תגובה מברכת מצד השגריר דיויד פרידמן

אורה קורן
דיוויד פרידמן, שגריר ארה"ב בישראל, נואם באיפא"ק, היום
דיוויד פרידמן, שגריר ארה"ב בישראל, נואם באיפא"ק, היוםצילום: Jose Luis Magana/אי־פי

חברת החשמל הודיעה הבוקר (ג') על זכייתה של ג'נרל אלקטריק (GE) האמריקאית במכרז שניהלה להקמה ולתחזוקה של תחנת הכוח החדשה בחדרה – בסך עד 2 מיליארד שקל. GE זכתה במכרז לאחר שגברה על סימנס הגרמנית – ולאחר שתנאי המכרז לא אפשרו למיצובישי היפנית להשתתף בו.

בהודעת החברה על הזכייה ועל חתימת הסכם האספקה עם GE שילבה חברת החשמל תגובות מצד בכיריה ובכירי GE – אך בראש המגיבים הופיע באופן מפתיע שגריר ארה"ב בישראל, דיויד פרידמן. השגריר אמר כי "הוא מרוצה ומעודד משיתוף הפעולה בין חברת החשמל הישראלית ו-GE", והוסיף בין היתר כי הוא "מברך על כך שחברת החשמל בחרה ב-GE ובטכנולוגיה שלה".

הממשל האמריקאי נוהג להתערב בקידום עסקות גדולות של חברות אמריקאיות ברחבי העולם, אך שילוב דברי השגריר בהודעת זכייה במכרז שניהלה חברה ממשלתית עורר תמיהה.

מחברת חשמל נמסר בתגובה כי השגרירות לא התערבה במו"מ העסקי בין החברות. משגרירות ארה''ב נמסר כי "היחידה המסחרית של השגרירות מסייעת לחברות אמריקאיות לקדם הזדמנויות עסקיות בישראל, במגזר הפרטי והציבורי. אנחנו מספקים להן שירותים וביניהם יעוץ, איתור שותף, קידום יצוא ועריכת דין, כדי להבטיח שיוכלו להתחרות בשוק".

תחנת הכוח המתוכננת של חברת החשמל הוענקה לעובדיה כ"תשורה" במסגרת הרפורמה השנויה במחלוקת שהובילו שר האוצר, משה כחלון, ושר האנרגיה, יובל שטייניץ. מדובר בטורבינת גז בהספק 630 מגה-ואט שתוקם בשטח אורות רבין – ובאופציה לאספקת טורבינה נוספת. שתי אלה אמורות להחליף בעתיד את יחידות 4-1 הפחמיות בתחנה. יחידת הייצור הראשונה אמורה לפעול ביוני 2022 והיחידה השנייה כחצי שנה לאחר מכן.

השר שטייניץ, שנכח אף הוא בטקס החתימה, אמר כי "חתימת ההסכם להקמת טורבינות הגז שיחליפו את יחידות הייצור הפחמיות בחדרה היא צעד חשוב בדרך לגמילת ישראל מהפחם המזהם, ולהפחתת זיהום האוויר ברחבי המדינה". יו"ר דירקטוריון חברת החשמל, יפתח רון טל, הוסיף כי "ההסכם עם GE מהווה קפיצת מדרגה טכנולוגית".

GE מיוצגת בישראל בידי חבר הכנסת לשעבר, נסים זווילי (העבודה) ואלוף (במיל.), יום טוב סמיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker