אדלטק: "להפסיק את ניגוד העניינים של דירקטורים מקצא"א בדוראד"

ברקע לפנייה של אדלטק למבקר המדינה נמצא סכסוך ממושך בין בעלי המניות בדוראד ■ מקצא"א נמסר כי "הטענות מופרכות"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תחנת הכוח דוראדצילום: אריאל גריפין / Griffi
אורה קורן

הסכסוך בין בעלי תחנת הכוח דוראד עולה מדרגה. קבוצת אדלטק (המחזיקה 18.75% מדוראד) פנתה במארס למבקר המדינה וביקשה שיפעל להפסקת ניגוד העניינים שקיים לטענתה אצל בעלי תפקידים בחברת קצא"א (המחזיקה ב-37.5% מדוראד), המכהנים במקביל בדירקטוריון דוראד - ובהם יו"ר קצא"א, ארז כלפון, המכהן גם כיו"ר דוראד.

בפנייה למבקר המדינה מציינת אדלטק כי מכיוון שהמדינה היא בעלת מניות בקצא"א, הרי שהדירקטורים מטעם קצא"א בדוראד נמצאים בפוטנציאל לניגוד עניינים, שכן המדינה מחזיקה גם בחברת החשמל, המתחרה בדוראד.

בסוף מארס אמנם עברה פעילות קצא"א א' (קו צינור הנפט אילת אשקלון) כולל נכסיה לחברת קצא"א ב' (קו צינור הנפט אירופה אסיה), אך מניות דוראד נשארו בקצא"א א', מה שכנראה נועד לקדם את מכירתן. ואולם בדירקטוריון דוראד נותרו הדירקטורים שעברו לקצא"א ב', שאינה מחזיקה בדוראד.

ברקע לפנייה למבקר המדינה נמצא סכסוך ממושך בין בעלי המניות בדוראד. קצא"א ודורי אנרגיה (18.75% בדוראד) טוענות כי קבוצת אדלסבורג, בעלת השליטה באדלטק, יחד עם חברת זורלו הטורקית (25% בדוראד), נטלו בדרכי תרמית 140 מיליון דולר משותפיהם ומדוראד. לטענתם, קצא"א נפגעה מהמהלך ב-52 מיליון דולר. דוראד הוקמה ב-2014 בדרום אשקלון בהשקעה של 4.5 מיליארד שקל.

מטעם קצא"א מכהנים בדירקטוריון דוראד כלפון, עו"ד ענת חיים, איציק לוי ועמית שקד. חיים מכהנת גם כמינוי משותף של בעל מניות נוסף בדוראד, דורי תשתיות אנרגיה.

ארז כלפוןצילום: דניאל בר-און

בפניית אדלטק למבקר המדינה מצוינים מקרים שבהם פעלו דירקטורים בדוראד שהם בעלי תפקידים גם בקצא"א לכאורה בניגוד עניינים. למשל, בגיבוש הרפורמה בחשמל ב-2018 יזם פורום יצרני החשמל הפרטי, שדוראד חברה בו, התנגדות מאורגנת לחלק מסעיפי הרפורמה. באופן חריג דרש כלפון מדירקטוריון דוראד לפרוש מהפורום. דוגמה נוספת שצוינה במכתב קשורה לחברת מקורות, שפלשה לשטח של דוראד ושלטענת אדלטק, קצא"א פעלה לוויתור של דוראד על זכות תביעה על פי מקורות.

מקצא"א נמסר כי "הטענות מופרכות. ניגוד העניינים הוא של נושאי משרה בתחנות כוח מתחרות של אדלטק המכהנים בדוראד, ואילו לנושאי המשרה שמונו על ידי קצא"א אין כל ניגוד עניינים. לטענות הקוזק הנגזל יש מטרה - להסית את הדיון מהסוגיה המרכזית: מדוע קבוצת אדלסבורג וזורלו גזלו כספים מדוראד. קצא"א ובעלי מניות אחרים בדוראד נחושים להשיב את סכומי העתק שנגזלו מקופת החברה חזרה לקופת המדינה ולאזרחי ישראל, והם ימשיכו לפעול לשם כך בכל האמצעים המשפטיים העומדים לרשותם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker