אקסון מוביל במו"מ על הקמת מתקן להנזלת גז עבור מאגר לווייתן

על פי בלומברג, המתקן הימי ייבנה על אונייה, יאפשר יצוא למדינות שלא ניתן להגיע אליהן באמצעות צינורות גז, ויגדיל את האטרקטיביות של חיפושי גז במים הטריטוריאליים של ישראל

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים5
קידוח לוויתן
קידוח לוויתןצילום: אלבטרוס
אורה קורן

חברת האנרגיה הבינלאומית אקסון מוביל מנהלת מגעים עם בעלי מאגר לווייתן להקמת מתקן הנזלת גז ימי, שיאפשר יצוא גז באוניות - כך דווח בבלומברג. המתקן הימי ייבנה על אונייה, יאפשר יצוא למדינות שלא ניתן להגיע אליהן באמצעות צינורות גז, ויגדיל את האטרקטיביות של חיפושי גז במים שבשטח ישראל.

הבעיה המרכזית שמונעת את פיתוח מאגרי הגז הימי בישראל היא סוגיית היצוא של הגז שעשוי להתגלות. בעבר נעשו נסיונות לקדם הקמת מתקן להנזלת גז באזור אשקלון על ידי נתג"ז וקצא"א, אבל הן נפסלו על ידי המשרד להגנת הסביבה עקב קרבה לבתי מגורים. יוזמה להקמת מתקן הנזלה באילת אף היא לא יצאה לפועל.

על רקע זה התגבשה במשק הערכה כי נדרש מתקן הנזלה, אך הוא יצטרך להיות ימי. נתג"ז הביעה עניין בלקיחת חלק בבניית מתקן שכזה. לווייתן הוא הוא המאגר הישראלי הגדול ביותר - 600 BCM.   

אקסון מוביל פעילה באגן הים התיכון. מתחילת השנה דיווחה החברה על גילויים של שני מאגרי גז גדולים בקפריסין. החברה נחשבת לחברת הנפט הציבורית הגדולה בעולם, והיא נסחרת בבורסת ניו יורק לפי שווי של כ-340 מיליארד דולר. ב-2018 רשמה החברה הכנסות של 279.3 מיליארד דולר ורווח נקי בסך 20.8 מיליארד דולר.

באחרונה פורסם כי בכירי אקסון מוביל נועדו עם שר האנרגיה, יובל שטייניץ, במהלך ביקורו בארה''ב. הצדדים דנו בין השאר בהתמודדות החברה האמריקאית במכרז חיפושי הגז הימי החדש שפירסם באחרונה משרד האנרגיה.

לפני כשנה חתמו דלק ונובל אנרג'י, בעלי המאגרים לווייתן ותמר, על עסקת יצוא גז בשווי 15 מיליארד דולר לדולפינוס המצרית. לצורך זה רכשו החברות, יחד עם איסט גז המצרית, צינור EMG תמורת 518 מיליון דולר. הצינור שימש ליצוא גז ממצרים לישראל לפני כעשור, והיה יעד לפיגועי טרור שתרמו להפסקת ההזרמה בו. בהמשך התעוררו בעיות קיבולת בהזרמת הגז בצנרת. הדבר הוביל לכך שהיצוא שאמור היה להתחיל במארס 2019 מתעכב.  

אקסון מוביל מסרה לבלומברג כי האפשרות להקמת המתקן עדיין נבחנת. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker