תשובה התמודד נגד עצמו - וזכה במכרז הענק של חברת החשמל

מאגר לווייתן זכה בהתמחרות לאספקת גז טבעי בשווי של 700-600 מיליון דולר לחברת החשמל ■ הסיבה לזכייה: לווייתן הציעה מחיר נמוך

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יצחק תשובה
יצחק תשובהצילום: תומר אפלבאום

מאגר לווייתן זכה בהתמחרות שיזמה חברת החשמל לאספקת גז טבעי בשווי של 700-600 מיליון דולר בין אוקטובר 2019 ליוני 2021. ההתמחרות היתה תחרות בין שני מאגרי הגז שבבעלות דלק ונובל, כך שלמעשה מונופול הגז התחרה בעצמו.

על פי מקורות המקורבים למגעים, לווייתן זכה כיוון שהגיש הצעה נמוכה יותר למחיר אספקת הגז - המתקרבת למחיר של היצרנים הפרטיים, שרוכשים גז בכ-4.8 דולרים ליחידת אנרגיה. חברת חשמל רוכשת כיום גז במחיר של כ-6 דולרים ליחידת אנרגיה.

לא מדובר במכרז אלא בפנייה יזומה של חברת החשמל. גורמי ממשלה לא ידעו לומר אם החברה זקוקה לכל הכמות. חברת חשמל רואה בעסקה הזדמנות להוזלת מחיר הגז שהיא רוכשת מעבר לכמות שהחברה חייבת לרכוש ממאגר תמר.

בהודעה שחברת החשמל פירסמה הערב נאמר כי כבר ביום חמישי אישר דירקטוריון החברה את ההתקשרות עם לווייתן. החברה העריכה כי היקף החיסכון הצפוי לאור הערכת הצריכה הצפויה שלה מסתכם ב-175-145 מיליון דולר. ההסכם טרם נחתם והחתימה מותנית בקבלת אישור מרשות התחרות, רשות החשמל ורשות החברות הממשלתיות.

אולם, חישוב החיסכון של חברת חשמל אינו ודאי, כיוון שאחד מהסעיפים בחוזה קובע שחברת החשמל אמנם תפנה על בסיס חודשי ללווייתן בבקשה לאספקת גז, אולם שותפות לווייתן אינה מחוייבת למכור לה את הגז ואף רשאית לסרב לבקשתה כאשר אין ביכולתה לספק גז, בין השאר בשל אספקת גז לצד שלישי. 

כלומר, חברת חשמל יכולה להעריך כמה גז תבקש לרכוש מלווייתן, אך אין כל ודאות שלווייתן תמכור את כמות הגז שחברת החשמל תבקש. ההסכם גם אינו מחייב את חברת החשמל לרכוש כמות גז כלשהי מהשותפות (הסכם 'אינטרפטבל'). עם זאת עולה מההודעה לבורסה כי חברת החשמל חייבת לפנות תחילה ללווייתן לרכישת גז במחיר שיוסכם עליו, ורק אם תסורב תוכל לרכוש אותו בשוק החפשי.

לפני כחודשיים אישר דירקטוריון חברת חשמל קבלת פיצוי נמוך במיוחד ממצרים בגין הפסקת הזרמת הגז לישראל בתחילת העשור. חברת חשמל תקבל כ-360 מיליון דולר ב-8.5 שנים לעומת 2.3 מיליארד דולר שהיתה אמורה לקבל על פי פסיקת בוררות בינלאומית – כ-16% בלבד מהפיצוי שנפסק לטובתה.

מקורות ממשלתיים אמרו ל-TheMarker כי מבחינת מצרים הסדר הפיצויים מול חברת חשמל הוא תנאי לתחילת מימוש עסקת הגז בה תרכוש דולפינוס המצרית גז ממאגרי תמר ולווייתן ב-15 מיליארד דולר בשנים הבאות. ייתכן כי ההנחה שתקבל חברת חשמל מלווייתן היא בתמורה לוויתור שעשתה חברת חשמל למצרים בנושא הפיצויים. עם זאת, בחברת חשמל טוענים כי הצליחו לקבל את התמורה ממצרים לאחר משא ומתן קפדני וכי החלופה היא העדר פיצוי.

בלחץ רשות החברות הממשלתיות, אמורה חברת חשמל לבחון מחדש את הנתונים שעל בסיסם אישר הדירקטוריון את העסקה. במכתב ששיגר מנהל רשות החברות הממשלתיות, ינקי קוינט, לחברת חשמל נכתב כי החברה הטעתה את הדירקטוריון כשהציגה שחברת EMG הישראלית-מצרית קיבלה פיצוי נמוך יותר של 11%.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker