אורה קורן

מרכז השלטון המקומי וראשי הרשויות המקומיות החליטו כי לא ישתפו פעולה עם המלצות דו"ח בלינקוב בעניין תאגידי המים ועם המלצות הממשלה בסוגיה זו. במכתב שנשלח היום (ה') לשר האנרגיה, יובל שטייניץ, המופקד על רשות המים, כתב יו"ר מרכז השלטון המקומי, חיים ביבס, כי ראשי השלטון המקומי מסרבים לשתף פעולה עם "הניסיון למחטף משק המים".

עוד עולה מהמכתב כי ראשי השלטון המקומי יפעלו למען חקיקה במסגרת הכנסת הבאה שתוביל לביטול תאגידי המים - ומעבר למשק מים סגור. "במקום לממן את רשות המים המנופחת יש לבטל את כל תאגידי המים", כתב ביבס. "יש להחזיר את משק המים לניהול עצמאי של הרשויות המקומיות, מה שיטיב עם התושבים ויוריד את התעריפים בכ-20% באמצעות התייעלות והפחתת המע"מ".

יו"ר מרכז השלטון המקומי הוסיף כי "ועדת בלינקוב, שהוקמה על ידי רשות המים, הגיעה למסקנה כי צמצום כמות התאגידים ל-15 תאגידים מרחביים בכל הארץ יוביל לחיסכון שולי של 2.75% בלבד, בעוד תעריפי המים כבר עלו בחודש האחרון ב-1% ויעלו בהמשך". ביבס טוען כי לא בוצעה בחינה מעמיקה של חלופות לניהול משק המים והביוב העירוני.

בתוך כך, יצאו בשלטון המקומי נגד ההמלצה בדו"ח להגדיל משמעותית את הפיקוח על תאגידי המים. הם טוענים כי הדבר יוביל להתייקרות המים. "הדו"ח קובע כי מכרו לתושבים שקרים והבטחות להתייעלות", טוען ביבס. "התוכניות לא יקלו על הצרכנים. כמה פקידים פירסמו המלצות באצטלה של דו"ח אובייקטיבי. רשות המים מנסה לנצל את תקופת הבחירות בשביל לבצע מחטף".

בניגוד לטענותיו של ביבס, רשות המים מבצעת את החלטת הממשלה והכנסת בכל הקשור לצמצום תאגידי המים. הצמצום יתבצע באמצעות מיזוג תאגידים חזקים וחלשים הקרובים אחד לשני גיאוגרפית. הדבר יחייב את התאגיד המאוחד להפנות חלק מהרווחים שלו מחלוקת דיווידנדים להשקעה בשיקום תשתיות ביישובים החלשים.

חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי
חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומיצילום: גיל כהן מגן

דו"ח בלינקוב שנחשף באחרונה ב-TheMarker, קבע כי יש לצמצם את מספר תאגידי המים מכ-60 לכ-30 בשלב ראשון ולאחר מכן ל-15. בנוסף, בדו"ח הציעו להקטין את הדיווידנדים שמושכות חלק מהעיריות מהתאגידים, ובהן כמו גם את ההלוואות שנלקחות על ידי התאגידים לצורך אותם דיווידנדים. עוד ממליצים בדו"ח להקטין משמעותית את עלויות הריבית שמועמסות על הצרכנים בגין הלוואות אלה מ-4% ל-1%. בתוך כך, בדו"ח הציעו להגדיל את המימון לתאגידי המים, בין השאר לצורך הגדלת כוח האדם. 

על פי הדו"ח, בין 2011 ל-2018 חילקו 17 תאגידי מים דיווידנדים לרשויות המקומיות בגובה של כ-750 מיליון שקל. בדו''ח נקבע כי רווחיות של חלק מהתאגידים מופרזת ולפיכך הדיווידנדים שהועברו גדולים מדי. בדו''ח ניתנה המלצה להקים בעתיד קרן להשקעה בתשתיות מים כחלופה.

הרשויות מתקשות להתגבר על כך שנטלו מהן את האחריות לגביית חשבונות מים בשווי מיליארדי שקלים בשנה, והן מעוניינות להחזיר לעצמן אחריות זו. ההחלטה על הפרדת תאגידי המים מהרשויות נבעה מכך שכספי הגביה שימשו לצרכים אחרים של העירייה, מה שהוביך להזנחה של התשתיות ובזבוז מים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker