תספורת הגז המצרית: רשות החשמל לא העניקה לחברת החשמל חוות דעת מקדמית

מדובר בהסכם שבו תקבל חברת החשמל 500 מיליון דולר מתוך כ-1.8 מיליארד דולר שנפסקו לטובתה בבוררות בינלאומית. הרשות אף העבירה לחברת החשמל הערות לטיפול מיידי

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פיצוץ צינור הגז מצרים
פיצוץ צינור הגז של מצרים

רשות החשמל לא העבירה לחברת החשמל החלטה מקדמית המאשרת את המשך המו"מ עם מצרים על פשרת הפיצויים - כך אמרו היום מקורות מקורבים לרשות. מדובר בהסדר הפשרה שחברת חשמל מקדמת לפיו תקבל 500 מיליון דולר פיצוי בגין הפסקת הזרמת הגז ממצרים לישראל בתחילת העשור. זאת מתוך כ-1.8 מיליארד דולר שנפסקו לטובתה בבוררות.

חברת החשמל קיבלה החלטה בדירקטוריון לפני כחודשיים להתקדם במתווה, וציינה כי ההחלטה התקבלה בין השאר על בסיס אישור מקדמי מרשות החשמל. ואולם, מקורות מקורבים לרשות אמרו היום ל-TheMarker כי הרשות לא קיבלה החלטה מקדמית ולא העניקה אישור מקדמי להסכם אלא רק מסרה לחברת חשמל הערה כללית, לפיה התרשמה שחברת חשמל עשתה כמיטב יכולתה במשא ומתן. הרשות גם העירה כמה הערות לחברה כבר בהמשך לאותה אמירה כללית.

לדברי המקורות, בינואר 2019 פנתה חברת חשמל לרשות החשמל לקבל הערותיה למתווה המתגבש. החברה סיפקה החברה מספר חוות דעת וביקשה הכרה מוקדמת (פרה-רולינג) של הרשות לגבי ההסכם המתגבש. מליאת רשות החשמל החליטה שלא להעניק פרה רולינג מחייב והבהירה כי עמדה סופית בעניין תתקבל לאחר בחינה מעמיקה של מכלול ההליכים שקיימה החברה לצורך גביית החוב, תוך וידוא שההסדר הוא לרווחתם של צרכני החשמל, ולאחר קיומו של שימוע ציבורי.

לגבי אי פרסום המתווה אמרו המקורות, כי לבקשת חברת החשמל, בהתאם לקבוע בסעיף 36 לחוק משק החשמל, הסכימה הרשות שההחלטה לא תפורסם עד למועד החתימה על הסכם הפשרה ולאחר פרסום דיווח מיידי בגין החתימה, וזאת לאחר שהשתכנעה שפרסום ההחלטה לפני כן, יהיה בו כדי לסכל את החתימה על הסכם הפשרה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker