הפיצויים על מתקן ההתפלה באשדוד השתלמו: רווחי מקורות עלו ל-233 מיליון שקל

הכנסות החברה ב-2018 צמחו לכ-4.8 מיליארד שקל ■ מקורות החלה בתהליך התייעלות ובהיערכות להכפלת השקעות בתשתיות לקראת שנות הבצורת הבאות

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חברת מקורות
חברת מקורותצילום: קובי גדעון / לע"מ

חברת מקורות הודיעה היום כי סיימה את 2018 עם הכנסות של 4.8 מיליארד שקל ורווח נקי של כ-233 מיליון שקל. זאת, לעומת הכנסות של 4.57 מיליארד שקל ורווח נקי של 160 מיליון שקל ב-2017. החברה אינה מפרסמת דו''חות כספיים מלאים לידיעת הציבור אלא רק נתונים שהיא בוחרת מהם.

השיפור הניכר בשורת הרווח הנקי נבע בעיקרו מהסכם הפשרה וממתווה המכירה של מתקן ההתפלה באשדוד, שאותם הובילה החברה מול המדינה, הגופים המממנים וקבלני הביצוע. מדובר במתקן בעייתי שמקורות רשמה בגינו מחיקות של 400 מליון שקל בדו''חותיה הקודמים. ההסכם והמתווה למכירתו, שהושלמו בתחילת 2019, השפיעו של תוצאותיה של מקורות אשתקד בשל הקטנת ההפרשה לירידת הערך של המתקן. בחברה הסבירו כי סגירת המשא ומתן המתמשך על הפיצוי מקבלן ההקמה הובילה להקטנת הפרשה ולירידת ערך שבוצעה בעבר בסך 82 מליון שקל.

עוד ציינה מקורות כי הגידול בהכנסות נבע בעיקרו מגידול בפעילות אספקת המים עקב עלייה בעלות המוכרת, הנקבעת על ידי רשות המים. הכנסות מקורות הושפעו גם מהרחבת הפרויקטים החיצוניים שביצעה החברה וכן מהמעבר לייצור מלא, בהיקף של כ-100 מיליון מ"ק בשנה, במתקן ההתפלה באשדוד.

הרפורמה מייעלת את מקורות

תהליכי התייעלות בחברה ב-2018 הניבו הקטנת הוצאות ההנהלה והכלליות, שהסתכמו ב-96 מיליון שקל, לעומת 111 מיליון שקל ב-2017. בחברה ציינו כי מגמת ההתייעלות תמשיך ותתחזק גם בשנים הבאות, בכל מישורי הפעילות, זאת בעקבות הרפורמה המבנית המקיפה בחברה שאושרה בממשלה בפברואר, במסגרת רפורמה כוללת במשק המים. 

מתקן ההתפלה באשדוד
מתקן ההתפלה באשדודצילום: תומר אפלבאום

הרפורמה אושרה בעקבות חמש שנות בצורת קשות שמהן סבל משק המים בישראל ומהידלדלות מקורות המים הטבעיים במדינה. הבצורת הממושכת איימה על אספקת המים הסדירה בעיקר באזורים שאינם מחוברים למערכת המים הארצית, או שנתמכים באופן חלקי בלבד על ידי המערכת ומחייבים הגדלה משמעותית של כמויות המים המסופקות.

בעקבות החלטת הממשלה, אישר דירקטוריון מקורות את הגדלת תוכנית השקעות הפיתוח של החברה בשנה הנוכחית כך שתסתכם ב-1.4 מיליארד שקל, גידול של כ-40% ביחס להשקעות הפיתוח אשתקד. בחברה ציינו כי כדי לבסס את יכולות משק המים להתמודד עם תקופות בצורת ממושכות נדרשת החברה להגדיל את ההשקעות בשלוש השנים הקרובות לכדי כ-1.8 מיליארד שקל, בכל אחת מהן.

ההון העצמי של החברה היה בסוף 2018 כ-3.8 מיליארד שקל, לעומת 3.57 מיליארד שקל בסוף 2017, גידול של כ-7%. שיעור התשואה על ההון של מקורות היה ב-2018 כ-6.3%, לעומת 4.56% בשנה הקודמת, גידול של כ-1.75%. יתרת המזומנים (כולל יתרות ני"ע סחירים) של מקורות בדצמבר 2018 היתה כ-955 מיליון שקל, בדומה ליתרת המזומנים של החברה בתקופה המקבילה בשנה הקודמת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker