הסעיף שיעכב "בכמה שבועות" את עסקת דלק עם חברת החשמל: נתוני צריכה יומית של גז במשק

הנתון שיתקבל עשוי להכשיר את היצוא השנוי במחלוקת למצרים ■ במרכז העסקה: הקטנת נפח הגז שתצרוך חברת חשמל בצינור מתמר תמורת הפחתה זמנית במחיר - שעשויה להתברר כהלוואה יקרה

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אסדת קידוח גז תמר
אסדת קידוח גז תמרצילום: אלבטרוס צילומי או

רשות החשמל מעכבת את אישור העסקה בין חברת החשמל לדלק, כדי לברר את נתוני האמת של נפח הגז היומי שהמשק צורך ויצרוך בעתיד, במצב רגיל ובעתות חירום. הבדיקה עשויה להימשך עוד כמה שבועות - כך אמרו בסוף השבוע מקורות במשק החשמל ל-TheMarker.

העסקה כוללת הפחתת מחיר זמנית של הגז, בתמורה לוויתור קבוע על חלק מנפח הגז השמור לחברת חשמל בצינור ממאגר תמר. המקורות אמרו כי השותפות בתמר מעוניינות בקידום יצוא העודפים שיתפנו למצרים. ברשות החברות ובחברת חשמל העריכו באחרונה כי לא יהיה יצוא, וכי העודפים ישמשו את צרכי המשק הגדלים. עם זאת, הבדיקה עשויה לרמז על כך שיש גורמים בממשלה שמעוניינים לקדם יצוא למצרים ולכן דרשו בדיקה מדויקת יותר של צרכי המשק.

במסגרת העסקה, דלק תוריד באופן זמני את מחיר הגז לחברת החשמל ב-85 מיליון דולר במצטבר עד 2021. ואולם במועד זה תיערך התחשבנות כלשהי לגבי ההנחה, שפרטיה שנויים כרגע במחלוקת בין דלק לחברת חשמל. ההנחה הנוכחית עלולה להתברר כהלוואה נושאת ריבית, שתועמס על תעריף החשמל ותייקר אותו אף בשיעור העולה על ההנחה הנוכחית.

תחנת הכוח של חברת החשמל בחדרה
תחנת הכוח של חברת החשמל בחדרהצילום: מוטי מילרוד

המחיר המיידי שתשלם חברת חשמל תמורת ההנחה המעורפלת הוא ויתור קבוע על חלק מנפח ההזרמה היומי בצינור מתמר מרגע שתחל הפקת הגז מלוויתן, המתוכננת לסוף 2019. הסכמה זו מאפשרת לשותפות הגז לסגור הסכמי מכירה עם לקוחות אחרים בהיקף של עד 155,200 MMBTY גז מהצינור מתמר כבר עתה. לדלק יש עניין לשחרר חלק מנפח הצינור ולהזרים דרכו גז ללקוחות אחרים, בראשם דולפינוס המצרית.

מחיר החשמל יעלה?

כעת הממשלה בוחנת שלושה נושאים מרכזיים: האם היקף ההזרמה הנוכחי והעתידי של הגז הטבעי מספיק לצרכי המשק גם לאור הרפורמה בחשמל, שתגדיל ביקוש של יצרנים פרטיים; האם ההנחה שתקבל חברת חשמל תפגע ביצרנים הפרטיים שירכשו גז עודף במחיר גבוה יותר; והאם מדובר בהנחה אמיתית או בהלוואה שתגולגל לצרכנים בעתיד.

על פי המקורות, חברת חשמל לא ויתרה בעסקה על נפח הזרמה שעתי, המיועד לעתות חירום, שישאר 26 אלף MMBTU, אלא על נפח הזרמה יומי שאינו מנוצל, לדבריה. כדי לא לפגוע בתעריף החשמל נדרשת רשות החשמל לוודא שההסכם אינו משפיע על המחיר שישלמו יצרנים פרטיים לבעלי הזכויות במאגר תמר. בכוונתה לקבוע שבכל מקרה המחיר שישלמו לא יעלה על זה שבו רוכשת חברת חשמל גז מהמאגר.

יו"ר רשות החשמל, ד"ר אסף אילת
יו"ר רשות החשמל, ד"ר אסף אילתצילום: עופר וקנין

כיום רוכשים יצרנים פרטיים עודפים על בסיס מזדמן כשחברת חשמל לא רוכשת את מלוא הכמות השמורה עבורה. החשש ברשות החשמל הוא שבהסכמים קבועים יגדל החלק של העסקה שבו היצרנים מחויבים לשלם על כמות מינימום גם אם לא ירכשו אותה (TOP), מה שיעלה את התעריף. במשק החשמל ציינו כי המועמדים המיידיים לצריכת עודפי הגז הן התחנות הקטנות (פיקריות) שעומדות לקום באשדוד ובקרית גת, וכן תחנת אלון תבור העומדת למכירה ליצרן פרטי.

המקורות הוסיפו כי ברשות החשמל נטו לאשר את העסקה בהנחה שעל שני הצדדים מוסכם שתתקיים הורדת מחירים, וכי המחלוקת היא רק על גובה ההנחה. ואולם ברשות החשמל יתקשו להסביר כיצד אישרו עסקה עמומה מבלי לדעת את השפעתה המדויקת על תעריף החשמל. לפיכך יש להניח שברשות החשמל יצטרכו ללחוץ על הצדדים לקבל התחייבות ממוקדת יותר לגבי גובה ההנחה או ההלוואה.

לפי המקורות, משרד האנרגיה, האחראי על הביטחון האנרגטי, כבר הבהיר כי הקיבולת שחברת חשמל תפנה תישאר במשק הישראלי, כך שההסכם לא יצור מחסור עתידי במשק.

עם זאת, כעת נראה כי הבדיקה של רשות החשמל נועדה לברר סופית אם אכן לא ניתן להשתמש בנפח שיתפנה ליצוא למצרים, עמה מהדקת הממשלה את הקשרים האנרגטיים בשנים האחרונות. במסגרת זו גם צפוי להיחתם בימים הקרובים הסדר שמסגרתו תפצה מצרים תפצה את חברת החשמל ב-500 מיליון דולר בפריסה על פני כמה שנים, בגין הפסקת הזרמת הגז ממצרים לישראל לפני כעשור. בוררות בינלאומית קבעה שהפיצוי הראוי הוא 1.76 מיליארד דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker