בשל הפסקת הזרמת הגז: מצרים צפויה לפצות את חברת החשמל בחצי מיליארד דולר

פסק בוררות בינלאומית קבע כי לחברת החשמל מגיע פיצוי של 1.76 מיליארד דולר בגין הפסקת אספקת הגז הטבעי ממצרים בתחילת העשור, שגרמה לחברה לצרוך תחליפים יקרים ומזהמים יותר ■ עם זאת, חברת החשמל תיאלץ להסתפק בחלק קטן מהמגיע לה

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
גז טבעי
גז טבעיצילום: רויטרס

חברת החשמל עשויה להסתפק ב-500 מיליון דולר מתוך 1.76 מיליארד דולר שמצרים חויבה לשלם לה בגין הפסקת הזרמת הגז לישראל ב-2011. כך אישרו היום (א') מקורות במשק האנרגיה. אם המגעים יושלמו, תצטרך חברת החשמל להעביר את מלוא הפיצוי לצרכני החשמל, כיוון שהם אלה שמימנו את הוצאותיה המוגדלות כתוצאה מהפסקת הזרמת הגז המצרי.

חברת החשמל תבעה את מצרים בכ-5 מיליארד דולר, לאחר שמצרים עצרה את אספקת הגז לישראל ב-2011, בעקבות סדרת פיגועים בצינור הגז של EMG. מצרים סירבה לפצות את חברת החשמל, והאחרונה פנתה לבוררות בינלאומית. ב-2015 קבע פסק הבוררות כי על מצרים לפצות את חברת החשמל ב-1.76 מיליארד דולר.

תהפוכות פוליטיות בקהיר הובילו לחידוש המגעים בסוגיה בדרג פוליטי בין הממשלות ובדרג עסקי בין החברות. לאחר עליות ומורדות, מסתמנת כעת הסכמה על פשרה. חברת החשמל תיאלץ להסתפק בחלק קטן מהמגיע לה, לאחר שגם גורמים פוליטיים בכירים בישראל טענו כי הסיכוי שמצרים תפצה את חברת החשמל הוא כמו הסיכוי שישראל תפצה את איראן על חלקה בצינור קצא''א (קו צינור אילת-אשקלון).

פיצוץ צינור הגז בסיני, יולי 2011
פיצוץ צינור הגז בסיני, יולי 2011צילום: אי–פי

בעקבות פסק הבוררות, מצרים הקפיאה את המגעים ליבוא גז טבעי מישראל, אולם אלה חודשו כנראה ב-2016 בשני אפיקים, פוליטי במסגרת דיונים בין הממשלות, ועסקי מול מפיקות הגז, דלק ונובל אנרג'י. בספטמבר 2017 אף פורסם במצרים כי הצדדים מגבשים הבנות שבמסגרתן תמחל חברת החשמל על כ-500 מיליון דולר מהחוב.

לפני כשנה פירסמה סוכנות הידיעות בלומברג כי ראש ממשלת מצרים לשעבר, שריף אסמאעיל, אמר בשיחה עם כתבים בקהיר כי הסכם יבוא הגז ממאגר לווייתן כולל הבנות עם חברת החשמל. אסמאעיל לא פירט, אולם מדבריו השתמע כי ההסכם הכולל יבוא ב-15 מיליארד דולר על פני עשור מישראל מגלם הבנה כלשהי לחוב של 1.76 מיליארד דולר שמצרים חייבת לחברת החשמל על פי החלטת בוררות בינלאומית מ-2015.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום