אושרה תוכנית הפיתוח של חברת חשמל: 6.74 מיליארד שקל עד 2022

חברת חשמל תקבל מקדמה לביצוע פרויקטים, אך הפעם תצטרך להחזיר בסוף השנה מימון למיזמים שלא ביצעה ■ תוכנית הפיתוח מגיעה לאחר שנים שבהן העדיפה חברת חשמל להשקיע בהורדת החוב ובהטבות לעובדים במקום ברשת ההולכה

אורה קורן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עובדי חברת החשמל
עובדי חברת החשמלצילום: דוברות חברת החשמל

תוכנית הפיתוח של רשת הולכת החשמל, הכוללת הגדלה משמעותית של ההשקעות ברשת, אושרה היום (ד') על ידי שר האנרגיה, יובל שטייניץ. לפי התוכנית, עד סוף 2022 יושקעו ברשת ההולכה 6.74 מיליארד שקל.

התוכנית המקורית של רשות החשמל היתה להעביר לחברת חשמל את מימון הפרויקטים רק לאחר השלמתם. הסיבה לכך היא שבעבר, לאחר שקיבלה חברת חשמל את המימון, היא השקיעה אותו במקומות אחרים, תוך הזנחת הרשת. כלומר, בפועל הצרכנים שילמו על פיתוח הרשת שלא בוצע ולא ראו את כספם בחזרה.

חברת החשמל הצליחה להביא לשינוי בתוכנית, שמתואר בקרב מקורבים לדיונים כ"עניין מימוני בלבד". ההשקעות בפיתוח יוכרו לחברה לצורך קביעת תעריף החשמל שיממן אותן - כפי שקורה כיום, ובניגוד לתוכנית המקורית. עם זאת, הכסף שתקבל החברה לצורך הפרויקטים יהיה מקדמה בלבד - ובסוף השנה תתבצע עמה התחשבנות, שבמסגרתה תידרש להחזיר תשלומים שקיבלה עבור פרויקטים שלא הושלמו.

בדרך זו מקווים ברשות החשמל ובמשרד האנרגיה כי בניגוד לעבר, החברה תתוגמל על ההשקעות רק כשתשלים את ביצוע הפרויקטים, וכשהקווים וההשנאה יהיו מחוברים בפועל לרשת החשמל. בנוסף, מתכוונת רשות החשמל לבחון מנגנון של סנקציות כספיות על השקעות שלא בוצעו בהתאם לתוכנית הפיתוח.

במסגרת התוכנית תידרש החברה לחשמל כ-215 ק"מ של קו מתח-על (400 קילו-ואט) וכ-275 ק"מ של קו מתח עליון (161 קילו-ואט). ב-2017-2013 חישמלה החברה פחות מ-30 ק"מ של קו מתח על ו-210 ק"מ של קו מתח עליון.

שר האוצר משה כחלון (מימין), שר האנרגיה יובל שטייניץ ויו"ר חברת החשמל, יפתח רון-טל
שר האוצר משה כחלון (מימין), שר האנרגיה יובל שטייניץ ויו"ר חברת החשמל, יפתח רון-טלצילום: אוליבייה פיטוסי

בנוסף, התוכנית כוללת קידום וחישמול של פרויקט אשכול נגב, המהווה פוטנציאל קליטה נרחב לאנרגיות מתחדשות בדרום הארץ ולשילוב תעלת הימים במערכת הארצית. כמו כן, תבצע החברה את פרויקט אשכול צפון, שיחזק את רשת החשמל בצפון הארץ - כולל חיבור של אתרי ייצור חדשים באזור ושל מתקן ההתפלה שיקום בגליל המערבי.

תוכנית הפיתוח של רשת ההולכה תאפשר לחבר לרשת גם יצרנים מתחרים לחברת החשמל, צעד שנחסם עד כה בנימוק של מחסור במקום ברשת.

שנים של הזנחה

תוכנית ההשקעות המואצות מגיעה לאחר שנים של תת-פיתוח הרשת, שבהן העדיפה חברת חשמל להשתמש בכספים שניתנו לה עבור צרכיה האחרים, ובהם פריעת חובות ותשלומים לעובדים. הזנחת הפיתוח של הרשת נבחנה גם על ידי מבקר המדינה, שקבע לפני כחצי שנה כי המשק הפסיד כ-5 מיליארד שקל בשנים 2016-2010 כתוצאה מהזנחת הרשת. האחראים להפסד, על פי המבקר, הם חברת חשמל והרגולטורים המופקדים עליה – משרד האנרגיה, משרד האוצר, רשות החברות ורשות החשמל.

הפיתוח המואץ שאושר הוא חלק מההתחייבויות של חברת חשמל במסגרת הרפורמה בחשמל. לפי התוכנית המאושרת יתבצעו השקעות ניכרות בקווי הולכה של חשמל בנגב ובגליל, תוך מתן מענה לחיבור של אנרגיות מתחדשות לרשת וכן חיבור של אנרגיה קונבנציונלית, בהתאם לצורכי המשק שהוגדרו במפת הדרכים של רשות החשמל מ-2018.

שטייניץ אמר כי "הגדלת ההשקעות בפיתוח רשת הולכת החשמל היא אחת המטרות העיקריות של הרפורמה במשק החשמל, והיא קריטית בהפיכת משק החשמל בישראל ליעיל יותר. תוכנית זו תאפשר למקד את פעילות חברת החשמל בהולכת החשמל במקום בייצורו - שנפתח בזכות הרפורמה לתחרות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker