פשרת מתקן ההתפלה באשדוד: מנרב וסדיט יעבירו למדינה 190 מיליון שקל

החברות שהקימו את המתקן יפצו את המדינה עבור הנזקים שנגרמו למשק המים בפרויקט הכושל ■ הסכום יעמוד לזכות הרוכש עבור תיקון הנזקים במתקן ■ ההערכות הן כי עלות התיקונים תסתכם בכ-250 מיליון שקל

אורה קורן
מתקן ההתפלה באשדוד
מתקן ההתפלה באשדודצילום: תומר אפלבאום
אורה קורן

החברות מנרב וסדיט הספרדית שהקימו את מתקן ההתפלה הכושל באשדוד יעבירו למדינה פיצוי של 190 מיליון שקל עבור הנזקים שנגרמו למשק המים. גורמים המקורבים למגעים אישרו הערב (א') כי כך סוכם בין המדינה לחברות. עם זאת, עדיין לא נחתם הסכם.

לדבריהם, בעקבות הפשרה הוסכם הערב בין משרדי הממשלה השונים ורשות המים כי מתקן ההתפלה יימכר ולזכות הרוכש תעמוד קופת מזומנים שתכלול את 190 מיליון השקלים. ההערכות הן כי עלות התיקונים תעמוד על כ-250 מיליון שקל. עם זאת, מנרב וסדיט טרם העבירו את סכום הפיצוי עבור הפרוייקט הכושל לכן לא מדובר בהשלמת מתווה ההכנה למכירה של מתקן ההתפלה באשדוד.

190 מיליון השקלים הם סכום אליו הגיעו הצדדים כפשרה לאחר שקבלני ההקמה נתבעו לפצות את מקורות ב-700 מליון שקל, והם הגישו תביעה נגדית ב-400 מליון שקל. מקורות מחקה כ-400 מיליון שקל מהונה בגלל המתקן הכושל.

על פי הגורמים, במסגרת ההבנות תמחל המדינה למקורות על דרישתה פיצויים מהחברה בסך 150 מליון שקל, לאחר שהחברה לא עמדה בכמות תפוקת המים לה התחיבה. הויתור הוא חלק מהסדר הרפורמה במקורות שאושר הבוקר בממשלה.

ממשרד האוצר נמסר הערב כי לאחר מו"מ מורכב צפוי להיחתם הסכם בין המדינה, הבנקים וחברת מקורות על מכירתו ותיקונו של מתקן ההתפלה באשדוד. במסגרת ההסכם תועמד לזכות הרוכש קופת משאבים שתשמש אותו לטובת תיקון המתקן בפרק זמן של עד שנתיים.

מתקן ההתפלה באשדוד, שנמנה על חמשת מתקני ההתפלה הגדולים בישראל, הוקם על ידי חברת מקורות ייזום, חברה בת של מקורות מים. המתקן בעל יכולת אספקה פוטנציאלית של 100 מיליון קוב מים בשנה המהווים כ-12% מהיקף צריכת המים הביתית והעירונית השנתית במשק.

הקמת המתקן לוותה בעיכובים משמעותיים ועד כה לא הושלמה במלואה, נוכח כשלים הנדסיים ותהליכיים רבים. כיום, המתקן מתקשה לספק את כמות המים החוזית אליה התחייב הזכיין ומצוי בקשיים פיננסיים מהותיים.

במטרה למנוע את קריסת המתקן, ולאור מצבו של משק המים הזקוק לכמויות מים מותפלים בהיקף גדל היום ובעתיד, הגיעו גופי המדינה (החשב הכללי ואגף תקציבים במשרד האוצר, רשות החברות, משרד האנרגיה ורשות המים), חברת מקורות מים ומקורות ייזום והגופים המממנים בראשות בנק הפועלים להסדר בנוגע למכירת מלוא מניות הזכיין והמפעיל על ידי מקורות במכרז פומבי, ותיקונו על ידי הרוכש.

לדברי החשב הכללי, רוני חזקיהו: "הסכם זה מהווה סיומו של מו"מ ארוך ומורכב שנמשך כשנתיים וחצי. הישג זה התאפשר בזכות שיתוף פעולה מצד כל הגורמים - המדינה, מקורות והגופים המממנים. ההסכם שגובש יספק וודאות לגבי אספקת המים מהמתקן, החשובה מאוד בעת זו של משבר במשק המים".

מנכ"ל משרד האנרגיה, אודי אדירי: "ההסכם הוא אבן דרך ביישום החלטת הממשלה שהעביר השר שטייניץ, של השינוי המבני של מקורות בכדי לאפשר פיתוח מואץ של משק המים בישראל ולהובילו למוכנות מלאה במקרה של המשך שנות הבצורת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker