ההכנסות מתמלוגים ממאגר תמר בשנה שעברה: 858 מיליון שקל

כך על פי משרד האנרגיה, שקבע כי בכך הגיעו הכנסות המדינה מאגרות ותמלוגי גז ונפט לשיא ■ במשרד מעריכים כי ב-2020, לאחר תחילת הפקת הגז מלוויתן, התמלוגים יעלו על מיליארד שקל

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אסדת הקידוח תמר
אסדת הקידוח תמרצילום: אלבטרוס

הכנסות המדינה מתמלוגי הגז ממאגר תמר הגיעו ב-2018 ל-858 מליון שקל, כך פרסם היום משרד האנרגיה.

אגף תמלוגים, חשבונאות וכלכלה במינהל אוצרות טבע במשרד האנרגיה מפרסם היום את דו"ח ההכנסות של האגף, ממנו עולה כי ב-2018 נרשמה הכנסת שיא של 878 מיליון שקל מאגרות ומתמלוגי הגז הטבעי, הנפט והמחצבים - עלייה של כ-9.3% לעומת 2017, אז הסתכמו ההכנסות ב-803 מיליון שקל.

החלק העיקרי מההכנסות מגיע מתמלוגי הגז הטבעי והנפט, אשר הסתכמו ב-2018 בכ-860 מיליון שקל, מהם כ-858 מיליון שקל ממאגר תמר - סכום המשקף הפקה של כ-10.37BCM גז טבעי וכ-477 אלף חביות קונדנסט נלווה. 2 מיליון שקל נוספים נובעים משדה הנפט מגד. בנוסף לתמלוגי הגז הטבעי והנפט, נרשמו הכנסות מתמלוגי מחצבים בסך של כ-12 מיליון שקל והכנסות של כ-6 מיליון שקל מאגרות.

במשרד האנרגיה צופים עלייה משמעותית בהכנסות מתמלוגים ב-2019 לשיא חדש של למעלה ממיליארד שקל. זאת בהתאם לצפי לתחילת הפקת הגז הטבעי ממאגר לוויתן בסוף 2019.

שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ, אמר כי "פיתוח מאגר לוויתן - שיושלם עד סוף השנה - יכניס מיליארדי שקלים נוספים לקופת המדינה לטובת הבריאות, הרווחה והחינוך של האזרחים, יבטיח לדורות הבאים אוויר נקי יותר, וישמש מנוף מדיני חיוני באמצעות יצוא חלק מהגז. הכנסות אלו צפויות לגדול בשנים הקרובות הודות לפתיחת הים לחיפושי גז טבעי ונפט נוספים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום