חברת החשמל במו"מ עם תמר: הקפאת מחיר ל-3 שנים – בתמורה לוויתור על מקום בצינור

ההקפאה במחיר, ככל שתצא אל הפועל, עשויה לחסוך לחברת החשמל תשלומים מצטברים של כ-300 מיליון שקל, והיא תקטין את הלחץ בפני התייקרויות נוספות במחיר החשמל לצרכנים בעתיד

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסדת קידוח תמר
ערן אזרן

האם המחיר שבו קונה חברת החשמל גז ממאגר תמר יפסיק לטפס? בשבועות האחרונים עורכת חברת החשמל מו"מ עם השותפות בתמר להקפאת מחיר הגז, שעומד היום על יותר מ-6 דולרים. ההקפאה האפשרית הינה עד למחצית 2021 (שנתיים וחצי), עד למועד שבו יכולה חברת החשמל לדון בהפחתת מחיר של עד 25%, בהתאם לחוזה שנחתם עם השותפות בתמר.

בתמורה להקפאה, חברת החשמל תתחייב לוותר על חלק מהמקום המשוריין שלה בצינור ההולכה של הגז בישראל, כך שניתן יהיה להשתמש בו למכירת גז לצרכנים נוספים, במחיר גבוה יותר. ככל הידוע, המו"מ בין הצדדים הגיע כבר לשלב הטיוטה, והשותפות בתמר עשויות לדווח על כך במועד פרסום הדו"חות הכספיים ל-2018 או קודם לכן.

ויתור על המקום השמור בצנרת ההולכה – שהוא "תעודת הביטוח" של הציבור בזמנים של ביקוש שיא לגז – עשויה להיות בעייתית ומסוכנת למשק, כך שלא ברור האם רשות החשמל ורשות הגז יאשרו את ההסכם המתגבש.

לא מדובר על הוזלה במחיר הגז הנוכחי, 6.3 דולרים, אלא על הימנעות מהתייקרות הגז בעתיד. בפועל, אין מדובר בהפחתה משמעותית, כזו שתביא את הגז למחיר של 4 דולרים ליחידת חום, בדומה לחוזים האחרונים שנחתמו במשק; וממילא, מ-2020 מנגנון ההצמדה של הגז בישראל מתהפך למדד המחירים הצרכן מינוס 1% (במקום פלוס 1% עד היום).

גורם בשוק העריך כי הקפאת המחיר היא בעיקרה מהלך יחסי ציבור, ברקע לבחירות המתקרבות בישראל והרצון להציג לציבור הבוחרים הישגים סביב מחיר הגז. ההקפאה במחיר, ככל שתצא אל הפועל, עשויה לחסוך לחברת החשמל תשלומים מצטברים של כ-300 מיליון שקל,  תקטין את הלחץ בפני התייקרויות נוספות במחיר החשמל לצרכנים בעתיד. המו"מ עם השותפות בתמר נערך ברקע ללחץ מתמשך וביקורת בשל המחיר הגבוה שבו רוכשת חברת החשמל גז מתמר – וזאת בשעה שבשנים האחרונות מחירי הגז בעולם ירדו משמעותית.

החוזה בין השותפות בתמר לחברת החשמל נחתם באמצע 2012, והוא חוזה הגז הגדול במשק. החוזה הוא לתקופה של 15 שנים ולכמות מקסימלית של 99 מיליארד מ"ק (BCM) של גז טבעי. בחוזה נקבע מחיר בסיס של 5.042 דולרים ליחידת חום.
מחיר הגז מבוסס על נוסחה שחברת החשמל הציעה לרשות החשמל, הכוללת הצמדה למדד המחירים לצרכן האמריקאי (CPI) — ולא למחירי האנרגיה בעולם. ההצמדה היא בתוספת 1% בחצי הראשון של תקופת החוזה (עד 2020), והפחתה של 1% בחצי השני. במועד החתימה הוערך החוזה בטווח של 18.5–23.7 מיליארד דולר.

חברת החשמל יכולה לדון בהורדת המחיר ב–35% בשתי פעימות: הראשונה ב–2021, ובה תידון אפשרות של שינוי המחיר בשיעור של עד 25% לשני הכיוונים (העלאה או הורדה); ושינוי נוסף, ב–2024, של 10%. ואולם, בחברת החשמל לא המתינו עד למועד שנקבע בחוזה, ובחודשים האחרונים פעלו מאחורי הקלעים בניסיון לבצע עסקת חליפין עם תמר. יודגש כי המחיר שלפיו יבוצע עדכון למחיר ב-2021 יהיה התעריף המלא, ללא ההקפאה הנוכחית.

בחברת החשמל מעוניינים להפחית ב-2021 את מחיר רכש הגז, בין היתר על רקע הירידה החדה בשנים האחרונות במחירי האנרגיה בעולם, וכן על רקע ירידת מחירים בשוק המקומי. השותפות בתמר מעריכות את ההסתברות להפחתה במחיר באופן שונה: אלון גז – שמוחזקת על ידי גופים מוסדיים - צופה הפחתה עמוקה של 25%, בעוד דלק קידוחים צופה הפחתה של 12.5%, וישראמקו צופה הפחתה של 17.5%.

המחיר שמשלמת חברת החשמל כיום גבוה משמעותית בהשוואה לצרכנים אחרים במשק. כך למשל, המתחרות של חברת החשמל — תחנות הכוח הפרטיות — משלמות 4.7 דולרים ליחידת חום; צרכני גז שאינם יצרני חשמל משלמים כ–5.2 דולרים; ואילו בזן וחברות נוספות מקבוצת החברה לישראל צפויות לרכוש גז ממאגר כריש של אנרג'יאן במחיר התחלתי של כ–4 דולרים. בדומה, גם הממשלה במצרים רוכשת גז מחברת ENI, המחזיקה במאגר זוהר, בכ-4 דולרים ליחידת חום.

מאגר הגז לווייתן. האם הוא יספק לחברת החשמל גז במחיר מוזל?צילום: מארק ישראל סלם

במקום המכרז עם לווייתן?

בנפרד מהמשא ומ הנוכחי בנוגע להקפאת מחיר והאפשרות לעדכון המחירים ב-2021, בימים אלה נערך מכרז בין תמר לבין לווייתן לגבי רכש של 2 BCM גז בשנה, שעשוי לעבור מתמר אל לווייתן, תוך כדי הפחתת המחיר. המכרז מתקיים מאחר שהחל מינואר השנה, הכמות המינימלית שחברת החשמל התחייבה לקנות מתמר ירדה מ-5 BCM לשנה ל-3 BCM  (מנגנון "take or pay").

לא ברור עדיין מה ההשלכות של הקפאת תעריף הגז מתמר על המכרז שנערך. כמו כן לא ברור אם הקפאת המחיר תחול רק על ה-3 BCM שאותם מחויבת חברת החשמל לרכוש מתמר או על מלוא הכמות. האופציה העדיפה עבור חברת החשמל היא לרכוש  גז מלווייתן במחיר מוזל של 4 דולרים ליחידת חום – ולא להסתפק בהקפאה זמנית של המחיר. כמו כן, לא ברור גם אם ההסכמות הן חלק מהחלטה לשמור את רכש הגז מתמר ולא להעבירו ללווייתן. בחברת החשמל סירבו להתייחס לפרטים.

בימים אלה מתנהלים בבית המשפט דיוני ההוכחות בבקשה לאישור תביעה ייצוגית כנגד מונופול תמר בסך כ–42 מיליארד שקל, בגין המחיר שבו נמכר הגז מתמר לחברת החשמל. מדובר בתביעה הייצוגית הגדולה ביותר שהוגשה אי-פעם בישראל. בעבר העריך מבקר המדינה את הנזק שנגרם למשק כתוצאה ממבנה החוזה בין חברת החשמל לשותפות בתמר בסכום מצטבר של 2.3-2 מיליארד דולר (8.5-7.5 מיליארד שקל), וזאת עד ל-2028.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker