הרפורמה במקורות: נכשל הניסיון הממשלתי להפריט את החברה הבת

חברת הביצוע של מקורות, שח"מ, תמשיך לקבל פרויקטים ממקורות ללא מכרז - שיטה הנחשבת לכזו המייקרת את העבודות ואת עלות המים לצרכנים ■ עם זאת, החברה תתייעל: כ-80 מעובדיה יפרשו בעלות של עד 1.4 מליון שקל לעובד, והיא תקבל פחות עבודות

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
חברת מקורות
חברת מקורותצילום: קובי גדעון / לע"מ

ההסתדרות ומקורות סיכמו אמש (רביעי) על עקרונות הרפורמה בחברה, לאחר משא ומתן שכלל איומי השבתה. ההסתדרות הצליחה לטרפד את כוונת הממשלה להפריט את חברת הביצוע של מקורות, שח"מ (שירותים חשמליים-מכניים). במקום זאת, סוכם כי החברה תתייעל, ותוכל להמשיך לקבל פרויקטים ממקורות ללא מכרז, אף שהשיטה נחשבה לכזו המייקרת את העבודות ואת עלות המים לצרכנים.

הפרטת שח"מ נחשבה בממשלה לחיונית ולאחת מעוגני הרפורמה, לקראת התוכניות להכפלת העבודה של מקורות בשנים הקרובות בסך מיליארדי שקלים, במטרה לקדם פתרון למשבר המים במשק.

שח"מ מעסיקה כ-450 עובדים ומבצעת כ-67% מהפרויקטים של מקורות, בסכום של כ-400 מיליון שקל בשנה. על פי הסיכומים, כ-80 מעובדיה ייצאו לפרישה מוקדמת, והיא תמשיך לקבל פרויקטים ללא מכרז, אך ב-200 מיליון שקל "בלבד" בשנה. בנוסף, החברה תוכל להתמודד במכרזים תחרותיים של מקורות בסכום נוסף של 275 מליון שקל בשנה. כמו כן, שח"מ תוכל להתמודד במכרזים אחרים במשק, מלבד אלה של מקורות.

במסגרת המגעים, הוסכם כי בנוסף לעובדי שח"מ, ייצאו לפנסיה מוקדמת גם חלק מעובדי מקורות - סך הכל כ-170 עובדים. עלות הפרישה תהיה מהגבוהות בהפרטות ממשלתיות – עד 1.4 מליון שקל לעובד, לעומת כ-1.2 מליון שקל בהפרטות אחרות. עובדים שיישארו בחברה יקבלו מענק של 25 אלף שקל ותוספת שכר של 2.2%.

בשלבים מוקדמים של השיחות הוסכם על סגירת חברת הייזום של מקורות שהובילה להקמת מתקן ההתפלה הכושל באשדוד - פרויקט שעלה לחברה במחיקה של 400 מיליון שקל. ברשות החברות הממשלתיות ציינו באחרונה כי לאחר ביצוע הרפורמה, תתבצע גם בדיקה לגבי האחראים למחיקת הענק שמשפיעה על נכונות הממשלה לאפשר לחברות ממשלתיות אחרות להיכנס לפעילות ייזום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker