גפני מתגייס לטובת מונופול המלט?

בדיון בוועדת הכספים דרש יו"ר הוועדה, משה גפני, להשית היטל ייצוף של 7% לעומת היטל של 0.25% שקבע שר הכלכלה ■ בדיון התעלמו מכך שההיטל יעזור בעיקר לנשר - ויעלה מחירים במשק

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
משה גפני
משה גפניצילום: אמיל סלמן

יו"ר ועדת הכספים של הכנסת, משה גפני (יהדות התורה), אמר היום (ד') כי הוועדה מבקשת משר הכלכלה, אלי כהן, להשית היטל של 7% על יבוא המלט בהיצף. גפני יכול רק לבקש היטל שונה, אך אינו יכול לקבוע אותו, מכיוון שדבר נמצא בסמכות השר בלבד.

להערכת מקורות במשרד הכלכלה, כהן צפוי שלא לשנות עמדתו ולדחות את הצעת הוועדה. בכך תידרש הוועדה לחזור ולדון בשלוש החלופות שלפניה: לאשר את המלצתו המקורית של כהן להיטל של 0.25%, שנועד לאפשר תגובה מהירה למקרה שהתעשייה אכן תיפגע קשה מהיבוא; לדחות את ההמלצה; או לשוב ולהציע שינוי שידרוש את הסכמת כהן. אתמול הבהירה שפיר הנדסה, שהקימה מפעל מלט, שאין לה בעיה עם היבוא בהיצף.

בדיון, התעלמו חברי הוועדה מכך שההיטל נקבע עבור נשר, מפני שלא ניתן היה להעריך את הנזק הממוקד למפעל הרטוב המיושן. מי שסייעו להתעלמות, לפחות בעקיפין, הם נציגי משרד הכלכלה: המנכ"ל שי רינסקי והממונה על ההיטלים, דני טל. השניים לא הזכירו כלל את הנושא ורק נציג אגף תקציבים ,עידו סופר, העלה אותו.

ואולם ברוח הבחירות, וכשיו"ר ההסתדרות, אבי יסנקורן, יושב לשמאלו לאורך הדיון, אמר גפני: "אנחנו סבורים כי מפעל הר טוב בסכנת סגירה. השר והמנכ"ל יכלו לעשות משהו אחר. ההיטל נמוך ולא מציל את המפעל, לכן נצביע על 7%, אף שאין לנו סמכות לקבוע את זה. אני מציע שנחליט על 7%, אבל לא כאן כי זה לא בסמכותנו. אנחנו מבקשים דיון מחודש".

אורי ציטרואן, מנהל מחלקת שווקים ברשות התחרות, אמר כי לא הגיוני לקחת כסף מהצרכנים ולהשקיע אותו במפעל הרטוב, שאינו יעיל, ועלול ממילא להיסגר. לדבריו, מכירה בחו"ל במחירים נמוכים מקובלת בענף המלט, שבו עלויות הייצור גבוהות ונוצרים עודפי ייצור העולים על הביקוש בשוק המקומי.

"גם נשר מוכרת לרשות הפלסטינית במחירים נמוכים בעשרות אחוזים מהמחירים בישראל", אמר ציטרואן. לדבריו, ברור שהכוונה בהעלאת ההיטל היא להעלות את מחירי המלט. מאז תחילת היבוא חסך המשק בשנה חצי מיליארד שקל.

טל, שהתבקש להגיב לדברים, התעלם מהטיעונים וניצל את ההזדמנות לחיסול חשבונות עם הממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפרין, שתקפה אותו על חוסר מקצועיות של הדו"ח שהכין. טל השיב כי הדו"ח של ההגבלים רצוף טעויות.

עידו סופר, רכז תעשייה באגף התקציבים במשרד האוצר, היה היחיד שניסה להעמיד את העובדות על דיוקן. "מזינים את חברי הכנסת במידע חלקי ושגוי. יש לי סימפטיה לעובדים, אבל מדובר במפעל שמחזיק אחוזים בודדים מהענף, ומייצר בטכנולוגיה נחותה. לכן הממונה (טל; א"ק) ניכה את הרטוב מבחינת הנזק. כלי ההיטל לא מיועד למפעל כמו הרטוב", אמר סופר. "לא צריך להרוס את כל השוק על מנת לעזור לשחקן שהוא 5%-6% מהשוק. הסיפור כאן הוא נשר. ההיטל יגן על נשר ואתם יודעים את זה".

חברי הכנסת דודי אמסלם (הליכוד) ואיתן ברושי (העבודה) תמכו בהעלאת ההיטל כדי לשמור על המפעל מסגירה ולמנוע פיטורי עובדים. גפני הזכיר בהקשר זה את הפריימריז המתקרבים במפלגות.

מנכ"ל הר טוב אמר כי המפעל שמעסיק 120 עובדים זקוק להיטל של 7% כדי לשרוד. לדבריו, "אנחנו צריכים היטל מינימלי של 7% יתו המפעל יוכל לצלוח. מתחת לזה אני בספק רב אם יוכל לצלוח. התחלנו שיחות עם משרד הכלכלה על מענקי השקעה וסיוע למפעלים במצוקה. אין מסלול מענקים שמתאים לנו, ואנחנו גם לא עומדים בקריטריונים של מפעלים במצוקה, מה גם ששם מדובר בסופו של דבר על הלוואה. בתחרות הוגנת אפשר לשרוד".

מחברת סימנט, שההיטל יוטל על היבוא שלה, נמסר: "מס על המלט הוא מס על הציבור. המלצת ועדת הכספים מהיום תגרור הטלת מס בגובה של כחצי מיליארד שקל על הציבור. משמעות הדברים היא התייקרות מהותית של עשרות אלפי שקלים במחיר דירה ממוצעת, העלאת יוקר המחיה, תוספת עלות לפרוייקטי תשתיות לאומיים ולבניית מבני ציבור. היום כבר ברור לכולם שאף עובד לא יאבד את מקום עבודתו בשל ההסכמים עליהם חתומים מפעלי הר-טוב ומונופול נשר, והתעשייה הישראלית לא תיפגע. קריאתה של ועדת הכספים משרתת את מונופול המלט ועומדת בניגוד למדיניות שר הכלכלה אלי כהן ושר האוצר משה כחלון, לפתוח חסמים במשק ולהוזיל את יוקר המחיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום