במקום החלטת ממשלה: חיפה כימיקלים מבקשת משי באב"ד לזרז הקמת מפעל בדרום

החברה דורשת לכנס בדחיפות את ועדת ההיגוי לאמוניה, שמנכ"ל משרד האוצר עומד בראשה ■ המטרה: לבטל את התחייבותה להקמת מתקן ימי להובלת אמוניה - ולקדם מפעל חדש ■ בינתיים האמוניה תשונע על הכבישים במכלים מסוכנים

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכל אמוניה במפרץ חיפה
מכל אמוניה במפרץ חיפהצילום: דורון גולן/ג'יני

מנכ"ל חיפה כימיקלים, מוטי לוין, שלח היום (שלישי) מכתב למנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, בבקשה לכנס בדחיפות את הוועדה לעניין האמוניה במשק, שבאב"ד עומד בראשה.

לוין מבקש שהוועדה תפטור את חיפה כימיקלים מחובת הקמת מתקן ימי שיקלוט את האמוניה המיובאת ויעבירה למשק. כמו כן, הוא דורש סיוע בהסרת חסמים, כדי להקים במהירות את מפעל האמוניה של החברה בדרום.

שי באב"דצילום: עופר וקנין

על פי הערכות, הקמת המפעל - שתבוצע על ידי חברת אדלטק - תימשך חמש שנים. במכתב לא מצוין הסדר כלשהו לתקופת הביניים עד להשלמת הקמת המפעל, אבל נראה כי בתקופה זו צפויה חיפה כימיקלים לקבל אישור להמשך שינוע האמוניה באיזוטנקים (מכלים קטנים) המסוכנים לסביבה.

"אנו מבקשים לזמן דיון דחוף במסגרת ועדת ההיגוי שהוקמה למטרה זאת, בראשה אתה עומד, כדי לקבל את הסיוע הנדרש בהסרת החסמים, שעלולים לעכב את הקמת מתקן האמוניה בחצר המפעל של קבוצת חיפה במישור רותם", כתב לוין. "לאור זאת שחלופת המיקשר הימי שעליה עמלנו אינה מעשית, הקמת מתקן האמוניה הוא הפתרון הרלוונטי היחיד לטווח הארוך. הוודאות הגלומה במתקן תאפשר את ביצוע תוכנית ההשקעות הנרחבת של קבוצת חיפה בדרום הארץ, שתגדיל באופן ניכר את תרומת הקבוצה לכלכלה ולייצוא הישראליים, ותספק מאות מקומות עבודה חדשים בנגב", הוסיף.

משרד ראש הממשלה קידם באחרונה הצעת החלטה ממשלתית שתתקן את החלטת הממשלה מלפני שנה וחצי, ותפטור כאמור את חיפה כימיקלים מהצורך להקים מיקשר ימי – מתקן שיקלוט אמוניה מיובאת ויעבירה למשק. בחיפה כימיקלים טוענים כי עמדת עיריית חיפה מנעה מהחברה להקים את המיקשר, ולכן היא מעוניינת לשנות את החלופה לטווח ארוך - ממיקשר למפעל ייצור. טענתה שנויה במחלוקת משפטית, אך מקובלת על הממשלה. עם זאת, הצעת ההחלטה החדשה נבלמה על ידי משרד המשפטים, ונראה כי הממשלה תפנה לשינוי ההחלטה בוועדת ההיגוי בראשות באב''ד.

לוין הבהיר כי בכוונת קבוצת חיפה לשקם את כושר הייצור שאבד לה עם סגירת המפעל הצפוני בעקבות סגירת מכל האמוניה, באמצעות השקעות באמצעי ייצור במפעלה שבדרום הארץ. תוכנית השקעות זו נאמדת ב-1.2 מיליארד שקל, ותתפרש על פני חמש השנים הקרובות. התוכנית כוללת השקעות במתקנים לייצור דשנים מיוחדים ותשתיות, בכללן השקעה במתקן לייצור אמוניה, שהינו חומר גלם מרכזי בתהליך הייצור של קבוצת חיפה.

"השקעות אלה ייצרו מאות מקומות עבודה חדשים בנגב, יגדילו בצורה משמעותית את תרומתה של קבוצת חיפה לכלכלה ולייצוא הישראליים, וכאמור, יאפשרו לחברה לשקם את כושר הייצור שלה שנפגע משמעותית בעקבות סגירת מכל האמוניה והמפעל הצפוני", כתב לוין.

לדבריו, החברה בחנה כמה חלופות להסדר לטווח ארוך של אספקת האמוניה כולל את יכולתה להסתמך על הקמת מפעלה של חברת קויס שהממשלה אישרה בהחלטתה מיולי 2017. "בהתאם למסקנותיה התקשרה קבוצת חיפה, בתחילת דצמבר 2018, במזכר הבנות עם קבוצת אדלטק, לצורך קידום הקמת מפעל אמוניה בשטח מפעל קבוצת חיפה בדרום", כתב לוין. "המפעל יוקם בשילוב וכחלק מפרויקט הקמת תחנת הכוח, וכן ישלב ייצור פחמן דו-חמצני", הוסיף.

מנכ"ל חיפה כימיקלים הוסיף במכתבו כי בהמשך לחתימת מזכר ההבנות, בימים אלה יצאה אדלטק בהליך מכרזי לספקי הטכנולוגיות הנדרשות, במטרה להגיע לחתימת הסכם הקמה ברבעון השני של 2019. "במקביל, ועל מנת לקצר את לוחות הזמנים לקבלת כל ההיתרים להקמת המתקן, קבוצת חיפה מנהלת מגעים מול נציגי המועצה האזורית תמר וגורמים רגולטוריים נוספים, למציאת המנגנון הקביל והקצר ביותר להשגת יעד זה", כתב לוין.

"בהתאמה, קבוצת אדלטק מקדמת את התכנון הנדרש לצורך אותם היתרים, ואף מעדכנת את תוכניות תחנת הכוח, כך שתשתלב עם מתקן האמוניה ותבטיח את הסינרגיה הנדרשת להבטחת היעילות, ולקיומם של מגוון היתרונות הנזכרים לעיל לצורך הבטחת האספקה הרציפה, האמינה והכלכלית ביותר - והכל בלוחות הזמנים הקצרים ביותר האפשריים", הוסיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker