הסכם ברכבת ישראל על יישום תוכנית הבטיחות; "רכבת בטוחה היא התשובה לחלק מבעיות הדיור"

שר התחבורה: "רכבת בטוחה ואמינה היא התשובה לחלק מבעיות הדיור בת"א ובגוש דן" ■ "היא מאפשרת לכוחות טובים לעבור לגור בפריפריה ולכוחות צעירים ואקדמאים להישאר בפריפריה - ולעבוד בת"א"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

לאחר משא ומתן ארוך, הושג הסכם בין משרדי הממשלה לוועד העובדים ברכבת ישראל על יישום תכנית הבטיחות. ל-TheMarker נודע כי במהלך הלילה והבוקר הצליחו צוותי המשא ומתן לפתור את המחלוקות שנותרו פתוחות בין הצדדים. עובדי הרכבת התחייבו שלא לשבות. לפי הערכות, החתימה על מתווה התכנית עשויה להיות כבר היום.

ישראל כץצילום: אמיל סלמן

שר התחבורה, ישראל כץ, אמר היום במסיבת עיתונאים:  "רכבת בטוחה ואמינה היא התשובה לחלק מבעיות הדיור בתל אביב ובגוש דן. היא מאפשרת לכוחות טובים לעבור לגור בפריפריה, ולכוחות צעירים ואקדמאים להישאר בפריפריה - ולעבוד בתל-אביב. היא גם תאפשר ליזמים להרחיב את פעילותם לפריפריה תוך שימוש ברכבות המטענים".

"למועד יישום התכנית יש חשיבות גדולה בגלל פתיחת הקווים החדשים בקרוב. ב-24 לספטמבר ייפתח קו הרכבת הישיר מתל-אביב לחולון, בת-ים ולראשון לציון. זמן הנסיעה מת"א לחולון יהיה בממוצע 10 דקות, ולראשון לציון - 18 דקות בלבד בממוצע. בינואר 2012 יפתח גם מקטע הקו עד לעיר יבנה – ומשך זמן הנסיעה עד לתל-אביב יעמוד על 28 דקות.

"בחודש פברואר 2012 תסתיים הכפלת המסילה מתל-אביב לבאר-שבע - דבר שיאפשר להגיע מבאר שבע ללב תל-אביב ב-50 דקות. במאי 2012 תיגמר ההכפלה של הקו לכפר סבא, וזו תאפשר הגעה לתל אביב בתוך 25 דקות".

תוכנית הבטיחות ברכבת נועדה להטמיע בה תרבות ארגונית ותפעולית לקראת הגדלת נפח הפעילות ומספר העובדים בעשור הקרוב. הדבר ייעשה בין היתר באמצעות הקשחת התנאים לגיוס כוח אדם חדש, שדרוג יכולות הביצוע של העובדים כיום, הגברת הפיקוח והאכיפה על הנעשה בחברת רכבת ישראל, קביעת מסגרת רגולטורית חדשה לעבודת החברה, ושיפור התשתית הטכנולוגית.

למרות הצהרתו של כץ כי לא ינוהל משא ומתן באשר לסעיפי התכנית, ניהלו במהלך החודשיים האחרונים הצדדים מגעים אינטנסיביים לקביעת מתווה מוסכם ליישומה. לפי ההסכם המתגבש, העובדים יסכימו להוצאת הליכי הגיוס והמיון של כוח האדם למיקור חוץ, תוך הכתבת תנאי סף מקצועיים לקבלת העובדים.

לפי התוכנית, יידרשו עובדי התפעול (נהגים, עוזרי נהג, מפקחים, אתתים ועתקים) לעבור מבחני התאמה מקצועיים ועיוניים לפני קבלתם לחברה, וכן מבחנים פסיכולוגים, קוגניטיביים ואישיותיים. אלה יבוצעו לפני הקבלה, ובמעבר בין שלבים מקצועיים. בעוד שלפי התוכנית אמורים היו העובדים לעבור מבחנים אחת לשנתיים, הוסכם כי עריכת המבחנים תידחה לתקופות של אחת לחמש עד שבע שנים. העובדים עדיין מתנגדים לעריכת מבחנים שאינם מקצועיים.

באשר לסוגיית הנכשלים במבחנים, הסכים ועד העובדים בחברה להעברת עובדים אלה מתפקידם, בתמורה להבטחה כי יימצא להם תפקיד חלופי הולם - בליווי מנגנון פיצוי שכר. באשר לעובדים הוותיקים, הוסכם על הסדר פנסיה מוקדמת אשר יוצע לעובדים החל בגיל 50-55 (עדיין לא הוחלט).

בין הצדדים קיימת עדיין מחלוקת גם באשר למינוי המנהלים לבית הספר למקצועות הרכבת - לאחר שהעובדים דרשו באחרונה כי הסמכות למינויים תישאר בידם. בנוסף, דורשים העובדים את פירוקה של יחידת הפיקוח התפעולי, אשר נוסדה לפני שנה כדי לפקח על פעולות עובדי התפעול - אך הוועד הורה לעובדים שלא לשתף עימה פעולה. כמו כן, הוסכם כי לנהגי הרכבת יונפק לראשונה רישיון נהג רכבת, שיאפשר להטיל עליהם סנקציות בבתי המשפט לתעבורה.

באשר לפן הרגולטורי, מציעה התכנית להקים רשות לאומית לרכבות, שתופעל כנראה במסגרת הרשות הארצית העתידית לתחבורה ציבורית. הרשות תהווה רגולטור-על לפעילות הרכבתית בארץ, ותאכלס גם גוף חיצוני שיוקם לחקירת תאונות. התנגדות ועד העובדים להפעלת אמצעי פיקוח ושליטה ברכבות (מצלמות ו-GPS בקטרים) תוסר. זאת, בתנאי שפעילותם לא תפגע בפרטיות נהגי הקטרים (מצלמות לא פרונטליות).

במסגרת המו"מ שניהלו הצדדים בחודשיים האחרונים לא נדונה עדיין שאלת הוצאת תחזוקת הרכבות החדשות של רכבת ישראל למיקור חוץ. זאת, אף שהרכבת התחייבה למיקור חוץ כתנאי למימון רכש הקרונות החדשים מחברת בומברדייה. בנוסף, לא נדונה התכנית לשינוי מבני ברכבת, שתכלול לפי המסתמן את פיצול חטיבות המטענים והמסחר לחברות בנות, וכן הקמת חברה-בת לחשמול. לאחר השלמת המשא ומתן על תכנית הבטיחות, יפנו הצדדים קודם לגיבוש הסכם שכר חדש בחברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker