לאחר עשור: הסתיים המאבק המשפטי בין בזן לנמל חיפה

בזן משכה את עתירתה לבית המשפט העליון, והביאה לסיום של כעשור של דיונים משפטיים ■ בתי הזיקוק ישלמו לנמל חיפה כ-160 מיליון שקל עבור אגרות שלא שילמו על דעת עצמם

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעלי בזן בחיפה
מפעלי בזן בחיפהצילום: רמי שלוש
טלי חרותי-סובר

מאבק של קרוב לעשור בין בתי הזיקוק (בזן) לנמל חיפה הסתיים בניצחונה של האחרונה - לאחר שבזן משכה את עתירתה לבית המשפט העליון - ותשלם אגרות בסך עשרות מיליוני שקלים לנמל חיפה.

המאבק התחיל ב-2009, אז החליטו בבתי הזיקוק בחיפה על צעד חד-צדדי ודרמטי: מכיוון שלטענתם פריקת הנפט הגולמי שהם מייבאים לישראל אינה דורשת שירותים מהנמל, הם גם לא נדרשים לתשלום. בנמל חיפה סברו אחרת - ודרשו תשלום אגרה עבור שימוש בתשתיות הנמל. 

שני הצדדים הגיעו לבתי המשפט, ולפני כשנתיים קבע בית המשפט המחוזי בחיפה כי הנמל מספק לבזן תשתית המאפשרת את פריקת הנפט, וכי הנמל אמון על פיתוח מתקנים שבגינם נגבית האגרה. מנגד, נקבע כי בזן לא הוכיחה כי סכום האגרה שרירותי ונעדר כל היגיון. מסיבות אלה, תביעת נמל חיפה התקבלה במלואה, ובתי הזיקוק חויבו לשלם לנמל קרוב ל–40 מיליון שקל אחרי ריבית והצמדות, וכן להמיר ערבויות בנקאיות בסך כ-120 מיליון שקל. הסכומים הועברו על ידי בזן במהלך 2017, וידווחו כהכנסות בדו"חות הנמל ל-2018.

בבזן לא קיבלו את ההחלטה, ועירערו לבית המשפט העליון. בהחלטה שנתן לפני כשבוע, רמז בית המשפט לבזן כי גם הוא לא השתכנע מהטענות, ומוטב שזו תמשוך את עתירתה לפני מתן פסק הדין. בזן אכן משכה את העתירה, ואמש נדחה הערעור סופית. 

הדחייה צפויה להביא את נמל חיפה לרווחים גבוהים במיוחד עבור 2018, אם כי גם ללא פסק הדין צפויה השנה הנוכחית להיות שנת שיא בהכנסות וברווחיות הנמל, בין היתר בשל השקט התעשייתי ששרר בו רוב הזמן, בניגוד למלחמות העובדים בנמל אשדוד.  ההשבתות באשדוד הביאו להסטת לא מעט אוניות צפונה, ולהעלאת כמות המטענים שנפרקו בחיפה. 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker