ההר הוליד עכבר אבל שמן: חברת חשמל תקבל 400 מיליון שקל בתביעה נגד סימנס ושותפותיה

חברת חשמל תבעה 3 מיליארד שקל מסימנס וחברות נוספות שפעלו לטענתה כקרטל והעלו מחירים בעשרות מכרזים ■ בעבר הבהירה חברת חשמל כי מלוא הסכום שתקבל יוחזר לאזרחים

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מפעל סימנס
מפעל סימנסצילום: בלומברג

חברת חשמל תקבל פיצוי של 400 מיליון שקל מהחברות סימנס, אלסטום ו-ABB בתביעה שהגישה נגדן, בטענה לקרטל שהעלה מחירי מכרזים שהוציאה. הפשרה צריכה לעבור שורת חתימות בכל חברה, הליך שיימשך כמה שבועות.

בעבר הבהירה חברת חשמל כי מלוא הסכום שתקבל יוחזר לאזרחים בתעריף החשמל. עתה, החזר זה יוכל לצנן מעט את הזינוק המתוכנן במחיר החשמל ב-2019 בשיעורים של 10%-6% לפי רמת השימוש של הצרכנים.

התשלום שתקבל חברת חשמל לא יחולק באופן שווה בין הצדדים. ככל הנראה סימנס תשלם כמחצית מהחוב, ובשאר התשלום יתחלו השותפות, כשאלסטום תישא בחלק גדול מזה של ABB.

בחברת חשמל אמנם רואים בכך הישג נאה, אולם בתביעה המקורית דרשה החברה כ-3 מיליארד שקל. למרות רוח גבית שקיבלה מרשות ההגבלים, התקשתה חברת חשמל להוכיח את גובה הנזק שלו טענה. החברות הנתבעות טענו לנזק קטן בהרבה, מה גם שהכחישו שפעלו כקרטל בישראל. בנוסף, טענו להתיישנות ושיהוי בתביעה נגדן.

תביעת רשות החשמל התבססה על קביעת רשות ההגבלים מ-2011 ולפיה היה הסדר כובל בין החברות במכרזי חברת חשמל. עוד ציינה הרשות, כי הקרטל התבסס על תוכנית מפורטת של חלוקת שוק בין-מדינתית ושל תיאום מחירים ומכרזים תוך כדי עיוות הליכי מכרז, כדי להבטיח שהיצרן המיועד יקבל את הפרויקט שהוקצה לו במסגרת הקרטל.

רשות ההגבלים הוסיפה כי מדובר בקרטל שהוא לכאורה בעל השפעה רחבה על ציבור הצרכנים בישראל בשל משכו הרב, והשפעתו המשמעותית על מבנה העלויות של חברת החשמל. חשיפת הקרטל התאפשרה תוך יישום תוכנית החסינות של רשות ההגבלים העסקיים. רשות ההגבלים לא קבעה את גובה הנזק.

תוכנית החסינות מאפשרת למי שהייתה לו או יש לו מעורבות בקרטל - אדם או תאגיד (לרבות כל עובדיו ומנהליו) - לפנות לרשות ולחשוף את הקרטל, ובתמורה לזכות בחסינות מלאה מפני העמדה לדין פלילי על העבירות שביצע.

פעילות רשות ההגבלים בישראל החלה בעקבות חשיפת הקרטל באירופה. האיחוד האירופי חשף את קיומו של הקרטל ב-2007, גם שם על בסיס תוכנית חסינות. בדו"ח החקירה האירופית ציינו כי הקרטל גבה מחירים מוגזמים בעשרות מיליארדי יורו מחברות חשמל ברחבי העולם.

באיחוד האירופי הסתיימה החקירה ב-2007 בקנס בסך 750 מיליון יורו על חברות הקרטל, כל אחת לפי חלקה בו. סימנס שהובילה אותו נדרשה לשאת בקנס בסך 397 מיליון יורו. על פי הדו"ח האירופי, הקרטל צמח מחששן של סימנס וחברות אירופיות מאבדן מכרזים לחברות יפניות. סימנס יזמה מפגש בין החברות האירופיות במלון מריוט בווינה, שבו חילקו ביניהן אזורי שליטה בעולם. כל חברה קיבלה את הפעילות בארצה בנוסף לאיזור גאוגרפי נוסף. היא היתה מיידעת את חברות הקרטל לגבי מכרזים באזור שלה. החברות היו מגישות במכרז הצעות גבוהות מההצעה המנופחת ממילא של החברה, שהיתה זוכה לכאורה במכרז תחרותי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker