המשרד להגנת הסביבה לא אישר היתר פליטה לאסדת לוויתן

בדיקה חוזרת העלתה שמספר הרכיבים בעלי פוטנציאל דליפה גבוה פי שישה מהמפורט בבקשת ההיתר של נובל ■ החברה תצטרך לשאת בעלויות הגשת בקשה חוזרת להיתר במאות אלפי שקלים

אורה קורן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
קידוח לווייתן
קידוח לווייתןצילום: אלבטרוס

המשרד להגנת הסביבה הודיע היום (ד') לחברת נובל אנרג'י , המפעילה את אסדת לוויתן, כי הוא דוחה את בקשתה להיתר פליטה במתכונתה הנוכחית. זאת, בשל פער הנוגע למספר הרכיבים הצפויים להיות באסדה.

בבקשה של נובל שעודכנה ביוני 2018, צוין כי יהיו באסדה 1,403 רכיבי ציוד בעלי פוטנציאל דליפה של חומרים אורגניים (ללא מתאן) - מה שעשוי להיות מקור פליטה. מומחי המשרד להגנת הסביבה, שבחנו את סבירות הנתונים ואת הבקשה, דרשו מנובל לבצע בדיקה חוזרת של מספר זה.

בתוך כך, חייב משרד האנרגיה את נובל אנרג'י לקבל לידיו חוות דעת חוזרת, שתבוצע באמצעות חברה חיצונית.

לאור הבדיקה החוזרת, שביצעה חברה חיצונית, עדכנה נובל באוקטובר 2018 כי מספר הרכיבים העדכני הוא 8,852 רכיבים - שינוי מהותי שמבמשרד ציינו שלא ניתן לקבלו. לאור זאת, המשרד להגנת הסביבה דחה את בקשתה הנוכחית של נובל.

המשרד הדגיש כי אם נובל תבחר להגיש מחדש את הבקשה, עליה לכלול בה אמצעי טכנולוגיה מיטבית (BAT) לרכיבי ציוד, כולל רכיבים ללא דליפות וכי על החיבורים להיות אטומים טכנית.

משמעות דחיית הבקשה היא בין השאר כי על נובל לשאת מחדש בכל העלויות הכרוכות בהגשה נוספת של בקשה להיתר הפליטה, בהיקף של מאות אלפי שקלים. במשק נערכים לתחילת שימוש בגז מלויתן כבר באוקטובר 2019 ולא ברור כיצד דחיית ההיתר תשפיע על התיזמון.

משותפות לויתן נמסר בתגובה כי "שותפות לוויתן מעריכה את חשיבות עבודתו ופיקוחו של המשרד להגנת הסביבה. כחלק מהערכות מקצועית ולבקשת המשרד להגנת הסביבה, נערכה בדיקה שבעקבותיה עודכן מספר הרכיבים באסדה. בדיקה נוספת מטעם צד שלישי שבוצעה עבור נובל אנרג'י על ידי חברה חיצונית מצאה כי בהתאם למודלים המחמירים הנהוגים לאסדות בים הצפוני, אין שינוי מהנתונים שמסרה החברה עד כה ביחס לפליטות. לבקשת המשרד נגיש בקשה להיתר פליטה בהתאם למספר הרכיבים החדש. יחד עם זאת, אנחנו נוקטים בצעדים שיבטיחו כי הפליטות יהיו מתחת למספר עליו הצהרנו במקור כדי לעמוד בהתחייבות שלנו. כפי שעשינו עד כה, נמשיך לפעול בשקיפות ובאחריות מול המשרד להגנת הסביבה ומול הציבור. אסדת לוויתן שנבנית בטכנולוגיה הטובה ביותר ובסטנדרטים המחמירים של ה-OECD תחל להזרים גז בסוף 2019, לא תפגע באכות האוויר ביבשה ובחוף, לא תזהם את הים ותביא לשיפור משמעותי באכות האוויר בישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker