אורה קורן

עובדי מקורות מטרפדים בשלב זה את אחד החלקים המרכזיים ברפורמה המתוכננת בחברה - הפרטת החברה הבת שח''מ המעסיקה כ-450 עובדים. שח''מ עוסקת בביצוע כ-67% מהפרוייקטים של מקורות בהיקף של כ-400 מליון שקל בשנה.

ועד עובדי החברה הודיע השבוע על סכסוך עבודה והחל בביצוע פעולות ארגוניות שיגרמו לשיבוש במשק במים, לצד הפסקת עבודות פיתוח משק המים ואי-יציאת העובדים לתיקון תקלות. העילה המיידית לצעדי העובדים היא שימוע שפירסמה רשות המים לפני כשבוע, ובו הבהירה כי תצמצם את ההכרה בתעריף המים בפרוייקטים המתקבלים בפטור ממכרז, בנימוק שאלה מעודדים בזבוז וייקור המים.

"בעקבות החלטות חד-צדדיות שקיבלה רשות המים, המפרות באופן בוטה את ההסכמים הקיבוצים שנחתמו בחברת מקורות, הפעיל ארגון העובדים את סכסוכי העבודה הקיימים", הודיע ארגון העובדים במכתב לעובדים שנשלח גם לראשי משרדי האנרגיה והאוצר, רשות החברות הממשלתיות ורשות המים ובכירים בהסתדרות.  

יו"ר ארגון העובדים, אילן הללי, כתב כי "מועצת רשות המים קיבלה החלטה שמשמעותה חיסול והפרטת חברת שח''מ ביצוע תוך שלוש שנים, תוך הפרה גסה וחמורה של הסכמים קיימים שנחתמו על ידי כל הגורמים".

לדבריו, החלטה זו מצטרפת להחלטת דירקטוריון מקורות מיום רביעי להתעלם ממכתב ההסתדרות, ולאשר גיוס אג"ח סחיר לביצוע. בהנהלה טרם הוחלט סופית בנושא - אולם אם יוחלט על גיוס אג''ח סחיר הסכום יהיה כחצי מיליארד שקל.

הללי טוען כי בתוך כי ממשיכה הנהלת מקורות לבצע התייעלות חד-צדדית, ולא לאייש עשרות רבות של תקנים למרות סכסוך העבודה שאושר בעניין זה על ידי בית הדין לעבודה. עוד ציין כי מקורות מקדמת שינוי מבני שטרם אושר עם העובדים.

הרפורמה המקיפה במקורות - שנדונה עם הממשלה וטרם קיבלה את הסכמת העובדים לכל סעיפיה - כוללת את סגירת מקורות יזום, האחראית להקמת מתקן ההתפלה הבעייתי באשדוד ומכירת נכסיה, מיזוג חברת המוביל הארצי למקורות לביסוס מצבה הפיננסי, הפרטת שח''מ, הוצאת מקורות מפעילות מתקני טיהור שפכים והרחבת פעילות הקולחין שלה.

במסגרת הרפורמה יפרשו ככל הנראה כ-200 עובדים. ההסתדרות דורשת שכל עובד יקבל הטבות בהיקף חריג במיוחד של 2.5-2 מיליון שקל. לצורך השוואה, עלות פרישת עובד בחברה ממשלתית עד כה נעה ממיליון עד ל-1.3 מיליון שקל.

יו''ר הסתדרות המעו''ף, ארנון בר דוד, שיגר מכתב לראשי מקורות בו ציין כי "על שולחני הונחה טיוטת כללי המים, אשר מבחינתי ומבחינת ארגון עובדי מקורות מהווה יריית פתיחה למרוץ חיסולן של חברת שח"מ מקורות והעבודה המאורגנת בחברת מקורות. הצעדים הארגוניים השוליים בהם נוקט ארגון העובדים בימים האחרונים הם רק קצה הקרחון. פגיעה בעצמאות חברת מקורות, יישום תכניות לשינוי מבנה ארגוני, פגיעה בעובדים המאורגנים ופגיעה בהסכמים הקיבוציים מ-2008, משמעותם החמרת צעדים ארגוניים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום