מנכ"ל משרד האנרגיה על ייקור החשמל: "כרגע אנחנו חוטפים זעזוע גדול, זה ישתנה בסוף 2019"

תעריף החשמל יעלה בינואר ב-6% - ועשוי לעלות בעוד 4% בעוד שנה ■ מנכ"ל משרד האנרגיה תלה את "האשם" במחיר הגז ובסבסוד אנרגיות מתחדשות: "בסוף 2019 מאגר לווייתן יתחבר לחוף, אחריו מאגר כריש-תנין - והמחיר יירד"

אורה קורן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אודי אדירי, מנכ"ל משרד האנרגיה
אודי אדירי, מנכ"ל משרד האנרגיה צילום: תומר אפלבאום

בעוד מחירי האנרגיה בעולם צוללים, מחיר החשמל בישראל עתיד לזנק. בשלב זה צפוי תעריף החשמל לעלות ב-6% החל בינואר 2019. זאת, טוענת רשות החשמל, בגלל זינוק במחירי הפחם והגז הטבעי (שחלקו דווקא מוצמד לנפט הצולל) - וכן בגלל סבסוד ייצור החשמל הסולארי. בכך יחזור תעריף החשמל לרמתו מלפני שלוש שנים. בינואר 2020 עשוי התעריף לעלות ב-4% נוספים.  

בהודעה שפירסמה אמש (א') רשות החשמל במפתיע, על הכוונה לייקר את החשמל, צוין כי הסיבה לכך היא התחזקות הדולר מול השקל, בעליית מחירו של הפחם ב-12%, בעליית מחירו של הגז הטבעי ממאגר תמר ב-10% (אף שידוע על עלייה של כ-3% בלבד) וכן בגלל התייקרות הגז הנוזלי המיובא (LNG) ב-38% (אף ששיעור השימוש בו נמוך יחסית).

סל הדלקים, כך נטען, ייקר את הכיסוי התעריפי הנדרש ב-1.4 מיליארד דולר בשנה - מה שתרם לעליית התעריף לציבור ב-6%.  מחירי האנרגיה הסולארית שהמדינה מסבסדת תרמו 3% נוספים - אך אלה קוזזו בירידה של 3%, לאחר שהציבור סיים לממן את העלות של התקלה באסדת תמר ב-2018.

ברשות החשמל הדגישו כי הרפורמה בחברת חשמל לא העלתה את התעריף. אלא שזאת לא אמורה היתה להעלות אותו - כי אם למנוע את הורדתו (כדי לממן את עלות הפרשתם של אלפי עובדי חברת החשמל). יו''ר רשות החשמל, אסף אילת, אמר הבוקר כי "הצרכנים מאפשרים לחברה להחזיר לעצמה הכספים ששילמה לעובדים".

אילת דיבר בכנס אילת-אילות לאנרגיה מתחדשת. מנכ"ל משרד האנרגיה, אודי אדירי, אמר בכנס שהצרכנים משלמים את עלויות העבר, ושבעדכון התעריף הבא בעוד שנה המצב ישתנה. לדבריו, "עליית מחיר החשמל נובעת בעיקר משני מרכיבים שמקורם ב'אתמול' - אנרגיות מתחדשות שיצאו לדרך לפני 6-5 שנים במחירים גבוהים והגז הנוזלי ששייך ל'אתמול'. בסוף 2019 מאגר לווייתן יתחבר לחוף ואחריו מאגר כריש-תנין - והמחיר יירד. כרגע אנחנו חוטפים זעזוע גדול, אבל זה לא יהיה בעתיד. האלמנטים האלה לא יהיו רלוונטיים".

תמונה גנרית
תמונה גנריתצילום: Michael Putland / Getty Images

לדבריו, אף שרשות החשמל חותמת על עסקות אנרגיה סולארית בתעריף הזנה של 48 אגורות לקוט"ש לעומת כ-2 שקלים בעבר, "זה לא מספיק ויש לחתור למחירים נמוכים יותר בדומה למחירים במדינות השכנות - 10 אגורות לקוט"ש".

היעד של משרד האנרגיה להכנסת אנרגיה מתחדשת, בעיקר סולארית, הוא 17% עד 2030. אדירי אמר כי הוא הורה לחברת חשמל להכין תכנית לפיתוח רשת ההולכה, כך שתכיל יותר אנרגיה סולארית.

"האם יש לתקן היעד ב-2030 ל-25%-30% אנרגיה מתחדשת? המספר לא כל כך חשוב. צריך לתכנון רשת ההולכה כך שבעוד עשור תוכל להוציא יותר מ-17% חשמל באנרגיות מתחדשות ועם יכולת של אגירת אנרגיה", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker