בג"ץ ישקול דיון בעתירה נגד השתת עלויות הרפורמה בחשמל על הציבור

השופטים לא קיבלו את עמדת המדינה, שלפיה יש לדחות מיידית על הסף את העתירה שהגיש פורום קהלת נגד הרפורמה בצורתה הנוכחית ■ הפורום קובל על צורת המימון של הרפורמה, בסך 7.1 מיליארד שקל, דרך תעריף החשמל

אורה קורן
עבודות חברת חשמל ברעננה
עבודות חברת החשמלצילום: ללא קרדיט

בג"ץ החליט היום (ד') לא לדחות על הסף את עתירת פורום קהלת נגד השתת עלויות הרפורמה בחשמל, בסך 7.1 מיליארד שקל, על הציבור דרך תעריף החשמל. השופטים מני מזוז, דוד מינץ ועופר גרוסקופף החליטו לדון ביניהם בעמדות הצדדים ולמסור את עמדתם בכתב בהמשך.

לאחר הדיון, יחליטו אם לקבל או לדחות את עמדת המדינה ולהמשיך עם העתירה, או לדחות את עתירת פורום קהלת. אם יחליטו שיש מקום לדיון בבג"ץ, ייערך דיון נוסף, שבו תידרש המדינה לתת הסברים משכנעים יותר למבנה הרפורמה. עד כה, עמדת המדינה בדיון היתה שאין לדון בעתירה כלל, מכיוון שהרפורמה כבר יצאה לדרך והיא מעשה גמור.

עורך הדין של פורום קהלת, אריאל ארליך, אמר בסיום הדיון ל-TheMarker כי תחילה נראה היה שהשופטים מקבלים את עמדת המדינה, שלפיה יש לדחות את העתירה על הסף, אבל בהמשך הבהירו העותרים כי לא מדובר במימוש הרפורמה, אלא בדרך לממן אותה.

לדבריהם, ניתן לבצע את הרפורמה כמוסכם, אך מימונה לא חייב להיות דרך תעריף החשמל ועל גב הצרכנים. חלופות המימון שציינו כוללות מימון מתקציב המדינה או מהחיסכון שיושג במהלך הרפורמה. לדבריהם, המדינה טענה בעבר שהרפורמה יכולה לממן את עצמה.

שר האנרגיה יובל שטייניץ
שר האנרגיה, יובל שטייניץצילום: תומר אפלבאום

העתירה הוגשה בנימוק שמימון הרפורמה באמצעות תעריף החשמל מבוסס על חובת רשות החשמל להתחשב בעקרונות מדיניות של שר האנרגיה. עם זאת, העותרים ציינו כי תגמולים לעובדים לא יכולים להיות עיקרון מדיניות. יתר על כן, לפני כשלוש שנים, כשנדון השינוי בחוק החשמל - שמחייב התחשבות בעקרון המדיניות בתעריף - טענו נציגי הממשלה כי לא יאפשרו ללחצים פוליטים להשפיע על התעריף. לדבריהם, הכוונה לעקרונות מדיניות, כדוגמת צורך ביצירת יתירות לגז, או מעבר לאנרגיה נקייה, שיש להם עלויות.

בתשובתה טענה המדינה כי "דין העתירה להידחות על הסף. ראשית, הליכי החקיקה הראשית הנלווים להחלטת הממשלה על השינוי המבני במשק החשמל ובחברת החשמל הושלמו זה מכבר, לפני כארבעה חודשים, לאחר הגשת העתירה, והרפורמה במתכונת בה חוקקה הפכה לחלק בלתי-נפרד מספר החוקים של מדינת ישראל. מטעם זה, העתירה תאורטית, בלתי-אקטואלית, ולמעשה נתקף במסגרתה מעשה עשוי".

בנוסף, התייחסה המדינה לטענה שלפיה אין בסמכות שר האנרגיה להכניס לעקרונות מדיניות הסכמי שכר. לדבריה, "בנסיבות המיוחדות, יש לראות בהסכם הקיבוצי עם העובדים חלק מהרפורמה ששר האנרגיה מוסמך לקדם בדרך של עקרונות מדיניות". עוד טענה המדינה כי הליך הרפורמה אינו פוגע בעצמאותה של רשות החשמל, המוסמכת לעסוק בתעריף החשמל.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי "ההרכב שדן היום בעתירה דחה את קבלת ההחלטה בעניינה לעיון. לכן, לא נותר אלא להמתין להחלטת בית המשפט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker