עובדי מלט הר טוב מפגינים בצומת לה גווארדיה - דורשים היטל על יבוא המלט

העובדים מוחים נגד ההחלטה לא להטיל היטל על יבוא מלט - וטוענים כי הדבר יביא לפיטורים ■ עם זאת, לרובם יש רשת ביטחון המאפשרת להם להיקלט בחברת נשר אם יפוטרו

אורה קורן
הפגנות עובדי מלט הר טוב, אתמול בירושלים
הפגנות עובדי מלט הר טוב, אתמול בירושליםצילום: אמיל סלמן
אורה קורן

עובדי מלט הר טוב מפגינים בצומת לה גווארדיה בתל אביב נגד ההחלטה לא להטיל היטל על יבוא מלט. משמעות ההיטל היא ייקור דירות באלפי שקלים, ויש הטוענים כי אפילו בעשרות אלפי שקלים, בהתחשב במשקל המלט במדד תשומות הבנייה.

העובדים טוענים כי הם יפוטרו ללא ההיטל, אך לרובם יש רשת ביטחון שמאפשרת להם להיקלט בחברת נשר אם יפוטרו. החברה גם יכולה לקבל תמיכה ממשלתית לשידרוג טכנולוגי מהממשלה אם תחליט לחדש את פסי הייצור המיושנים שלה, וכך לא תצטרך לפטר עובדים. למרות זאת, העובדים ממשיכים להפגין בתל אביב, לאחר שאתמול הפגינו בירושלים וחסמו לפרק זמן את הכניסה לעיר ואת היציאה ממנה תוך ששפכו שקי מלט על הכביש.

בשנתיים האחרונות נפתח ענף המלט ליבוא במחירים נמוכים - מה שהביא להורדה של מחיר המלט לצרכנים והביא לתחילתה של תחרות. זאת התחלה בלבד, מכיוון שהכמויות המיובאות הן פחות מ-10% מהשוק שבו שולטת נשר (כ-70%). עם זאת, היבוא אילץ את נשר להוריד מחירים.

מלט הר טוב מחזיקה כ-6% בלבד מהשוק, מעסיקה 120 עובדים ומייצרת מלט בשיטות מיושנות ולא יעילות שלא מאפשרות לה לפתח תחרות מול נשר והיבואנים. החברה הגישה תלונה על יבוא במחיר נמוך במיוחד (היצף), שנועד לטענתה למוטט את התעשייה המקומית ולאפשר העלאת מחירים על ידי היבואנים בעתיד, בהיעדר תחרות. החוק הישראלי מאפשר להטיל היצף על יבוא אם הוא פוגע משמעותית בלפחות 25% מהחברות בענף הרלוונטי.

כיוון שהר טוב היא רק 6%, נשר הצטרפה לתלונת ההיצף. הממונה על ההיטלים במשרד הכלכלה והתעשייה המליץ על היטל של כ-20%, והחלטתו הועברה לוועדה המייעצת לשרי הכלכלה והאוצר בנושא היטלים. זו הצביעה ברוב מוחץ נגד ההיטל. בימים אלה משלימה הוועדה את ניסוח המלצותיה, וייתכן שההפגנות נועדו ליצור לחץ על נוסח ההמלצה שתוגש לשרים, ובהמשך גם על השרים שיצטרכו להחליט אם לקבל או לשנות את המלצת הוועדה.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ