עובדי מלט הר טוב שפכו מלט בכניסה לירושלים וחסמו את הכניסה והיציאה מהעיר

העובדים מנסים לעורר מודעות ציבורית למאבקם ביבוא מלט, שהוריד מחירים בשוק ■ הם שואפים לגרום לשרי האוצר והכלכלה להשית היטל על היבוא כדי להעלות את מחיר המלט

אורה קורן
שקי מלט על הכביש בהפגנה של עובדי מלט הר טוב
שקי מלט על הכביש בהפגנה של עובדי מלט הר טובצילום: דוברות המשטרה
אורה קורן

עובדי מלט הר טוב שפכו הבוקר (א') מלט בכניסה לירושלים וביציאה ממנה ובכך חסמו אותן. המשטרה מפנה נהגים לדרכים חלופיות. במקום מתקיימת הפגנה בניסיון להשפיע על החלטת הממשלה המקלה על יבוא תחרותי של מלט, שיפגע בהר טוב. המפעל מייצר בטכנולוגיה מיושנת ביותר שאינה מצליחה להתחרות ביבוא. מקורבים לנשר אמרו כי ככל הנראה גם עובדי נשר משתתפים בהפגנה, אולם ללא תיאום עם ההנהלה.

מחר צפויה הוועדה המייעצת לשרים לפרסם את החלטתה, ונראה כי ההפגנה נועדה להשפיע על נוסח ההמלצה הסופי שלה, זאת למרות שלפני כעשרה ימים היא דחתה את ההצעה להטיל היטל ברוב גדול. ההחלטה, שפוגעת ברווחיות מונופול נשר, עוררה תגובות זועמות בהתאחדות התעשיינים, למרות שחלק מחבריה, כחברת אקרשיין, מתנגד להיטל. בנוסף, האפשרות שהבחירות יוקדמו יוצרת הזדמנות ללחץ פופוליסטי על השרים.

היבוא מתבצע זה כשנתיים, ככל הנראה בהיצף - מחיר נמוך במיוחד שניתן להטיל עליו היטל אם הוא פוגע בתעשיה מקומית. עם זאת, משרד הכלכלה קבע כי לא ניתן להטיל היטל לטובת הר טוב, מכיוון שלא ניתן להעריך את היקפו נוכח שיטות היצור המיושנות של המפעל. לעומת זאת, המליץ המשרד להטיל היטל של כ-20% כדי למנוע פגיעה במונופול המלט נשר.

ההפגנה של עובדי מלט הר טוב בירושלים
ההפגנה של עובדי מלט הר טוב בירושליםצילום: אמיל סלמן

ועדה מייעצת לשרי הכלכלה והאוצר דחתה בהצבעתה את ההמלצה בנימוק שלא ראוי לפגוע בשלב זה בתחרות במשק שהורידה מחירים, מה שמשפיע על מחירי תשתיות ודיור. עם זאת, באופן חסר תקדים הוועדה טרם פרסמה את המלצתה. מקורות מקורבים אליה ציינו כי נמשכים מאבקי כח בין חבריה לגבי ניסוח ההמלצה, שכן לנציגי משרדי הכלכלה והאוצר עמדות הפוכות בסוגיה - משרד הכלכלה תומך בהיטל ואילו משרד האוצר מתנגד לו.

גם ללא היטל, מפעל הר טוב יוכל לקבל תמיכות ממשלה במסלולים קיימים במשרד הכלכלה, לתמיכה בהשקעות, בחדשנות ובהכשרת עובדים, אם בעליו יחליט להשקיע ולהתייעל. לעובדי המפעל גם הסכם חתום עם נשר, שמבטיח לרובם תעסוקה במידה והמפעל בהר טוב ייסגר.

הפגנת עובדי מלט הר טוב בירושלים
הפגנת עובדי מלט הר טוב בירושליםצילום: אמיל סלמן

נראה כי הפגנת העובדים נועדה לעורר דעת קהל למאבקם, ובדרך זו להשפיע על ההחלטה הסופית שיקבלו הוועדה המייעצת ושרי האוצר והכלכלה. אלה צריכים להחליט אם לאמץ את המלצת הוועדה המייעצת. ככל הידוע, לא היה מצב בו הוועדה המליצה לא להטיל היטל והשרים אישרו אותו.

יבואניות המלט, שהמרכזית בהן היא חברת סימנט, אמרו בתגובה כי "בהתאם למדיניות משרדי האוצר והכלכלה, מאז פתיחת התחרות בתחום המלט והבטון ירדו המחירים בכ-30%, למרות התנגדות מונופול המלט ושלוחיו, זאת למרות שמקום עבודתם של העובדים מובטח בהסכם שנחתם בין מפעל נשר ומפעל הר טוב, ובגיבוי ההסתדרות. המרוויחים הגדולים מירידת המחירים הם הציבור הרחב, רוכשי הדירות  ותקציב המדינה, שחסכו מיליארדי שקלים. זאת, כפי שקבעה הוועדה, מבלי שייגרם נזק מהותי לתעשייה המקומית".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker