הושלמו הדיונים על צינור הגז לאירופה - טיוטת ההסכם עברה לאישור האיחוד

החתימה על ההסכם בין ישראל קפריסין, יוון ואיטליה צפויה בחודש הבא בירושלים ■ סקר כדאיות שייערך ב-2019 יקבע אם הצינור כדאי ואם ניתן להתחיל להניח אותו ב-2020

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אסדת קידוח תמר
אסדת קידוח תמרצילום: תומר אפלבאום

הדיונים על ההסכם להנחת צינור גז מישראל לאירופה הושלמו - וטיוטת ההסכם הופקדה, כמקובל לאישור במוסדות האיחוד האירופי. כך מסרו אמש (שבת) מקורות במשרד האנרגיה. את הדיונים ניהלו המנכ''לים של משרדי האנרגיה בישראל, ביוון, באיטליה ובקפריסין.

כפי שפורסם ב-TheMarker, החתימה על ההסכם צפויה בירושלים בחודש הבא. ההסכם כולל היבטים טכניים וביטחוניים, ובכללם סדר הזרמת הגז ממקורות שונים, התייחסות לאפשרות שלבנון או מצרים יתחברו לצינור, וסוגיות בנוגע ללקוחות פוטנציאליים נוספים מאירופה מלבד המדינות שיחתמו עליו – קפריסין, יוון ואיטליה.

עתידו של צינור הגז בין ישראל לאירופה ייקבע בסקר כדאיות כלכלי מעמיק שיתבצע ב-2019, במטרה לבחון אם ישנם לקוחות לגז ובאיזה מחיר ניתן יהיה לייצא אותו. הסקר יתבצע בעלות של 70 מיליון יורו. מחצית מהסכום יגיע מהאיחוד האירופי ומחציתו מ-IGI, תאגיד איטלקי-יווני שיבצע את הסקר וייתכן שאף את הפרויקט עצמו.

הצינור המתוכנן, באורך של כ-2,100 ק"מ, יוקם בעלות של כ-25 מיליארד שקל להערכת משרד התשתיות, ובנייתו צפויה להסתיים ב-2025. על פי מקורות אחרים, עלותו תהיה 10-7 מיליארד דולר (מעל 35 מיליארד שקל).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker