המשרד להגנת הסביבה נגד משרד האנרגיה: "התוכנית ל-2030 - בדיחה עצובה"

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, ישראל דנציגר, התבטא היום נגד יעד האנרגיות המתחדשות שנקבע - 17% - וטען כי יש להגדילו ל-50% ■ משרד האנרגיה: בשנים הקרובות יושקעו 40 מיליארד שקל בתחום

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, ישראל דנציגר
מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, ישראל דנציגרצילום: ללא קרדיט

מנכ"ל ההמשרד להגנת הסביבה, ישראל דנציגר, תקף היום (ג') בוועידת האנרגיה את התוכנית האסטרטגית של משרד האנרגיה ל-2030 - המבוססת על 17% אנרגיות מתחדשות עד 2030 - וכינה אותה "בדיחה עצובה ואיוולת". לדבריו, יש להגדיל את השיעור ל-50%. "משק האנרגיה צריך להיות מבוסס על שמש ולא על גז", אמר.

משרד האנרגיה פירסם בשבועות האחרונים את תוכנית האב למשק האנרגיה עד 2030 המבוססת על ייצור חשמל מגז טבעי, שמזהם פחות מהדלקים האחרים. מנכ"ל משרד האנרגיה, אודי אדירי, אמר כי על בסיס התוכנית צפויות השקעות של 40 מיליארד שקל מהמגזר העסקי, כולל חברות ממשלתיות במשק.

"השנתיים הקרובות ישברו שיא בפרויקטים בביצוע על ידי המגזר הפרטי", אמר אדירי בוועידה. "40 מיליארד שקל של פרויקטים מקודמים הוא הערכה סבירה. אלה שנים משמעותיות של השקעת גם של חברת חשמל, נתג"ז ומקורות", הוסיף.

"תוכנית משרד האנרגיה היא רק ההתחלה", אמר דנציגר. "אי-אפשר לבסס את המשק רק על גז שהוא דלק פוסילי שייגמר. זה טלאי זמני לכמה שנים. מדינת ישראל צריכה להיות מבוססת שמש, לא גז. טוב שמצאנו גז שיקיים אותנו כמה שנים, אבל לא לעשרות ומאות שנים", הוסיף.

פאנל סולארי
פאנל סולאריצילום: צילום : אמיל סלמן \

לדבריו, "יעד של 17% אנרגיות מתחדשות עד 2030 זו בדיחה עצובה. אנחנו ב-4.5% מתחדשת. עשינו קפיצת מדרגה בעזרת רשות החשמל, אבל זה לא זה. אנחנו אוזקים את עצמנו למשק אנרגיה נחות.

"אנחנו מתכננים את רשת ההולכה וניהול האגירה והביקוש, ומשקיעים בזה 14 מיליארד שקל – אבל כשאני שואל בדיונים בממשלה מה יקרה אם נרצה לקפוץ לשלב הבא של יותר מ-17% אנרגיות מתחדשות, אני שומע קול דממה דקה. אומרים לי 'נגיע לזה ואז על באב אללה' (נראה מה יהיה; א"ק). אנחנו חייבים להפסיק את האיוולת הזאת ולתכנן רשת חכמה שיודעת לטפל באנרגיות מתחדשות בשיעור גבוה יותר", הוסיף.

לדברי דנציגר, חלק מהחסמים להגדלת הפקת האנרגיה המתחדשת היא רגולציה ממשלתית. "לא יכול להיות שאני מסייר בגלבוע ומספרים לי שבריכות הדגים בבית שאן הן פוטנציאל להפקת 20% מהיעד הנוכחי של האנרגיות המתחדשות, שזה כדאי כלכלית ואפילו שהשקנאים לא יאכלו את הדגים – אבל היטל ההשבחה של רשות מקרקעי ישראל הופך את העניין ללא כלכלי", אמר.

לדברי דנציגר, הממשלה צריכה להסיר חסמים ולקדם הקמת פאנלים סולאריים. "צריך להתייעל אנרגטית ולשים פאנלים על גגות וחייבים הסכמים בילטראליים לניצול אנרגיה מתחדשת, זו גם רשת חסינה ביטחונית. זה חייב להיבנות עכשיו - לפני שנאזוק עצמנו לתשתיות שלא נוכל להשתחרר מהן".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker