יוסי אבו: נזרים ב-2019 את הגז למצרים דרך קצא"א, נתג"ז והצינור הפאן ערבי

מנכ''ל דלק קידוחים אמר כי בינואר תתחיל דלק בהקמת פלטפורמת ההפקה ממאגר לווייתן 10 ק''מ מהחוף, וברבעון הרביעי של 2019 תתחיל להזרים גז מהאסדה

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי אבוצילום: דניאל בר-און / דלק
אורה קורן

מנכ"ל דלק קידוחים, יוסי אבו, אמר היום (ב') כי החברה תזרים גז למצרים דרך התשתית של קצא"א ונתג"ז וכן דרך הצינור הפאן ערבי שיגיע לירדן. בשלב שני נבחנת הקמת צינור ישיר לצינור EMG, שיעקוף את ישראל, ובעתיד ייבחן צינור ישיר מלווייתן ואפרודיטה למצרים.

אם דלק תעקוף את הקשר הישראלי לצינור EMG, היא עשויה לא להידרש לאישור רשות ההגבלים העסקיים לעסקת EMG. במקרה כזה, עלולה לעמוד לה האפשרות לחסום יצוא גז פוטנציאלי ממצרים לישראל בעתיד. זאת, אם משרד האנרגיה לא יתנה את העסקה באישור הזרמה הפוכה מירדן.

במשרד האנרגיה ציינו בעבר כי יבקשו אישור מוועדת הריכוזיות הכלל משקית לעסקה. ואולם ועדה זו אינה עוסקת ישירות בתחרות אפשרית מיבוא, אלא בעיקר בחלקה של דלק בתשתיות בישראל.

בוועידת האנרגיה 2018 אמר אבו כי כי דלק ונובל:  "הפלטפורמה הימית תגיע בינואר והרגליים שלה יותקנו בינואר כ-10 ק"מ מהחוף. ברבעון הרביעי השנה נתחיל להזרים גז מלווייתן".

הדברים נאמרו על רקע מחאת תושבים באזור חוף דור, התובעים להזיז את האסדה ללב ים מחשש לפגיעה בבריאותם. זאת, אף שהסכימו בעבר שתזוז ממקום קרוב יותר לאותו מיקום. התושבים הפסידו כבר בשש פניות לבג"ץ.

לדברי אבו, המשק הישראלי יצרוך השנה כ-11 BCM גז, מהם 10 BCM מתמר. לדבריו, כשבוחנים את 2020 ומביאים בחשבון חשמול רכבות, מתקני התפלה וצריכת חשמל – המשק יגיע לביקוש של 14 BCM. ב-2021 תהיה להערכתו קפיצה משמעותית בצריכת הגז, עקב השבתת תחנת אורות רבין בחדרה.

אבו אמר כי במאי-יוני הצנרת לירדן ומירדן לישראל תהיה מוכנה, ותוכל לעבוד באופן מלא כבר ב-2019 - מוקדם מהתכנון המקורי. "הצלחנו לפתוח את המשק המצרי, אבל זו רק ההתחלה. יש מה לעשות בזירה האזורית ודרכה להיות שחקן יותר גלובלי", אמר.

אבו התייחס לביקורת על תוכניות היצוא למצרים, בעוד זו צפויה לפתח שדות גז ענקיים שיספקו את כל צורכי המדינה, על פי הערכות בענף האנרגיה. לדבריו, "אנחנו לוקחים בחשבון שיהיו עוד תגליות במצרים". עם זאת, כשמסתכלים על המחסור שם – רואים שהמשק צריך 40-20 BCM בשנה ימשראל וקפריסין. "יש מקום לכולם. המשק המצרי הופך האב משמעותי לזירה האזורית", אמר.

"אנחנו עובדים על הסכמי יצוא נוספים למצרים"

דלק חתמה בתחילת השנה על הסכם ראשון עם דולפינוס המצרית לאספקת 7 BCM גז בשנה, מחציתם מתמר ומחציתם אופציונלית מלווייתן. "ההסכם קיבל תאוצה אחרי החתימה על פתרון התשתית", אמר אבו והתייחס בכך לרכישת חלק מצינור EMG בין ישראל למצרים. לדבריו, במחצית הראשונה של 2019 מתוכנן השלב הראשון של אספקת הגז למצרים ממאגר תמר דרך נתג"ז, קצא"א והחיבור באשקלון.

אבו התייחס לקיבולת הצנרת בישראל, ואמר כי כאשר לווייתן יחובר לחוף תיפתח חלופה נוספת. "יש אפשרות יצוא דרך ירדן והצינור הפאן ערבי שיחובר אליו במאי 2019. הקיבולת הוגדרה 10 BCM לשנה שנזרים לירדן. הצריכה הירדנית 5 BCM. השאר יכול לזרום למצרים, עד 5-4 BCM בשנה. מעבר לזה נזרים דרך נתג"ז לצינור EMG ומצרים. מה שנוכל מנתג"ז וקצא"א נזרים, ומה שלא נוכל מבחינת קיבולת נזרים דרך ירדן", אמר.

לדבריו, "לטווח ארוך אנחנו רוצים להיות הכי אפקטיביים. יש לנו שתי הזדמנויות להגבלת הקיבולת של נתג"ז. אחת להגדיל קיבולת. נתג"ז עובדת אתנו באופן מלא. החלופה השנייה היא חיבור ישיר מתמר או לווייתן ישירות לצינור EMG, שיאפשר להזרים גז בלי שיגיע למשק הישראלי כלל. זה חלק מתוכנית העבודה שלנו עכשיו, ואנחנו זוכים לשיתוף פעולה מנתג"ז, קצא"א והמערכת הממשלתית".

המיקוד של דלק עובר להגדלת מאגר לווייתן, לשלב ב' ולהפקת 21 BCM. לדברי אבו, "אנחנו עובדים על הסכמי יצוא נוספים למצרים שיהו בסיס לתוכנית הפיתוח הזו. זה יכול להיות משולב בצינור משותף מלווייתן ואפרודיטה למשק המצרי, בצינור של 15 BCM למתקני הנזלה או למקום אחר במצרים".

אבו ציין כי "השנה תתחיל בהתקנת רגלי הפלטפורמה בינואר. אנחנו מקווים במחצית הראשונה של 2019 להזרים גז בפועל למצרים ולהשלים את עסקת EMG. בנוסף אנחנו עובדים על פי מתווה הגז למכירת יתרת האחזקות בתמר (22%), בעיקר למשקיעים זרים בהנפקה ביורונקס – הבורסה בהולנד. יש עניין של משקיעים. מה שעשינו בתמר פטרוליום נשכפל בשוק העולמי ב-2019. נשלים את העבודה על קידוח עומק של נפט במטרה לקדוח בסוף 2020-2019. אנחנו רואים פוטנציאל שאנחנו רוצים לבדוק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker