משרד האוצר: אין להשית היטל על יבוא המלט; חברי הוועדה המייעצת חשים מאוימים

באוצר טוענים כי הצעת ההיטל משקפת "מצב אבסורדי שבו פירות הפתיחה לתחרות של שוק מונופוליסטי נתפשים כדבר שלילי"

אורה קורן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מפעל נשר בית שמש
מפעל נשר בבית שמשצילום: גיל כהן-מגן

משרד האוצר מתנגד להיטל על יבוא המלט לישראל, מפני שהוא סבור כי זהו מהלך אבסורדי שיפגע בתחרות. בנייר עמדה שהוציאו אנשי משרד האוצר אתמול (ג') לוועדה המייעצת לעניין ההיטלים לשרי האוצר והכלכלה, הם כתבו כי אין להשית היטל על יבוא מלט מטורקיה ומיוון כפי שהמליץ הממונה על ההיטלים במשרד הכלכלה, דני טל.

טל המליץ להשית היטל של כ-20% למשך חמש שנים על יבוא המלט על ידי חברת סימנט ואחרות, מכיוון שהוא מתבצע בהיצף המסכן את מונופול המלט ההיסטורי נשר. ישיבת הוועדה מתוכננת למחר (ה').

היצף מתרחש כאשר מחיר מוצר במדינה המייבאת נמוך ממחירו במדינה המייצאת. ההיטל אמנם חוקי, אבל אם מתברר שהוא מסכן את קיומה של תעשייה במדינה המייבאת - אפשר להשית היטל שיעלה את מחירו. היטל נקבע בהינתן שלושה גורמים: יבוא בהיצף, נזק חמור לענף מקומי וקשר נסיבתי ביניהם. לגישת משרד האוצר, הנזק שנגרם לנשר אינו חמור, ולכן לא ניתן לקבוע שיש מקום להיטל.

על פי עמדת המשרד, כאשר התחרות היא מול מונופול, אין זה סביר שירידת נתח השוק שלו או מחיריו ייחשבו לנזק. "לטעמנו זהו מצב אבסורדי שבו פירות הפתיחה לתחרות של שוק מונופוליסטי נתפשים כדבר שלילי, שיש לנקוט אמצעים כדי למנוע אותו ולהחזיר את המצב לקדמותו", נכתב בנייר העמדה.

עוד צוין כי היטל ישמר את היעדר התחרות שעליו משלמים הצרכנים והשחקנים האחרים בשוק. המסמך תוקף בחריפות את הטענה שעלתה בדיונים קודמים של הוועדה המייעצת על ידי "סוללה של עורכי דין" מטעם נשר, שלפיה יש לשמר רווחיות סבירה למונופול. לגישת משרד האוצר, "לא יעלה על הדעת שתפקיד הציבור והעוסקים הוא לממן או להבטיח תשואה מסוימת למונופול. אמירה זו רק מדגישה את חוסר התחרותיות בשוק".

בנייר העמדה צוין כי משרד האוצר פנה לוועדה והציע שתקיים הצבעה חשאית "על רקע אמירות של חברי ועדה שהם חשים מאויימים" - אך ההצעה נדחתה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker