"זה מטורף ופלילי": העדויות על כשלי בטיחות בקו הרכבת המהירה לירושלים

ערן זפוליו, מנהל העבודה והאחראי על בטיחות הפרויקט, דיבר הבוקר בוועדת הכלכלה על הליקויים בהשקת הקו ■ זפוליו: "הממונים אומרים לי לעצום עין" ■ איתן כבל: "האשמות חמורות, אדרוש בדיקה"

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
קו הרכבת המהיר ירושלים-תל אביב
קו הרכבת המהיר ירושלים-תל אביבצילום: עופר וקנין

דיון סוער נערך היום (ב') בוועדת הכלכלה, בראשות ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), סביב הליקויים בהשקת קו הרכבת המהיר בין ירושלים לתל אביב. העדות שניתן להגדירה כמזעזעת ביותר היתה של ערן זפוליו, מי שהועסק כמנהל עבודה ואחראי על נושא הבטיחות בחברת סמי הספרדית, המבצעת את הפרויקט.

"הועסקתי על ידי חברת סמי (SEMI) בתחום הבטיחות, כשאני חותם ערב ערב על יומן עבודה. כל ערב אני חותם על ליקויים – כלי צמה מסילתיים ללא אישור עבודה או פסולים, עובדים שהגיעו ללא תעודת זהות. היתה שריפה ברכבת של כלי מסילתי ואף אחד לא רצה לפרסם את התמונה. האחראי על הכיבוי יכול לאשר את זה. בחברת סמי רוצים שאשתוק. אני לא מוכן. אני מדבר מדם לבי. הממונים עלי אומרים לי לעצום עין".

כבל: אתה מבין את המשמעות של הדברים שאתה אומר?

זפוליו: "אני מבין. בגלל זה אני פה. היו עובדים שעבדו בגבהים לא נורמליים. יש כלים מסילתיים משנות ה-90 שהגיעו מרוסיה ביבוא אישי של סמי. האם יש כלים שהחליפו להם את הג'נטים לגלגלי רכבת? דרישות החוק לא ברורות – כלי מסילתי שעולה על המסילה, אסור לו לנסוע במהירות יותר גבוהה מ-15 קמ"ש".

כבל: יש כאן דברים חמורים ביותר, שיש להם משמעויות פליליות. את כל החומר הזה אני מבקש להעביר למבקר המדינה ולהנהלת הרכבת.

זפוליו: "פניתי לכבוד מנכ"ל הרכבת עשרות פעמים, וביקשתי להיפגש. ציינתי את הליקויים. פניתי גם לאחראי בטיחות של הרכבת שאמר שזה לא באחריותו".

שי וקסמן, מנהל פרויקטים ברכבת, אמר: "ההצעה של סמי היתה על הפנים, ולמרות זאת העבירו אותה בוועדה הטכנית. לפרויקט הזה יש חתימה של חוזה בינלאומי, יש לו ביסוס. יש פה 16 חבילות ביצוע מקצועיות".

וקסמן הוסיף: "נתב"ג זה אמצע שום מקום עם גנרטורים ניידים. רק כדי לעשות רוח לציבור. זה אלתור מוחלט. הממשלה מדברת ב-17 קולות. הות"ל עשה כמעט כל מכשול אפשרי, המשרד להגנת הסביבה המציא קריטריונים לקרינה. משרד הבריאות תמך בהם בלי שום ידע ומחקר. אף אחד בממשלה לא הקשיב. תמצא זמן שיציגו לך את הפרויקט. הפיילוט היה אמור להיות בכרמיאל. הבעיה היא שאף אחד לא מקשיב, משרד התחבורה לא מקשיב והמנכ"ל (של הרכבת) לא הגיע לדיון מעקב אחד".

על דברים אלו הגיב כבל: "אם רק 5%-10% מהדברים שאתם אומרים נכונים, זה סיפור מטורף, והדברים ששמענו מטורפים. אני רוצה מכתב אלי שמפרט את כל הדברים האלה". הוא הוסיף כי אף שאין לו את הכלים לבחון את הענין, מדובר בהאשמות חמורות מאוד והבטיח לתבוע בדיקה שלהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker