יצרני החשמל הפרטיים לממשלה: להקדים את סגירת התחנות הפחמיות - ולא להסב אותן לגז

לטענת הפורום ההסבה תייקר את פעילותן ב-4.6 מיליארד שקל ■ במשרד האוצר מעוניינים דווקא לדחות את סגירתן

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תחנת הכוח בחדרה
תחנת הכוח בחדרהצילום: יוסי וייס/ חברת החשמל

פורום יצרני החשמל הפרטיים, הגיש היום (א') למנכ"ל משרד האנרגיה, אודי אדירי, תגובה למסמך הסוקר את יעדי משק האנרגיה ל-2030 שפירסם המשרד לפני כחודש.

על פי תוכנית משרד האנרגיה, התחנות הפחמיות של חברת חשמל באורות רבין וברוטנברג ייסגרו עד 2030. מדובר ביחידות 4-1 בחדרה, שאמורות להיסגר עד תחילת 2022 ובתחנות 6-5 בחדרה וברוטנברג באשקלון שאמורות להיסגר לפי התוכנית עד 2030.

לגבי התחנות שייסגרו ב-2030, מציע משרד האנרגיה שלוש חלופות: גריטת התחנות והקמת תחנות במחזור משולב (מחז''מ) חדשות במקומן; סגירת התחנות הפחמיות והקמת מחז"מים במקומן, תוך השארת התחנות הפחמיות לגיבוי; או הסבה של התחנות הפחמיות לעבודה בגז טבעי במקום בפחם.

"הפורום בדעה כי הפתרון המיטבי, בעל מרב היתרונות להשגת יעד זה של הפסקת השימוש בפחם, הוא הקמתם של מתקני ייצור במחזור משולב במקום התחנות הפחמיות, שאותן יש לשמר להפעלה בחירום בלבד", כתב יו"ר הפורום, עמוס לסקר לאדירי. העמדה מבוססת על עבודה כלכלית שערכה חברת ביטא פייננס ממנה עולה כי חלופת הסגירה והקמת המחז"מים תחסוך למשק מיליארדי שקל, לעומת חלופת ההסבה.

עוד נכתב כי בכנס שיתוף הציבור בתוכנית שערך בשבוע שעבר משרד האנרגיה התברר כי הכוונה היא להתחיל בפיילוט להסבת התחנות הפחמיות רק ב-2023, וככל שהפיילוט יצליח, לבצע את ההסבה של התחנות הבאות עד 2028.

לסקר ציין כי "חברי הפורום סבורים כי בלוחות הזמנים המצוינים המשק הפרטי יכול להקים את המחז"מים שיחליפו את התחנות הפחמיות, כך שניתן יהיה להפעיל אותם בסמוך למועד שבו מתכוון המשרד לבצע את הפיילוט ולהסב את התחנה הפחמית הראשונה לעבודה בגז טבעי, כלומר במהלך 2023 או לכל המאוחר ב-2024".

לסקר ציין כי המשך הפעלתן של תחנות פחמיות ישנות שמוסבות לגז במשך 20 שנה, הוא פתרון לא יעיל שמביא לשריפת כמות כפולה של גז מזאת שנדרשת בתחנות יעילות. המשמעות היא תוספת עלות למשק של כ-4.5 מיליארד שקל, בזבוז משאבי הגז הטבעי על חשבון הדורות הבאים והגדלה משמעותית של פליטות מזהמים לסביבה.

הפורום קרא לשר האנרגיה, יובל שטייניץ, לקבוע כי במקביל ליישום מיידי של החלטתו להפסיק ולשרוף פחם לצורך ייצור חשמל, יש להימנע גם משריפה מיותרת של גז ולקדם לפיכך הליכי תכנון מהירים שיאפשרו להקים הן תחנות כוח יעילות מבוססות גז והן אנרגיות מתחדשות בהיקף שהגדיר השר בחזונו ל-2030.

עמדת יצרני החשמל הפרטיים מנוגדת לקולות הנשמעים ממשרד האוצר הקוראים להארכת חיי התחנות הפחמיות ורמזו כי בגרמניה הן מתוכננות לפעול עד 2050. במשרד האוצר חוששים מהשלכות ההשקעות הגדולות הכרוכות ברפורמה על התקציב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker