דוראל אנרגיה וקיבוץ רשפים יקימו מערכת סולארית קרקעית ב-40 מיליון שקל

המערכת - שתוקם על שטח של 125 דונם - תייצר כ-10 מגה-ואט ■ העבודה צפויה להתחיל עוד חצי שנה ולהימשך כשנה ■ "המעבר לייצר חשמל ממקורות מתחדשים בצפון יתרום להקטנת הפגיעה הסביבתית שגורמים מקורות ייצור החשמל הקיימים כיום"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חוות אנרגיה סולארית
חוות אנרגיה סולאריתצילום: IVAN ALVARADO/רויטרס

קבוצת דוראל אנרגיה תקים עם קיבוץ רשפים מערכת סולארית קרקעית בהספק של 10 מגה-ואט על שטח של 125 דונם בבעלות הקיבוץ. עלות ההקמה מוערכת ב-40 מיליון שקל. תחילת העבודות מתוכננת לעוד כחצי שנה והן צפויות להימשך כשנה.

באחרונה אישרה הוועדה המחוזית לתכנון ובניה מחוז צפון את הפקדת התכנית הראשונה והתקדימית להקמת המערכת. התכנית הוכנה על ידי משרד גלעדי אייל אדריכלים משדה נחמיה.  

ייצור החשמל ממקורות מתחדשים, בכלל שטח המדינה, מגיע לאחוזים בודדים מהיעדים שקבעה הממשלה לשנים הקרובות. השטחים הטבעיים ליצור אנרגיה סולארית ממוקמים בדרום, אולם קיבולת רשת ההולכה מקשה על הפיתוח. על רקע זה החלו בשנתיים האחרונות גם קיבוצי הצפון לפתח תשתיות לאנרגיה סולארית, ולא רק לאנרגיית רוח הטבעית יותר לאזור על רקע תנאי האקלים.

הממשלה קבעה כי ב-2030 יעד היצור לחשמל ממקורות מתחדשים: סולארי, רוח וביו גז, יהיה 17% מסך הצריכה הצפויה, 13.6 מיליארד קוט"ש. משמעות הדבר היא כי נדרשת תוספת יכולת יצור בהיקף של 8,000 מגה וואט בשנה. ב-2017 הגיע היקף יצור החשמל ממקורות מתחדשים לכ-1.5 מיליארד קוט"ש, המהווים 2.3% מהיעד שקבע הממשלה.

פאנלים סולארייםצילום: בלומברג

האדריכל רון אייל אמר כי "המעבר לייצר חשמל ממקורות מתחדשים בצפון יתרום להקטנת הפגיעה הסביבתית שגורמים מקורות ייצור החשמל הקיימים כיום. זאת לצד מתן פתרון כלכלי למגזר ההתיישבותי, שאינו יכול עוד להישען על חקלאות בלבד. מכיוון שהתכנית תקדימית, העבודה נעשתה תוך תהליך מקביל לגיבוש מדיניות המחוז בנושא, תוך שיח עם גורמי לשכת התכנון המחוזית, המשרד להגנת הסביבה, רשות החשמל וגורמים נוספים".

לדבריו, "משרדי הממשלה השונים מקדמים גישות שונות לחלוטין. לכן מצד אחד קיבלנו את תמיכת משרד האנרגיה ורשות החשמל הפועלות בהמשך להחלטות הממשלה. מנגד, באופן אירוני, התנגדו לתכנית המשרד להגנת הסביבה ושאר הגופים הירוקים. ברקע, עומדות החלטות הועדה הארצית (ולקחש"פ) המנסות למצוא איזון בין הצורך במימוש יעדי הממשלה לייצור חשמל ממקורות מתחדשים לשמירת משאב הקרקע. אני מרוצה כי הצלחנו לאתר ולפתח חלופה המציגה הגיון תכנוני ומהותי המאפשרת ניצול קרקע בעלת ערכיות חקלאית נמוכה ללא פגיעה ברצף השטחים הפתוחים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker