צפו |

איילת שקד: נבחן עונשי מינימום על עבירות תנועה

שרת המשפטים התייחסה בוועידה לבטיחות בדרכים של TheMarker והרלב"ד לסערה סביב המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר: "אם פקיד ציבור בכיר רוצה להיכנס לסוגיות פוליטיות - יתכבד ויתפטר, ויצטרף לאחת המפלגות"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרת המשפטים איילת שקד, בוועידה לבטיחות בדרכים
יסמין גואטה
יסמין גואטה

"הפרקליטות מבקשת היום עונשים חמורים מאוד במקרים של מוות, בהתאם לפסיקות של בית המשפט העליון. אם הנהיגה היתה תחת אלכוהול, מבקשים להרשיע בהריגה במקרים של נהיגה תחת סמים או אלכוהול, הפרקליטות מבקשת להרשיע בהריגה או גרימת מוות ברשלנות", כך אמרה היום שרת המשפטים איילת שקד בוועידה לבטיחות בדרכים של TheMarker והרלב"ד.

"אפשר לבדוק את הנושא של עונשי מינימום, האם יש מקרים בהם המחוקק צריך להתערב ולדרוש עונשי מינימום אבל כעיקרון אנחנו לא אוהבים להגביל את השופטים. בסופו של דבר, העבירות האלה חלקן נעשות על ידי אנשים נורמטיביים בטעות, חלקן על ידי אנשים שנמצאים הרבה מאוד על הכביש וחלקן אנשים שנמצאים תחת השפעת סמים ואלכוהול או בעקבות SMS - טעות חמורה שעלולה לעלות בחיי אדם ואז העונשים יותר מחמירים. כעיקרון, כמדיניות, אנחנו לא אוהבים ענישות מינימום".

שקד התייחסה גם לפרשת המשנה ליועמ"ש דינה זילבר, ואמרה: "אם פקיד ציבור בכיר רוצה להיכנס לסוגיות פוליטיות - יתכבד ויתפטר, ויצטרף לאחת המפלגות או למגזר השלישי. אי אפשר לעשות את זה כחלק מהייעוץ המשפטי לממשלה.

"יש ויכוח על סמכויות היועמ"ש. אנחנו חלוקים בעניין דינה זילבר - והשורה התחתונה היא שכרגע היא לא מגיעה לכנסת ולממשלה עד שהיועמ"ש יסיים את הבירור בעניינה. זו השורה התחתונה וזה מה שחשוב. יש הנחיות יועמ"ש ויש תקשי"ר, הציבור לא יודע ולא מכיר את הפרטים. גם אני לא הכרתי אותם לפני שהייתי חברת כנסת. כל פקידי הממשלה מחויבים לעמדת הממשלה כשהם מגיעים לכנסת. העמדה נקבעת בוועדת שרים לחקיקה - אחרת אי אפשר לנהל את המדינה".

שקד הוסיפה: "התקשי"ר חל גם על המשנה ליועמ"ש. זה נכון שאפשר להביע עמדה משפטית גם אם היא מנוגדת לעמדת הממשלה, אבל פקיד ציבור בכיר ככל שיהיה - לא יכול להיכנס לעניינים פוליטיים. זה עושה נזק". 

בעניין תאונות הדרכים ועבירות התנועה, אמרה שקד: "ביקשנו בין 10 ל-20 שופטים וקיבלנו 6. בעולם אידיאלי שהתקציב אינו שיקול, היינו רוצים מערכת גדולה יותר עם יותר שופטים ופרקליטים. תמיד התקציב הוא שיקול. יש תכנית למנות עוד שופטים וגם בוועדה הקרובה אשתדל למנות שופטי תעבורה. אנחנו שמים דגש על התחום הזה. הנשיאה מרים נאור ואני פעם דיברנו בינינו על מינוי שופטים. היא אמרה ששופטי תעבורה הם האנשים שעובדים עם אנשים שברובם נורמטיביים. כל אחד ואחד מאיתנו יכול למצוא את עצמו מעורב בתאונת דרכים ולעמוד בפני שופט ולכן הם צריכים להיות מקצועיים".

"הפתרון להקלה על העומס הוא לא רק על ידי הוספת שופטים, אלא גם ייעול תהליכים. הצלחנו לצמצם את אורך חיי התיק. השנה נפתחו 145 אלף תיקים ונסגרו 145 אלף תיקים. לשם השוואה ב-2013 נפתחו 100 אלף תיקים. מערכת המשפט בישראל היא מהעמוסות בעולם. יש 800 שופטים בסך הכול ונפתחים 850 אלף תיקים בשנה. יש עומס אדיר. הקמנו ועדה בראשות שני נשיאים של בתי משפט שלום שהמטרה שלה יחד עם משרד התחבורה היא להעביר עבירות של ברירת משפט לברירת קנס. לא מדובר בעבירות חמורות כי בהן צריך לראות שופט. בעבירות יותר פעוטות לתת ברירת קנס ולא לבזבז זמן שיפוטי".

בעניין סוגיית מצלמות המהירות, אמרה שקד: כל נושא מצלמות המהירות נידון גם במערכת בתי המשפט וגם במשרד המשפטים. עצרו את השימוש בהן ועכשיו שחררו את השימוש ויש כמויות אדירות של תיקים שנמצאים במערכת המשפט. יש תזכיר חוק שאנחנו עובדים עליו שמדבר על הקריטריונים למהימנות של הכלים האלה. הפסיקה תגיע גם לבית המשפט העליון. אנחנו גם מכינים תזכיר חוק שננסה בחקיקה להגדיר את הקריטריונים וגם מאמינה שזה יגיע לעליון. העמדה היא שהמצלמות נחוצות והשימוש בהן יימשך. אנחנו מגבים את המשטרה שחושבת שהכלי הזה נכון ויעיל. מערכת המשפט תתאים את עצמה לצרכים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker