הממשלה ומקורות הסכימו על סגירת מקורות יזום; המנכ''ל אהוד הלל התפטר

סגירת החברה היא חלק מרפורמה בעקבות היעדר ההיערכות של רשות המים למשבר המים הפוקד את המשק ■ נכסי החברה - ובהם שני מתקני התפלה בקפריסין ומתקן התפלה באשדוד - יימכרו

אורה קורן
חברת מקורות
חברת מקורותצילום: קובי גדעון / לע"מ
אורה קורן

משרד האוצר וחברת מקורות הגיעו להסכמה על סגירת החברה הבת מקורות יזום. על רקע זה הודיע היום (ה') מנכ"ל חברת מקורות פיתוח ויזום, אהוד הלל, לדירקטוריון החברה על התפטרותו מתפקידו.

סגירת החברה היא חלק מרפורמה כוללת שנדונה בין משרד האוצר למקורות כחלק מלקחי העבר וצורכי המשק, בעקבות חוסר ההיערכות של רשות המים בשנים האחרונות למשבר המים הפוקד את המשק.

כמו כן, נקבע כי נכסי החברה יימכרו. אלה כוללים את שני מתקני ההתפלה בקפריסין, בלרנקה ובלימסול, מתקן ההתפלה באשדוד, וחלקה של מקורות יזום במתקן טיהור השפכים (מט''ש) נבי מוסא.

מקורות פיתוח ויזום היא חברה בת של מונופול המים הממשלתי מקורות שהוקמה לביצוע פרויקטים. בין השאר הקימה מקורות יזום את מתקן ההתפלה באשדוד בתהליך שהיה בעייתי והוביל לתקלות באספקת המים ולמחיקה חשבונאית של 400 מיליון שקל מההון העצמי של מקורות. כעת המתקן עומד בפני שיפוץ ומכירה.

במסגרת הרפורמה במקורות תפסיק החברה לבצע פרויקטים ותתמקד בפיתוח מקורות מים כבארות חדשות ומשוקמות ותשתיות הולכה של מים. נושאים אלה נמצאים עדיין בדיונים בין משרד האוצר למקורות. בין השאר מתכננת רשות המים להוציא חלק מתחום פיתוח הבארות החדשות לקבלני משנה נוספים.

"נקראתי להציל את החברה"

במכתב ההתפטרות ששלח לדירקטוריון כתב הלל: "ביוני 2016 נקראתי להציל את חברת יזום ממשבר עצום. ההפסד במתקן ההתפלה באשדוד אילץ את החברה למחוק את כל ההשקעה העצמית בסך כ-400 מיליון שקל. כל הנהלת החברה פוטרה טרם הגעתי. החברה התמודדה עם שש תביעות ובוררויות בהיקף מצטבר של כ-1.25 מיליארד שקל ובמקביל, החברה נאלצה לרשום הערת עסקי חי ונכנסה לסביבת חדלות פירעון".

הלל הוסיף כי מצב החברה היה כה קשה עד שלאורך חודשים רבים לא היה ברור אם ניתן יהיה להמשיך לשלם משכורות וחשבונות חשמל. מעבר לכך, הבנקים הממנים לחצו לפרוע את החובות, דבר שהציב את החברה בסכנת קריסה מיידית. ספקים מרכזיים סירבו לספק שירותים לחברה. לדוגמה, דליה אנרגיה, ספק החשמל הודיע על הפסקת אספקת החשמל למתקן ההתפלה אשדוד ולמתקנים הנוספים בסמוך לפרוץ המשבר.

הצעדים שנקט הלל עם כניסתו לתפקיד כללו גיבוש תכנית הבראה והתייעלות במתקני הייצור ובמטה החברה בו קוצצה מצבת העובדים מיותר מ-40 ל-10. הוצאות המטה קוצצו בכ-70% אחוזים לעומת 2015.

"המשבר המרכזי שמולו ניצבנו עם כניסתי לתפקיד היה במתקן התפלה אשדוד", כתב הלל. "איבחנו את מצב המתקן והבנו שמדובר בכשל יסודי וחמור. סילקנו את קבלן ההקמה באשדוד, לאחר שלא הצליח להפעיל את המתקן שייצר 25% בלבד. מאז סילוק הקבלן, עובדי החברה מפעילים את המתקן והוא מייצר כבר למעלה משנה כ 100% מכושר הייצור", הוסיף.

"כמו כן, ניהלנו בוררות קשה עם הקבלן ולאחר צעדים אגרסיביים שכללו פנייה לחילוט הערבויות, נוהל מו"מ ובסופו סוכם הסדר לפיו הקבלן שכשל ישלם לחברה פיצוי בגובה של כ- 190 מליון שקל", המשיך הלל. לדבריו, בד בבד הושג שיפור של 300% ברווח התפעולי במתקני ההתפלה בקפריסין ובמתקני הטיפול בשפכים בישראל. 

לגבי הפעילות בחו''ל של החברה ציין הלל כי לפני כחצי שנה חברת מקורות ייזום חתמה על הסכם ראשון מסוגו עם ממשלת הודו לפתרון בעיית המים של האזור היבש ביותר בהודו- מארטוודה. באחרונה החל משא ומתן על פרויקטים דומים נוספים בהודו בהיקף של מיליוני דולרים. בנוסף זכתה מקורות יזום במיכרז להקמת מתקן התפלה במלטה וממשלת קפריסין פנתה בבקשה להרחבה משמעותית של מתקן ההתפלה הרווחי בעיר לימסול.

"כעת לאחר סיום ההבראה, חברת מקורות פיתוח וייזום בע"מ היא חברה רווחית רזה ויעילה", כתב הלל. "החברה התמודדה עם משבר מהמורכבים והקשים בתולדות המשק והיא ערוכה ליישום החלטת הממשלה לביצוע הפרטה. משביצעתי את המשימה שהוטלה עליי והבאתי להבראה מוחלטת של החברה, אני מודיע על סיום שליחותי הציבורית וברצוני לחזור למקום שממנו באתי - המגזר הפרטי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker