התחרות באשדוד מתקדמת: אושרה התוכנית למסוף המכולות של הנמל השכן

1,300 דונם אושרו להקמת מסוף המכולות ומבנים לצורך פעילות נמל הדרום ולעבודות פיתוח של האזור ■ בינתיים, בנמל אשדוד הרפורמה לקראת התחרות הצפויה אינה מתקדמת

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמל אשדוד החדשצילום: אילן אסייג
טלי חרותי-סובר

עוד שלב בדרך להקמת נמל הדרום, שעתיד להתחרות בנמל אשדוד: קבינט הדיור אישר היום (ב') תוכנית שתאפשר את בניית מסוף המכולות והמבנים וכן את עבודות הפיתוח הנדרשות לצורך הפעלת נמל הדרום - הנמל החדש המוקם בימים אלה, וכן את פרוזדור הגישה אליו.

התוכנית מגדירה את גבולות השטח התפעולי-נמלי בחיבור המסוף ליבשה ואת הנגישות התחבורתית למסוף, באמצעות דרך ושלוחה רכבתית שתגיע אל הנמל ותוכל להעביר ממנו ואליו את המכולות. בתוכנית שאושרה נקבעו הוראות לשמירה על הסביבה, בין היתר על פי המלצות תסקיר השפעה על הסביבה שנערך לצורך התוכנית. 

אישור התוכנית נעשה לאחר המלצה של המועצה הארצית לתכנון ולבנייה לפני כחודשיים, והיא המשך לתוכניות נוספות שאושרו במועצה הארצית, וכוללות את תוכנית ההמתאר לנמל הדרום וכן את התוכנית הארצית המפורטת למבנה הימי. השנה אישרה המועצה הארצית גם תוכנית מפורטת לדרך זמנית אל הנמל, עד להכנתה של תוכנית קבועה לדרך שתקשר את הנמל אל דרך מספר 4.

נמל המותאם לאוניות ענק

כיום, על אף היבוא האווירי, רוב רובה של התוצרת המיובאת לישראל מגיעה דרך נמלי הים. מטרתו של הנמל החדש היא לספק מענה לצורכי המשק בתחום הסחר הימי, לענות על צורכי המדינה המשתנים לשירותי נמל - עם השינוי המתחולל בצי האוניות העולמי, וכן להבטיח את הדרישות הלוגיסטיות של ישראל, כפי שהם באים לידי ביטוי בתוכניות האסטרטגיות ל-2040.

שטח התוכנית שאושרה הוא כ-1,300 דונם. הנמל מותאם לאוניות ענק הנושאות עד 18 אלף מכולות, ועומק המים באזור המיועד הוא יותר מ-17 מטר. מסוף המכולות יכלול שתי מסילות באורך כולל של 2,100 מטר, והוא מתוכנן לקיבולת מרבית של כ-1.5 מיליון טונה בשנה. בניית הנמל החדש עתידה להסתיים ב-2021, על פי לוח הזמנים של חברת נמלי ישראל.

שר האוצר, משה כחלון, אמר לאחר אישור התוכנית: "השלמת בנייתו של נמל הדרום תהיה צעד משמעותי לפתיחת השוק הישראלי לתחרות ביבוא, שתביא להורדת מחירים לכל בית בישראל".

בינתיים, בנמל אשדוד הישן, עצרו את חזרתו של יו"ר הוועד לשעבר, אלון חסן לעבודה, והרפורמה הדרושה, שאמורה להתאים את הנמל לתנאי התחרות הצפויה, לא נראית באופק והדיונים בנושא לא מתקרבים לסיום. מנגד, בנמל חיפה פועלים בימים אלה לסגירת הקצוות של ההסכם הקיבוצי החדש, שיאפשר את יציאת הרפורמה לדרך ואת ההכנה של הנמל לתחרות העתידית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker